Definíciók
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD) definíciója szerint hivatalos fejlesztési támogatásnak (Official Development Assistance-ODA) minősül az arra jogosult fejlődő országoknak és multilaterális fejlesztési intézményeknek hivatalos állami forrásból nyújtott támogatás (pénzbeli, tárgybeli, technikai jellegű stb.), amelynek fő célja a fejlődő országok gazdasági fejlődésének és jólétének elősegítése. Az ODA-t a külföldi segélyek „arany standardjának” is szokták nevezni, ugyanis ez a fejlesztési segélyek fő finanszírozási forrása. A mutató a Magyarország által nyújtott hivatalos fejlesztési támogatás bruttó nemzeti jövedelemhez viszonyított arányát jelzi.
Relevancia
Az Agenda, 2030 keretrendszer része a „Partnerség a célok eléréséért”, amely a nemzetközi fejlesztési segítségnyújtást is felöleli. A hivatalos fejlesztési támogatás azt jelzi, hogy egy ország milyen mértékben járult hozzá egy adott évben a nemzetközi fejlesztésekhez, a GNI-hoz viszonyítva. A hivatalos fejlesztési támogatással az egyes donorországok a fejlődő országok gazdasági fejlődését, jólétét segítik elő, mellyel a fenntartható fejlődést mozdítják elő.
Elemzés
A hazai adatok tekintetében 2004 és 2021 között 0,19 százalékponttal növekedett a hivatalos fejlesztési támogatás aránya a bruttó nemzeti jövedelemhez (GNI) viszonyítva. 2007-ben csökkent az arányszám, majd 2009 és 2013 között, a pénzügyi-gazdasági válság idején, 0,1% körül mozgott. 2014-től növekvő tendencia jellemzi a támogatások arányát, mely 2021-ben 0,28% volt. Előzetes adatok alapján 2022-ben azonban 0,19%-ra csökkent a mutató. Általánosságban elmondható, hogy Magyarország az uniós átlagtól (2021-ben 0,49%) jóval elmarad, azonban összességében javuló tendenciát mutat a nemzetközi fejlesztések terén való hozzájárulásban.
Nemzetközi kitekintés
Az elmúlt 10 évben a hivatalos fejlesztési támogatások növelése előtérbe került az EU-tagállamok (EU27_2020) többségében, ennek köszönhetően a hivatalos fejlesztési támogatás bruttó nemzeti jövedelemhez viszonyított aránya az EU 27 tagállamát tekintve 2021-re 0,49%-ra nőtt. A mutató 2021-re Luxemburgban alakult a legkedvezőbben, ugyanis az arány elérte a 0,99%-ot. A rangsorban a következő Norvégia 0,93 %-kal, valamint Svédország 0,91%-kal. 2021-ben a rangsor végén 0,07%-os mutatóval Ciprus állt. Magyarország uniós viszonylatban a középmezőnyben foglalt helyet 2021-ben. Hazánkhoz hasonló értékkel rendelkezett még Spanyolország (0,26%) és Olaszország (0,29 %).
A kiadvány adatai 2022. október 31-én rendelkezésre álló adatokat tartalmaznak, a frissebb adatokért kérjük, keressék fel a mutatóknál megjelölt STADAT-linkeket, a kézirat lezárását követő frissítések ott érhetők el.