Sürgős lépések megtétele a klímaváltozás és hatásainak leküzdésére
A magyarországi CO₂-kibocsátás termelési és fogyasztási megközelítésből való felosztása, 2019
a) Az importált kibocsátás azt a szén-dioxid-mennyiséget jelenti, amelyet abban az esetben bocsátottak volna ki, ha az importált termékeket Magyarországon magyarországi termelési technológiával állították volna elő.
Definíciók
A karbonlábnyom az Eurostat definíciója szerint a termékek végső felhasználása által keletkezett szén-dioxid. Áttételesen azt mutatja meg, hogy mennyire bánunk takarékosan és fenntartható módon a különböző erőforrásainkkal. (Lábnyom bármely más szennyező anyagra is számítható.) A szén-dioxid a legjelentősebb ÜHG, ezért is érdemes kiszámítani a karbonlábnyomát. A termékek végső felhasználása magában foglalja a magánháztartási és kormányzati fogyasztást, valamint a bruttó állóeszköz-felhalmozás céljából történő termékfelhasználást, vagyis az épületekbe, gyárakba, üzemekbe, motorgépjárművekbe és infrastruktúrába történő befektetéseket. A karbonlábnyom becslése tartalmaz minden, a végtermék előállítása érdekében felmerült szén-dioxid-kibocsátást, beleértve a köztes ráfordítások, valamint a külföldi munkálatok kibocsátásait is. A hazai karbonlábnyom tehát megmutatja, hogy mennyi szén-dioxidot bocsátottak ki a teljes termelési láncon keresztül a hazai termékkeresletnek tulajdoníthatóan, függetlenül attól, hogy a szén-dioxid-kibocsátás melyik országban, illetve nemzetgazdasági ágazatban merült fel ténylegesen. A számítási modell azt feltételezi, hogy az importált termékeket is a hazaihoz hasonló technológiával állították elő. Ez azért fontos, mert nemzetközi energiastatisztikai tapasztalat szerint a világ kevésbé fejlett részein működő gazdaságok általában karbonintenzívebb gyártási technológiákat alkalmaznak, mint az Európai Unió.
Relevancia
A levegőbe történő kibocsátás pontos ismerete fontos a gazdaság és a környezet közötti kölcsönhatás nyomon követése szempontjából, különösen a globális éghajlatváltozással való összefüggésben. A levegőkibocsátási számlák relevanciáját növeli a nemzeti számlákkal konzisztens fogalmi keret alkalmazása, amely lehetővé teszi pl. a termelés, a hozzáadott érték, a foglalkoztatás, a GDP stb. becsléseivel való összehasonlítást.
A legnagyobb volumenben kibocsátott üvegházhatású gáz a szén-dioxid. Magyarországon a kibocsátott ÜHG mintegy 75%-áért felelős a szén-dioxid, ezért különösen fontos kibocsátásának monitorozása.
Elemzés
Magyarországon az egy főre vetített karbonlábnyom 6,23 tonna szén-dioxid volt 2019-ben. A fogyasztási és termelési megközelítéssel számolt egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátás szorosan együtt mozog. A három legnagyobb karbonlábnyommal rendelkező ágazat az építőipar, az élelmiszer, ital, dohánytermék gyártása és az energiaellátás.
A szén-dioxid-kibocsátás termelési megközelítése mutatja, hogy mekkora emisszió tulajdonítható a magyar gazdaság működésének. 2019-ben ez az érték 5,52 tonna/fő szén-dioxidnak felelt meg, amelyből 1,58 tonna/fő a magánháztartások tevékenységéhez, 3,94 tonna/fő kibocsátás pedig a hazai termelési aktivitáshoz kapcsolódott. Ezen belül az exportált termékek és szolgáltatások értéke meghaladta a hazai végső felhasználáshoz kapcsolódó termékek és szolgáltatások értékét.
Magyarországon az egy főre vetített karbonlábnyom 6,23 tonna szén-dioxid volt 2019-ben. (Az EU27-ben ugyanebben az évben ez az érték 6,8 tonna/fő volt [2022. márciusi Eurostat-adat].) Ez az érték a magánháztartások általi szén-dioxid-kibocsátásból – amelynek forrása döntően a tüzelőanyagok elégetése a hűtéssel, fűtéssel és a gépjárművel való közlekedéssel – és a Magyarországon fogyasztott vagy beruházott végtermékek termelési láncán keresztül közvetetten kibocsátott szén-dioxidból tevődött össze. Ez utóbbiból 1,73 tonna/fő a hazai termelési aktivitásnak volt tulajdonítható. További 2,93 tonna/fő a Magyarországon kívüli termelési aktivitásból származott, amely által az országba importált közbenső és végtermékeket állítottak elő.
Vagyis azáltal, hogy a hazai gazdaság 2019-ben különböző termékeket és szolgáltatásokat importált, Magyarország ennyivel kevesebb szén-dioxidot bocsátott ki. A két megközelítés közötti különbség a realizált kibocsátás nettó exportértéke.
2015 és 2016 között a termelési megközelítéssel számolt egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátás azért nőtt, mert a hazai előállítású termékek végső fogyasztási kiadásainak növekedését nem tudta ellensúlyozni a hazai bruttó állóeszközök értékcsökkenése, valamint a bruttó értékének és a termékek és szolgáltatások exportjának csökkenése.
Ugyanebben az időszakban a fogyasztási megközelítéssel számolt egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátás azért csökkent, mert a hazai előállítású termékek végső fogyasztási kiadásainak növekedését meghaladta a hazai és a külföldi állóeszközök értékcsökkenése, továbbá a bruttó értékének és a külföldről származó termékek végső fogyasztási kiadásainak mérséklődése.
A végső felhasználást tekintve, 2019-ben az építőiparnak volt a legnagyobb a karbonlábnyoma, ezt követte az élelmiszer, ital, dohánytermék gyártása és az energiaellátás.
2010 és 2019 között az energiaellátás karbonlábnyoma az időszak végére jelentősen csökkent, mert a végső fogyasztási kiadások csökkentek. Az építőiparé 2010-től 2012-ig mérséklődött, majd egy átmeneti 2016-os csökkenés kivételével újra nőtt, mert a bruttó állóeszköz-felhalmozás növekedésével párhuzamosan az út- és autópályaépítések, valamint az épületépítések volumene is jelentősen növekedett. Az élelmiszer-, ital-, dohánytermékgyártás karbonlábnyoma lényegében stagnált.
A kiadvány adatai 2022. október 31-én rendelkezésre álló adatokat tartalmaznak, a frissebb adatokért kérjük, keressék fel a mutatóknál megjelölt STADAT-linkeket, a kézirat lezárását követő frissítések ott érhetők el.