Fenntartható fejlődés indikátorai

Fő indikátor piktogramja
Rövid táv
Hosszú táv
i
Graikon letöltés PNG képként Graikon letöltés CSV fájl ként
A települési hulladék újrafeldolgozásának növekvő tendenciája 2019–2020-ban átmenetileg megtört.

Definíciók

Kezelt hulladék: egy adott ország területén kezelt bármely anyag vagy tárgyak összessége, amely(ek)től birtokosa megválik, megválni szándékozik vagy köteles, beleszámítva a kezelés céljára külföldre exportált hulladék mennyiségét, kihagyva azonban az importált hulladékot. Hulladékkezelés: hasznosítási vagy ártalmatlanítási (lerakás, hulladékégetés) műveletek, ideértve a hasznosítást vagy az ártalmatlanítást megelőző előkészítést (előkezelést) is. Az újrafeldolgozás olyan hasznosítási művelet, amely során a hulladékot termékké vagy anyaggá alakítják akár annak eredeti használati céljára, akár más célokra. Ez magában foglalja a szerves anyagok feldolgozását, de nem tartalmazza az energetikai hasznosítást és az olyan anyaggá történő feldolgozást, amelyet feltöltési műveletek során használnak fel (2012. évi CLXXXV. törvény a hulladékról).

Relevancia

A fenntartható fejlődés egyik legfontosabb eleme a keletkezett hulladék mennyiségének csökkentése. A hulladékhierarchia szerint környezeti szempontból a legjobb megoldás az újrahasználat, illetve az újrafeldolgozás. Az újrahasználatra történő előkészítés és az újrafeldolgozás magában foglalja az anyagában történő hasznosítást és a komposztálást is.

Elemzés

A települési hulladék kezelési eljárásai között Magyarországon 2005 és 2018 között folyamatosan növekedett az újrafeldolgozás aránya. A javuló tendencia 2018-ban érte el az eddigi legmagasabb értéket (37,2%-ot). Az ezt közvető két évben átmeneti visszaesés következett be. Ebben az időszakban a koronavírus-járvány miatt ugyanis a hulladékudvarok és az újrahasználati központok nyitvatartását korlátozták, ezért a lerakással ártalmatlanított hulladék mennyisége és részesedése megnőtt. Az újrafeldolgozás részaránya a 2021. évi emelkedést követően kissé visszaesett.

Nemzetközi kitekintés

Az Európai Unió országai között jelentős a különbség a települési hulladék újrafeldolgozási arányában. 2021-ben az újrafeldolgozás aránya Németországban volt a legmagasabb (68%), míg Romániában a legalacsonyabb (11%). Magyarország 35%-os aránya jelentősen, mintegy 14 százalékponttal alacsonyabb az unió átlagánál.

A kiadvány adatai 2022. október 31-én rendelkezésre álló adatokat tartalmaznak.