Fenntartható fejlődés indikátorai

Fő indikátor piktogramja
Rövid táv
Hosszú táv
i
Graikon letöltés PNG képként Graikon letöltés CSV fájl ként
Hazánkban a 2013-as csúcsot követően csaknem folyamatosan csökkent a hátralékkal rendelkező háztartások aránya.
Közel egy évtized alatt kevesebb mint felére csökkent a hátralékkal rendelkező háztartások aránya a gyermekes háztartások körében.

Definíciók

A hiteltörlesztéssel vagy lakással kapcsolatos költségekkel hátralékban lévők aránya azt méri, hogy a háztartásnak van-e lejárt tartozása a lakással kapcsolatos kötelezettségeinek tekintetében. A mutató számba veszi a jelzáloghiteleket, a bérleti díjakat, valamint a rezsikiadásokat.

Relevancia

A szegénység elleni küzdelemben az anyagi nélkülözés fogalma egyre nagyobb figyelmet kapott az utóbbi időben. Az Európai Unióban az Intelligens, fenntartható és inkluzív növekedést szolgáló Európa, 2020 stratégia végrehajtása és nyomon követése kapcsán került a középpontba. Az unióban alkalmazott mérőszám többféle dimenzióban vizsgálja a nélkülözést. Ennek egyik eleme a fizetési kötelezettségekkel való elmaradás mérése, amely információval szolgál a háztartás anyagi helyzetéről is.

Elemzés

Hazánkban a hátralékkal rendelkező háztartások aránya a 2010-es évek elején évről évre emelkedett, majd 2014-től csaknem folyamatosan mérséklődött. 2013-ban volt a legmagasabb, ekkor a háztartások 26,7%-a rendelkezett hátralékkal, amely 2022-re 10,3%-ra apadt. A mutató az utóbbi évben is magasabb volt az uniós átlagnál, de a kedvezőtlen irányú különbség folyamatosan csökkent. Ugyanebben az időszakban a gyermekes háztartások anyagi helyzete is javult: 2013-ban 35,1%-uk rendelkezett fizetési elmaradással, 2022-re viszont már csak 14,1%. Közülük legkedvezőtlenebb helyzetben a három vagy annál több gyermeket nevelők voltak: 2022-ben e háztartások negyedének volt hátraléka. A fizetési hátralékot tekintve a gyermektelen háztartások mindig is kedvezőbb helyzetben voltak a gyermekeseknél (2022-ben az előbbiek 6,7%-a rendelkezett hátralékkal), mindkét háztartástípus esetében jelentősen csökkent a mutató értéke, a köztük lévő különbség ugyanakkor az elmúlt bő egy évtizedben érdemben nem változott, 2022-ben még mindig több mint kétszeres volt.

Nemzetközi kitekintés

2022-ben az Európai Unióban a háztartások 9,2%-ának volt hiteltörlesztéssel vagy lakással kapcsolatos hátraléka. A ráta Görögországban (45,5%), Bulgáriában (19,9%) és Romániában (18,4%) volt a legmagasabb, Csehországban (2,7%), Hollandiában (2,9%), valamint Belgiumban (4,2%) pedig a legalacsonyabb.

A kiadvány adatai 2022. október 31-én rendelkezésre álló adatokat tartalmaznak, a frissebb adatokért kérjük, keressék fel a mutatóknál megjelölt STADAT-linkeket, a kézirat lezárását követő frissítések ott érhetők el.