Fenntartható fejlődési célok

Fő indikátor piktogramja

Az egészséges élet biztosítása és a jóllét előmozdítása minden korosztály valamennyi tagjának

Rövid táv
Hosszú táv
i
Graikon letöltés PNG képként Graikon letöltés CSV fájl ként
A települési szennyvíztisztítási index értéke nem változott 2022-ben az előző évhez képest.
A szennyvíztisztítási index Budapesten és Komárom-Esztergom vármegyében a legkedvezőbb.

Definíciók

A települési szennyvíztisztítási index a települési szennyvízkezelés fejlettségének mértékét mutatja, figyelembe véve a tisztítási hatásfokot. A települési szennyvíztisztítás hatékonyságának jellemzésére az Eurostat által kifejlesztett átlagos súlyozó tényezőket alkalmaztuk: nem tisztított szennyvíz: 1,00; csak első fokozattal (mechanikai) tisztított szennyvíz: 0,86; második fokozattal (biológiai) tisztított szennyvíz: 0,49; harmadik fokozattal (nitrogéntől és foszfortól is) megtisztított szennyvíz: 0,00. A települési szennyvíztisztítási index 100%, ha nincs szennyvíztisztítás; és 0%, ha minden települési szennyvizet harmadik fokozattal tisztítanak meg.

Relevancia

A víziközmű-szolgáltatók kiemelkedő jelentőségű feladatot látnak el: a kezelésükre bízott szennyvízelvezető és -tisztító művek szakszerű üzemeltetésével csökkentik az élővizek terhelését, megóvják a vízkincsek minőségét, és védik a vízbázisokat. A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégia szerint szükséges a vállalati K+F, az innováció, az egyetemi alap- és alkalmazott kutatások támogatása többek között a szennyvízgazdálkodás tekintetében is.

Elemzés

Magyarországon a települési szennyvíztisztítási index értéke 2000 és 2022 között mintegy 58 százalékponttal csökkent a magas hatékonyságú (legalább biológiai fokozatú) szennyvíztisztító telepek üzembe helyezésével. A települési szennyvíztisztítási index Budapesten és Komárom-Esztergom vármegyében a legalacsonyabb (12, illetve 11%), ezenkívül Pest és Vas vármegyében (17% alatti) szintén kedvező a helyzet. Az index értéke Tolna (53%) és Bács-Kiskun (44%) vármegyében a legmagasabb. A területi különbségek fő oka, hogy Budapest, Pest, Közép- és Nyugat-Dunántúl régiókban a legalább biológiai tisztítási fokozatú szennyvíztisztító telepekhez csatlakoztatott lakásokban élők becsült aránya magas (83-95%), ugyanakkor a Dél-Dunántúlon és a Dél-Alföldön ez az arány alacsony (72-75%).

A kiadvány adatai 2022. október 31-én rendelkezésre álló adatokat tartalmaznak, a frissebb adatokért kérjük, keressék fel a mutatóknál megjelölt STADAT-linkeket, a kézirat lezárását követő frissítések ott érhetők el.