Fenntartható fejlődés indikátorai

Fő indikátor piktogramja
Rövid táv
i
Graikon letöltés PNG képként Graikon letöltés CSV fájl ként
A nemzetgazdaság környezetvédelmi ráfordításainak GDP-hez viszonyított aránya 2020-ban 0,7 százalékponttal volt alacsonyabb a 2014. évi értékhez képest.
2020-ban a hulladékgazdálkodáshoz, illetve a szennyvízkezeléshez köthető környezetvédelmi ráfordítások 48, illetve 37%-os arányt képviseltek az összes környezetvédelmi ráfordításon belül.

Definíciók

Környezetvédelmi ráfordításoknak tekintjük azokat a gazdasági ráfordításokat, amelyek fő célja a környezetszennyezés vagy -degradáció megelőzése, csökkentése vagy megszüntetése. Ennek tekintjük a környezetvédelmi beruházások mellett a végső fogyasztási ráfordításokat, a folyó felhasználást, valamint a kapott, illetve fizetett környezetvédelmi támogatásokat.

Relevancia

A környezetvédelmi ráfordítások fő célja a környezetszennyezés vagy -degradáció megelőzése, csökkentése vagy megszüntetése.

Elemzés

A környezetvédelmi ráfordítások GDP-hez viszonyított aránya a 2015-ös, 2,5%-ról 2020-ra 1,6%-ra csökkent. A környezetvédelmi ráfordítások értékének és arányának ingadozása szoros összefüggésben van az uniós támogatások folyósításával. A 2007–2013-as uniós költségvetési ciklus projektjeinek záró munkálatai miatt 2014-ben és 2015-ben kiemelkedő beruházási teljesítmény valósult meg, az ezt követő években viszont, a 2014–2020-as ciklushoz tartozó, jelentős összértékű projektek többsége még nem realizálódott tárgyieszköz-beruházásokban. 2020-ban a nemzetgazdaság környezetvédelmi ráfordításainak 48%-át hulladékgazdálkodásra, 37%-át szennyvízkezelésre fordították, e két tevékenység részesedése meghatározó volt az ezt megelőző években is. Az összes többi környezetvédelmi ráfordítás (levegőtisztaság- és klímavédelem, táj- és természetvédelem, a talaj és a felszín alatti vizek védelme stb.) részesedése 15% volt 2020-ban.

Nemzetközi kitekintés

A környezetvédelmi ráfordítások GDP-hez viszonyított aránya 2020-ban az Európai Unió tagországai közül Belgiumban (3,5%), Ausztriában (3,4%) és Romániában (3,3%) volt a legmagasabb, a legalacsonyabb pedig Írországban (0,6%), Cipruson (1,1%) és Finnországban (1,2%). Magyarország 1,6%-os mutatója 0,7 százalékponttal maradt el az EU27_2020 átlagától, a tagállamok közül a 20. helyet elfoglalva.

A kiadvány adatai 2022. október 31-én rendelkezésre álló adatokat tartalmaznak, a frissebb adatokért kérjük, keressék fel a mutatóknál megjelölt STADAT-linkeket, a kézirat lezárását követő frissítések ott érhetők el.