Fenntartható fejlődési célok

Fő indikátor piktogramja

A szárazföldi ökoszisztémák védelme, helyreállítása és fenntartható használatának támogatása, a fenntartható erdőgazdálkodás, a sivatagosodás leküzdése, a talajdegradáció megállítása és visszafordítása, valamint a biológiai sokféleség csökkenésének megállítása

Rövid táv
Hosszú táv
i
Graikon letöltés PNG képként Graikon letöltés CSV fájl ként
A mezőgazdasági élőhelyekhez kötődő madarak állománya Magyarországon 2010-től enyhe növekedést mutat.

Definíciók

Az indikátor a mezőgazdasági élőhelyekhez táplálkozási és szaporodási szempontból kötődő gyakori madárfajok monitorozási programjának eredményein alapuló aggregált index, értéke megadja a mezőgazdasági élőhelyekhez kötődő madárfajok állományának alakulását. A magyarországi index 16 olyan faj adatai alapján készül, amelyek az 1999–2012-es adatok szerint jól reprezentálják a hazai agrárélőhelyek gyakori madárfajait (élőhelyhasználat és preferencia alapján). Az indikátor a következő madárfajok állományváltozás-adatai alapján került kiszámításra: vörös vércse, fogoly, fürj, bíbic, gyurgyalag, búbospacsirta, mezei pacsirta, parlagi pityer, sárga billegető, réti tücsökmadár, karvalyposzáta, mezei poszáta, tövisszúró gébics, kis őrgébics, seregély, sordély.

Relevancia

Hazánkban a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) által működtetett program (Mindennapi Madaraink Monitoringja – MMM) 1999-től szolgáltat adatokat a mezőgazdasági élőhelyekhez kötődő 16 madárfaj állományváltozásáról. A felmérések évről évre az ország területének mintegy 2%-ára kiterjedően folynak, a mezőgazdasági területeken található élőhelyek állapotát, illetve a mezőgazdasági gyakorlat fenntarthatóságát tükrözik. A madárállomány nagysága megmutatja, hogy milyen az adott élőhely ökológiai állapota. Amennyiben a mutató értéke csökken, akkor az az élőhely biodiverzitásának visszaesését jelzi.

Elemzés

Magyarországon a mezőgazdasághoz köthető madarak állománya 2000 és 2010 között csökkent, majd enyhén emelkedett. Az index értékei az elmúlt 10 év során stabilak, de az azt megelőző évtizedhez képest alacsonyabb értékeket mutatnak.

Bár a madárállományok nagysága még mindig messze elmarad a bázisévhez viszonyítva, a korábbinál kedvezőbb tendencia mindenképpen fontos jelzése annak, hogy az agrár-környezetgazdálkodási intézkedések (https://www.ksh.hu/sdg/3-22-sdg-15.html) kedvezően hatnak a természeti állapotra.

Hazánkban a mezőgazdasági élőhelyekhez kötődő madárfajok indexe az MME felmérése alapján 76% volt 2022-ben.

Nemzetközi kitekintés

Az OECD által is közölt értékek szerint a mezőgazdasági élőhelyekhez kötődő madárfajok állománya hazánkban a 2000-es bázisértékhez képest 2021-ben 76%-on állt.

A 2021-es adatokat publikáló tagországok közül Portugália közelítette meg leginkább a bázisértéket, az index értéke elérte a 99%-ot. A legalacsonyabb értéket (45%) Litvániában mérték. Az adatokat közlő közép-európai országok közül Csehországban a mutató 37%-kal, Szlovéniában pedig 26%-kal volt alacsonyabb a bázisévtől. Magyarországon ugyanez az érték kedvezőbben alakult: 24%-ot ért el.

A kiadvány adatai 2022. október 31-én rendelkezésre álló adatokat tartalmaznak.