Fenntartható fejlődési célok

Fő indikátor piktogramja

Az egészséges élet biztosítása és a jóllét előmozdítása minden korosztály valamennyi tagjának

Rövid táv
Hosszú táv
i
Graikon letöltés PNG képként Graikon letöltés CSV fájl ként

Definíciók

A zöldterületi adatok az önkormányzati tulajdonban lévő zöldterületekre vonatkozó információkat tartalmazzák. Az önkormányzatok tulajdonában lévő zöldterületek nagyságára és jellegére vonatkozó mutatók alakulását az önkormányaztok által elvégzett, azok éves vagyonleltára alapján tudjuk nyomon követni. A zöldterületek jellegük szerint közkertek, közparkok, közjóléti erdők, véderdők, illetve arborétumok lehetnek. A települések játszóterei, tornapályái és pihenőhelyei is a települések zöldterületéhez sorolódnak.

Relevancia

A települések zöldterületeinek fontos szerepük van a levegő minőségének javításában, a települési hőszigetek mértékének csökkentésében és a természetes élővilág megőrzésében. Az egy főre jutó zöldterület nagysága az egyik alapvető a települések fejlettségét, a városok és a közösségek fenntarthatóságát leíró mutatószámok közül. A zöldterületeknek nagy jelentőségük van az adott hely életminőségének alakításában, hiszen a települések önkormányzati tulajdonú zöldterületei minden lakos és látogató számára elérhetőek, ezáltal csökkentik a társadalmi különbségeket, rekreációs lehetőséget biztosítanak, segítik a testi-lelki egészség megőrzését, és elősegítik a lakosság szabadidejének minőségi eltöltését. A települések zöldterületi gazdagsága pozitívan hat a település arculatára, a településképre, és ezáltal segíti a turizmus fejlődését.

Elemzés

2022-ben Magyarországon 266 km2-nyi területet tettek ki az egyes önkormányzatok saját tulajdonban lévő összes zöldterületei. 2008-hoz képest közel 90 km2-rel nőtt a zöldterületek nagysága az országban, bár az utóbbi két-három évet kismértékű csökkenés jellemezte. Az egyes települések önkormányzati tulajdonú zöldterületeinek nagysága az ország különböző pontjain igen eltérő értékeket mutattak. A kapott eredményeket befolyásolhatja a település mérete, népsűrűsége, fejlettsége, valamint természeti adottságai is. Az egy főre jutó önkormányzati tulajdonban lévő zöldterületek nagyságát tekintve a megyei jogú városok közül messze kiemelkedik Pécs, ahol 77 m2-nyi zöldterület jutott egy lakosra. Ettől elszakadva, de még magas értékeket mutatott Székesfehérvár (46 m2), Békéscsaba (40 m2), Salgótarján (39 m2) és Zalaegerszeg (38 m2). Debrecenben volt a legalacsonyabb a mutató értéke, 9 m2/fő. Budapesten átlagosan 14 m2 önkormányzati tulajdonú zöldterület jut egy főre. Amennyiben az önkormányzati tulajdonú zöldterületek nagyságát a települések területének nagyságához viszonyítjuk, más sorrend alakul ki a vármegyeszékhelyek között. Pécs (6,51%) és Budapest (4,60%) mutatta a legmagasabb értékeket, melyet egy jelentősebb ugrással Székesfehérvár (2,53%) és Zalaegerszeg (2,03%) követett.

A kiadvány adatai 2022. október 31-én rendelkezésre álló adatokat tartalmaznak, a frissebb adatokért kérjük, keressék fel a mutatóknál megjelölt STADAT-linkeket, a kézirat lezárását követő frissítések ott érhetők el.