Definíciók
A mezőgazdasági munkaerő-termelékenységet a bruttó hozzáadott érték és az éves munkaerőegység (ÉME) hányadosa fejezi ki. A bruttó hozzáadott érték az alapáron számított teljes mezőgazdasági kibocsátás és a folyó termelőfelhasználás különbsége. Egy ÉME egyetlen olyan személy munkaidő-ráfordításának felel meg, aki egy egész éven át teljes munkaidőben végez mezőgazdasági tevékenységet (1 ÉME = 1800 munkaóra). Az alapár a termelő által értékesített termékért a vásárlótól kapott ár, hozzáadva a terméktámogatásokat és levonva a termékadókat.
Relevancia
A munkaerő-termelékenységi mutató információt szolgáltat a munkaerő-felhasználás hatékonyságáról, illetve lehetővé teszi az ágazatok és az országok közötti összehasonlítást. A mutató értékét többek között a kibocsátás szerkezete, a ráfordítások nagysága és azok felhasználási hatékonysága, valamint a termelési technológiák fejlettsége befolyásolja.
Elemzés
A munkaerő-termelékenység 2014-től 2019-ig tendenciájában emelkedett, az időszak végére összege meghaladta a 3 millió forintot, és ezen a szinten stagnált az ezt követő két évben. A mutató értéke – a többek között az egész országot sújtó aszály miatt – az igen alacsony 2022. évit 2023-ban 87%-kal felülmúlta. Változatlan alapáron számolva 2023-ban a növénytermesztési és kertészeti termékek kibocsátása 45%-kal több, az élő állatok és állati termékeké 0,5%-kal kevesebb volt az előző évinél, amely mellett a mezőgazdaság bruttó hozzáadott értéke 79%-kal nőtt.
Nemzetközi kitekintés
A hazai munkaerő termelékenysége 2023-ban 12 uniós tagállam növekedési ütemét meghaladva nőtt, értéke (14 ezer euró/éves munkaerőegység) az uniós átlag 65, a német érték 26%-a.