Definíciók
Az egészségi állapot jellemzésére a lakossági felvételekben leginkább elfogadott az egészség önértékelése (vélt egészség), vagyis a válaszadó egy ötfokozatú skálán határozza meg egészségi állapotát. A válaszlehetőségek a nagyon jótól a nagyon rosszig terjednek. A jövedelmi ötödök számításakor a háztartás nagyságát és összetételét is tekintetbe vesszük, és az egy főre jutó jövedelem értékével számolunk. A népességet az egy főre jutó jövedelem nagysága szerint növekvő sorba rendezve és öt egyenlő részre osztva, az egyes ötödökbe a népesség 20%-a tartozik, a legszegényebbek az 1., a leggazdagabbak az 5. ötödbe. A közölt adatok forrása az Európai Unió harmonizált jövedelemre és életkörülményekre vonatkozó felvétele (EU-SILC, European Union Statistics on Income and Living Conditions).
Relevancia
A vélt egészség indikátor az egészségi állapot (közvetetten életminőség) jellemzésére, mérésére szolgáló szubjektív mutató, az egyének saját egészségükről alkotott véleményén alapul. A mutató szoros kapcsolatban áll a tényleges egészségi állapottal és a jövedelmi helyzettel is.
Elemzés
2022-ben a felnőtt lakosság túlnyomó többsége (90%) elégedett volt egészségi állapotával, vagy legalábbis megfelelőnek tartotta azt. Egészségét jónak vagy nagyon jónak 63%-uk ítélte, ez az arány 2021-hez képest 1,6 százalékpontos csökkenést mutat. A férfiak pozitívabban vélekednek saját egészségükről, noha a halálozási adatok és az egészségmagatartás vizsgálatából adódó eredmények is arra utalnak, hogy a nők alapvetően többet törődnek egészségükkel, és inkább élnek kockázatkerülő módon (a rendszeres dohányzás, az alkoholfogyasztás, a túlsúly vagy az elhízottság előfordulási gyakorisága a férfiak körében jelentősen magasabb). 2022-ben a férfiak 66, a nők 61%-a tartotta nagyon jónak vagy jónak egészségét. A nagyon jó anyagi helyzetűek nagyobb arányban állítják magukról, hogy kitűnő egészségi állapotnak örvendenek, mint az alacsonyabb jövedelműek. A magas jövedelműek körében mindössze 4,7% azok aránya, akik rossznak vagy nagyon rossznak ítélik egészségüket, míg az alacsony jövedelműeknél 19% az egészségükkel elégedetlenek aránya. Az egyén egészségmegőrzését és egészségtudatos magatartását befolyásolja az iskolázottság. A felsőfokú végzettségűek lényegesen jobbnak tartják az egészségüket, mint a csak általános iskolai vagy középfokú végzettséggel rendelkezők.
Nemzetközi kitekintés
Az EU-SILC-felmérés szerint az európai átlaghoz képest a hazai lakosság kisebb hányada értékeli nagyon jónak vagy jónak egészségi állapotát (2022-ben 63%, szemben az EU27_2020 68%-os átlagával). 2009 és 2019 között az uniós átlagtól való eltérés 8 és 12 százalékpont között ingadozott, majd a hazai érték tovább emelkedett, míg az uniós stagnált, így a különbség a 2019-es 10 százalékpontról 2021-re 4,3-re csökkent. 2022-ben már a hazai érték is csökkent, így újra nőtt az uniós értéktől való elmaradás (4,7 százalékpontra).
STADAT-táblák
4.1.1.34.Vélt egészség nem és korcsoport szerintA kiadvány adatai 2022. október 31-én rendelkezésre álló adatokat tartalmaznak, a frissebb adatokért kérjük, keressék fel a mutatóknál megjelölt STADAT-linkeket, a kézirat lezárását követő frissítések ott érhetők el.