Fenntartható fejlődési célok

Fő indikátor piktogramja

Az országokon belüli és az országok közötti egyenlőtlenségek csökkentése

Rövid táv
i
Graikon letöltés PNG képként Graikon letöltés CSV fájl ként
Az egészségügyben felsőfokú végzettséggel rendelkező alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete 2022-ben 88,2%-kal haladta meg a nemzetgazdaság egészében felsőfokú végzettséggel rendelkezőkét.

Definíciók

Az egészségügyben felsőfokú végzettséggel rendelkezők a humánegészségügyi szolgáltatások (QA) ágban és az orvosi egyetemekhez tartozó egészségügyi intézményekben alkalmazásban álló, felsőfokú végzettség önálló alkalmazását igénylő foglalkozásúakat tartalmazzák.

Az egészségügyben alkalmazásban álló orvosok a humánegészségügyi szolgáltatások (QA) ágban és az orvosi egyetemekhez tartozó egészségügyi intézményekben alkalmazásban álló általános orvosokat, szakorvosokat és fogorvosokat, fogszakorvosokat tartalmazzák.

Az egészségügyben alkalmazásban álló, felsőfokú végzettséggel rendelkező szakdolgozók a humán-egészségügyi szolgáltatások (QA) ágban és az orvosi egyetemekhez tartozó egészségügyi intézményekben alkalmazásban álló ápolókat, környezet- és foglalkozás egészségügyi foglalkozásúakat, optometristákat, dietetikusokat, táplálkozási tanácsadókat, gyógytornászokat, védőnőket, mentőtiszteket, hallás- és beszédterapeutákat, alternatív gyógymódot alkalmazókat, az egyéb humán egészségügyi foglalkozásúakat, és a felsőfokú végzettségű szülésznőket tartalmazzák.

A felsőfokú végzettséggel rendelkezők lehatárolása a foglalkozás alapján történik, és a felsőfokú végzettség önálló alkalmazását igénylő foglalkozásúakat tartalmazza.

A bruttó kereset a személyi jövedelemadót és a társadalombiztosítási járulékot is tartalmazó alapbér és egyéb jogcímeken fizetett kereseti elemek (bérpótlék, kiegészítő fizetés, prémium, jutalom, 13. és további havi fizetés) összege. A nem teljes munkaidőben alkalmazásban állók esetében az átlagot munkaidőegyenértékes keresetből számoltuk.

Relevancia

Az orvosi és a szakdolgozói bérek rendezése a kormányzati intézkedések középpontjába került az elmúlt években. Az előre ütemezett béremelések, az egészségügyi szolgálati jogviszony bevezetése, és a háziorvosok bértámogatásának növelése új helyzetet teremtett az ágazatban. A bérintézkedések hatásának mérése, az orvosok és a szakdolgozók relatív bérhelyzetének vizsgálata azonban továbbra is fontos feladat marad, az átlagkereseti arány a minőségi egészségügyi elláttás egyik fontos tényezőjéről ad képet.

Elemzés

Az egészségügyben felsőfokú végzettséggel rendelkező alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete 2022-ben 88,2%-kal haladta meg a nemzetgazdaság egészében felsőfokú végzettséggel rendelkezőkét. 2021-hez képest az arány tovább növekedett, főként mivel az előre ütemezett orvosi béremelés mértéke meghaladta a felsőfokú végzettséggel rendelkezők bérnövekedését.

A humánegészségügyi ellátásban dolgozó orvosok keresete több mint kétszerese volt a nemzetgazdaság egészében felsőfokú végzettséggel rendelkezőkének (245,1%), míg a felsőfokú végzettségű szakdolgozók – az elmúlt évek előre ütemezett béremelései ellenére – annál kevesebbet, annak 87,0%-át keresték.

A kiadvány adatai 2022. október 31-én rendelkezésre álló adatokat tartalmaznak.