A szárazföldi ökoszisztémák védelme, helyreállítása és fenntartható használatának támogatása, a fenntartható erdőgazdálkodás, a sivatagosodás leküzdése, a talajdegradáció megállítása és visszafordítása, valamint a biológiai sokféleség csökkenésének megállítása
Definíciók
Az indikátor az agrár-környezetgazdálkodási programban részt vevő területek és a teljes mezőgazdasági terület hányadosa. A 2016-os évtől kezdődően az ökológiai gazdálkodáshoz kapcsolódó kifizetések már nem az AKG részét képezik, hanem külön támogatási formává váltak, így ezek a területek nem számítandók az AKG-ba bevont területekhez.
Relevancia
A közös agrárpolitika (KAP) 1999-es reformja óta az agrár-környezetgazdálkodási intézkedés a tagországok vidékfejlesztési programjának kötelező eleme. A kölcsönös megfeleltetéssel együtt szerepe a környezetvédelmi szempontok KAP-ba történő integrálása. Magyarországon 2002-ben indult el a hazai költségvetésből finanszírozott Nemzeti Agrár-környezetvédelmi Program. 2004 óta uniós forrásból van lehetőség az Agrár-környezetgazdálkodási (AKG) programhoz csatlakozott gazdálkodók támogatására, mely az előírások teljesítésével összefüggő többletköltségeket és a bevételkiesést kompenzálja.
Elemzés
Az agrár-környezetgazdálkodási intézkedések a biodiverzitás megőrzését, a természet, a víz és a talaj védelmét, a klímaváltozás elleni küzdelmet, illetve az éghajlatváltozáshoz történő alkalmazkodást támogatják. Az elmúlt években újra nőtt a programba bevont területek aránya: a 2016. január 1-jétől indult 5+1 éves ciklusnak köszönhetően a 2017-től 2021-ig tartó időszakban a mezőgazdasági terület 12-13%-a vett részt az AKG-programban. 2021 őszén új AKG pályázati felhívást hirdettek meg 3 éves kötelezettségvállalási időszakkal és megemelt egységköltségekkel, melynek következtében 2022-re kétszeresére emelkedett a részt vevő területek aránya. 2023-ban az előző évivel közel azonos méretű, 1,3 millió hektáros területre igényeltek támogatást, amely a használt mezőgazdasági területnek a negyedét tette ki.