Fenntartható fejlődés indikátorai

Fő indikátor piktogramja
Rövid táv
Hosszú táv
i
Graikon letöltés PNG képként Graikon letöltés CSV fájl ként
Magyarországon a fajlagos primerenergia-felhasználás alacsonyabb az uniós átlagnál, ám míg az utóbbinál csökkenő, a hazai értéknél stagnáló tendencia volt megfigyelhető 2000 és 2020 között. A koronavírus-járványt követően, 2021-ben mind Magyarországon, mind az EU-ban növekedés volt tapasztalható.
Magyarország primerenergia-felhasználásában a földgáz dominál, 2000 óta jelentősen megnőtt a megújuló energiaforrások és a hulladék szerepe, míg a szén és széntermékek jelentősége csökkent.

Definíciók

A primer (elsődleges vagy alap-) energia olyan, megújuló és nem megújuló energiaforrásból származó energia, amely nem esett át semminemű átalakításon vagy feldolgozási eljáráson. A szekunder (másodlagos) energia a primer energiából átalakított energia (pl. folyékony üzemanyagok, villamos energia). Kiadványunkban a nukleáris energiát hazai termelésűnek tekintjük, amely egyaránt magában foglalja az atomerőművi villamos energiát, valamint a közvetlen hőhasznosítást. A megújuló és a hulladékból termelt energia összetevői: biogáz, biomassza, bioüzemanyag, víz, szél, geotermikus energia, napkollektorral termelt hőenergia, fotovoltaikus villamos energia, valamint kommunális és ipari hulladék.

Relevancia

A primerenergia-felhasználás a társadalom és a gazdaság energiaigényét fejezi ki. A környezeti fenntarthatóság és a klímaváltozás hatásainak mérséklése érdekében általános cél a fajlagos energiafelhasználás csökkentése.

Elemzés

Magyarországon a fajlagos, egy főre jutó primerenergia-felhasználás a 2000. évi 2,3 kőolajegyenérték-tonnáról 2022-re 2,5 kőolajegyenérték-tonna/főre nőtt. Ezen időszak során a felhasználás energiaforrások szerinti összetételében végig a földgáz dominált, legmagasabb részesedését 2003-ban érte el 45%-kal, 2022-ben ez az érték 30,5% volt. Jelentősen visszaesett a szén és széntermékek felhasználása (15,3%-ról 4,8%-ra), míg a megújulók és a hulladékok részesedése 3,4%-ról 13,7%-ra bővült.

Nemzetközi kitekintés

2022-ben a legmagasabb fajlagos primer energiafelhasználással jellemezhető uniós tagállamok Luxemburg, Finnország, valamint Svédország és Belgium voltak (107, 93, illetve 44 és 38%-kal az uniós átlag fölött), míg a legalacsonyabb értékekkel Románia, Málta, Portugália és Görögország bírt (46, 41, illetve 29-29%-kal a közösségi átlag alatt). Magyarország értéke az uniós átlag 88%-a.

A kiadvány adatai 2022. október 31-én rendelkezésre álló adatokat tartalmaznak, a frissebb adatokért kérjük, keressék fel a mutatóknál megjelölt STADAT-linkeket, a kézirat lezárását követő frissítések ott érhetők el.