Definíciók
A meghiúsult orvos-beteg találkozások jövedelmi ötödök szerinti aránya megmutatja, hogy a különböző jövedelmi kategóriákba tartozók esetében mennyire gyakori, hogy anyagi okokból nem kerül sor valamilyen orvosi ellátás igénybevételére. A jövedelmi ötödöket az egy fogyasztási egységre jutó nettó jövedelem alapján képezik. Az indikátor segítségével megkaphatjuk, hogy az orvosi ellátás igénybevétele mennyire függ a jövedelemtől a 16 éves és annál idősebb népességnél.
Relevancia
Kiemelt fenntarthatósági cél a közpénzből finanszírozott szolgáltatásokhoz való hozzáférés biztosítása, valamint az e szolgáltatások színvonalát befolyásoló, területi és szociokulturális eredetű egyenlőtlenségek csökkentése.
Elemzés
Az anyagi okból meghiúsult orvos-beteg találkozások aránya erősen összefügg a társadalom tagjainak jövedelmi helyzetével. Az alsóbb jövedelmi ötödbe tartozók, különösen a legszegényebbek sokkal gyakrabban számolnak be arról, hogy pénzhiány miatt nem tudtak igénybe venni valamilyen orvosi ellátást. 2020-ban a hazai népesség 0,3%-a saját bevallása szerint anyagi okok miatt mondott le az orvosi ellátásról. Ez az arány 2012-ben még 2,5% volt.
Nemzetközi kitekintés
A jövedelmi különbségek az Európai Unió összes tagországában változó mértékben ugyan, de összefüggnek az anyagi okból elmaradt orvos-beteg találkozások mértékével. A legalsó ötöd helyzete tekintetében jelentősek a különbségek az országok között. 2019-ben kiemelkedően rossz értékeket Görögországban mértek, ahol a legszegényebbek 16,9%-a számolt be arról, hogy anyagi okból le kellett mondania valamilyen orvosi ellátásról. A legkedvezőbb eredményeket Máltán és Szlovéniában találjuk, ahol az alsó ötödben 0,1%-ot érintett a probléma.