Kivándorlás Magyarországról, avagy hányan is vagyunk valójában
2010. április végén Magyarország becsült népessége 10 millió 7 ezer fő volt. Ezt a becsült népességszámot a 2001-es népszámlálás adataiból kiindulva a születések és halálozások, valamint a bevándorlók és kivándorlók számának figyelembevételével számolták ki. A 2001. évi népszámlálás alapján az ország lakónépességének száma 10 millió 198 ezer fő volt. 2001 januárjától 2010 áprilisáig az ország lakossága 191 ezer fővel csökkent. A születések és halálozások számának különbségéből számolt ún. természetes fogyás 333 ezer fő volt. A nemzetközi vándorlás (részben becsült) pozitív egyenlege folytán (kb. évi 15-16 ezer fős vándorlási nyereség) az ország népessége ennél kisebb mértékben fogyott. A becslések szerint azonban így is rövidesen, még ennek az évnek a során a 10 milliós határ alá fog süllyedni.
Tudnunk kell ugyanakkor, hogy a születések és halálozások számával ellentétben a nemzetközi vándorlás adatai bizonytalanok. Lényegében az összes európai országban pontos információk állnak rendelkezésünkre a bevándorlók (tartózkodási engedélyért, munkavállalási engedélyért folyamodó külföldi állampolgárok) számáról, míg a kivándorlók nem jelentik be, hogy tartósan vagy akár végleg elhagyják az adott ország területét. Ily módon elképzelhető, hogy a Magyarországon regisztrált bevándorlási többlet jóval kisebb a valóságban, vagy esetleg nem is létezik. A kivándorlás tényleges mértékét csak a jellemző befogadó országok tükörstatisztikái alapján lehet megbecsülni (azaz az ott tartósan letelepülő, regisztrált magyar állampolgárok száma alapján). Az alábbi ábra alapján kijelenthetjük, hogy a nemzetközi vándorlás mérlege korántsem olyan kedvező, mint ahogy azt a hivatalos magyar vándorlási statisztikák mutatják. Az elmúlt kb. 15 évben Magyarországon évről évre néhány száz kivándorlót regisztráltak, míg az európai országok tükörstatisztikáiban mintegy 15-30 ezer magyar kivándorló jelent meg évente. Így viszont szinte biztosra vehetjük, hogy az ország lélekszáma már ma is 10 millió alatt van, pontos információt erről a 2011. évi népszámlálás adhat majd.
Forrás: Gödri Irén: Nemzetközi vándorlás. In Monostori J. - Őri P. - S. Molnár E. - Spéder Zs. (szerk.): Demográfiai portré 2009. KSH Népességtudományi Kutatóintézet, Budapest, 2009. 124. o. www.demografia.hu/letoltes/kiadvanyok/portre/honlap_teljes.pdf és Gödri Irén: A vándorlási veszteség Magyarországon az elmúlt évtizedben - avagy hányan is vagyunk valójában. KorFa On-line 2010/3. www.demografia.hu/letoltes/kiadvanyok/Korfak/KorFa online_2010_3.pdf
A témáról részletesebben olvashatnak a fenti két webhelyen, illetve a KSH Népességtudományi Kutatóintézet honlapján www.demografia.hu.