Fenntartható fejlődési célok

Fő indikátor piktogramja

Megfizethető, megbízható, fenntartható és modern energiához való hozzáférés biztosítása mindenki számára

Rövid táv
Hosszú táv
i
Graikon letöltés PNG képként Graikon letöltés CSV fájl ként

Definíciók

A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) szerint személygépkocsi: személyszállítás céljára készült olyan gépkocsi, amelyben – a vezető ülését is beleértve – legfeljebb 9 állandó ülőhely van.
A hibrid autó a meghajtásához szükséges energiát több, egymástól eltérő elven működő erőforrásból nyeri. E hibrid rendszerben legtöbbször elektromotort és belső égésű – benzines vagy dízeles – motort használnak. Az elektromotor áramellátását adó akkumulátor töltését alapesetben csak a belső égésű motor és a fékezési energia villamos energiává való visszaforgatása biztosítja. Létezik ún. külső töltésű – „plug-in” – hibrid elektromos jármű is, amely csatlakoztatható az elektromos hálózatra, és onnan is tölthető.

Relevancia

Az Európai Bizottság „Fit for 55” klímavédelmi csomagja szerint a környezetvédelmi célok megvalósítása érdekében 2030-ra 55%-kal csökkentené, míg 2035-re a nullára szorítaná a járművekből származó szén-dioxid-kibocsátást. Ebben segíthet a hibrid autók elterjedése, melyek kettős motorja kevesebb káros anyagot bocsát ki a levegőbe. Mivel a két motor egymást segíti a nagyobb teljesítmény igénye esetén, mindkét motornál kisebb teljesítményre van szükség, ezzel is csökkentve a károsanyag-kibocsátást.

Elemzés

2000-ben Magyarországon összesen csaknem ezer darab, 10 ezer személygépkocsi közül 4 darab volt hibrid meghajtású, számuk 2008-ra megkétszereződött. A 2010-es évek második felében meredeken emelkedni kezdett a hibrid üzemű autók száma, 10 ezerből a 100 darabot 2019-ben (csaknem 122) szárnyalta túl. 2021 végén összesen 117 ezer, 10 ezer személygépkocsiból 291 darab hibrid üzemű volt.

Nemzetközi kitekintés

Az európai országok közül 2020-ban Norvégiában (554) volt a legtöbb a 10 ezer autóra vetített hibrid meghajtású autók száma.
2020-ban az Európai Unióban ugyanezen érték Svédországban volt a legmagasabb, 339, amelyet Luxemburg (338), Hollandia (302) és Belgium (263) követett.

A kiadvány adatai 2022. október 31-én rendelkezésre álló adatokat tartalmaznak.