Definíciók
A külföldi közvetlentőke-befektetéssel működő vállalkozás olyan jogi személyiségű vagy jogi személyiség nélküli vállalat, amelyben egy másik gazdaságban rezidens befektető jogi személyiségű vállalat esetén a törzsrészvények vagy a szavazati jogok legalább 10%-ával, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező vállalat esetén ennek megfelelő részesedéssel rendelkezik. A közvetlentőke-befektetések (nettó tartozás) tartalmazzák a részesedéseket, valamint az adósság típusú instrumentumokat. Az adatok nem tartalmazzák a speciális célú vállalatok (SCV-k) adatait.
Relevancia
A világgazdasági folyamatok alakulásában fontos szerepe van a tőke szabad áramlásának. A magyar gazdaság rendszerváltás óta lezajlott szerkezeti átalakulásában meghatározó szerepet játszanak a külföldi közvetlentőke-befektetések (Foreign Direct Investment – FDI), jelentősen hozzájárulva a termelékenység növekedéséhez, új munkahelyek teremtéséhez, a technika modernizációjához, az exportképesség javulásához. Ugyanakkor a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégia megállapítása szerint magas a magyar gazdaság nemzetközi kitettsége, a külföldi tőkétől és nyersanyagoktól való függése, amelyhez jelentős, külföld felé való eladósodottság társul.
Elemzés
A Magyarországra beáramlott közvetlentőke-befektetések (FDI) állományának bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított aránya 2008 és 2012 között jelentősen (61-ről 80%-ra) emelkedett, majd 2019-ig fokozatosan, 56%-ra csökkent. A változások mögött az áll, hogy az FDI-állomány emelkedése 2015 és 2017 között megtorpant, a GDP pedig a 2013-tól 2019-ig tartó konjunktúra alatt jelentősen nőtt. 2020-ban a koronavírus-járvány vethetett véget a gazdasági teljesítmény kiemelkedő bővülésének, ami az FDI-állomány növekedésével együtt az FDI/GDP arány emelkedését okozta 2020-ban. 2023-ban a külföldi közvetlentőke-befektetések 3,6%-os, illetve a bruttó hazai termék 13%-os pozitív irányú változása a megelőző évhez képest az idősor legalacsonyabb, 54%-os mutatóarányát eredményezte.