Békés és befogadó társadalmak támogatása a fenntartható fejlődés érdekében, az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés biztosítása mindenki számára és a hatékony, elszámoltatható és mindenki számára nyitott intézmények kiépítése minden szinten
Definíciók
Nonprofit szervezetek bevételei: az alapítványok (magán-, illetve köz- és vagyonkezelő alapítványok) és a társas nonprofit szervezetek (egyesületek, egyesülések, szövetségek, szakmai, munkaadói és munkavállalói érdekképviseletek, köztestületek, nonprofit gazdasági társaságok, nonprofit intézmények) állami és magántámogatási, alap- és gazdálkodási tevékenységek bevételei, valamint egyéb bevételei.
Relevancia
A nonprofit szervezetek számára a bevételeik és azok nagysága óriási jelentőséggel bírnak, mivel működésüket csak néhány, jogszabály alapján meghatározott forrásra tudják alapozni, a szervezet típusától függően. A bevételek központi szerepet játszanak a finanszírozási és az újraelosztási döntési mechanizmusok alakításában. Léteznek bevétellel rendelkező és bevétellel nem rendelkező szervezetek. A nonprofit szervezetek bevételeinek megoszlása vizsgálható a domináns döntési és finanszírozási mechanizmusok szerkezete (mennyiség és összetétel) alapján, valamint a szervezeti forma, a tevékenységcsoport és a bevételnagyság szerint.
Elemzés
A szektor teljes bevétele 2020-ban 2576 milliárd forint volt, amely reálértéken, 2005-ös árszinten 1575 milliárd forintnak felelt meg, a klasszikus civil szervezeteké pedig 896 milliárd forintnak, ami azt jelenti, hogy a szektor forrásainak egyharmadát klasszikus civil szervezetek adták. A nonprofit szféra összes bevételének GDP-hez viszonyított aránya 2018-ban és 2019-ben meghaladta az 5%-ot, 2020-ban már közel 5,4%-ot tett ki. A vizsgált időszakban tehát a bevételek folyamatos növekedése volt jellemző, mind az egész szektorra, mind a klasszikus szervezetekre nézve.
A kultúrával, valamint a sport- és szabadidős tevékenységekkel összefüggő szervezetek jelentős számát bevételük nagysága is tükrözi. A településfejlesztés, a gazdaságfejlesztés, a szociális ellátás és a környezetvédelem kategóriái szervezeteik számát tekintve nem magaslanak ki, viszont összbevételük alapján kiemelkednek a többi tevékenységcsoport közül. Az utóbb említett területek kulcsfontosságúak a civil szektor szereplőinek fenntarthatóságban betöltött szerepében.
STADAT-táblák
9.1.1.10.A nonprofit szervezetek száma, megoszlása és összes bevétele (2005–2020) 9.1.1.11.A nonprofit szervezetek száma, megoszlása és összes bevétele tevékenységcsoportok szerint (2005–2020) 9.1.1.12.A nonprofit szervezetek működési jellemzők szerinti száma és bevétele szervezeti forma szerint (2005–2020) 9.1.1.13.A nonprofit szervezetek száma és bevételei bevételnagyság szerint (2005–2020)A kiadvány adatai 2022. október 31-én rendelkezésre álló adatokat tartalmaznak, a frissebb adatokért kérjük, keressék fel a mutatóknál megjelölt STADAT-linkeket, a kézirat lezárását követő frissítések ott érhetők el.