Népesség és népmozgalom
A népességstatisztika az ország népességszámának alakulásáról, nem, életkor és családi állapot szerinti összetételéről ad képet. A népmozgalmi statisztikai adatok a népesség változását alapvetően befolyásoló tényezőkről, így a születések, a halálozások, a házasságkötések, a bejegyzett élettársi kapcsolatok és a válások, valamint a belföldi és a nemzetközi vándorlások alakulásáról nyújtanak információt. A lakosság egészére kiterjedő, tízévenként végrehajtott népszámlálásokból, illetve a két népszámlálás közötti mikrocenzusokból átfogóbb és részletesebb adatok is rendelkezésre állnak. A népesedési és népmozgalmi folyamatok alakulását a Népmozgalom című éves elemzésünkben mutatjuk be.
Fontosabb adatok
Továbbvezetett népességszám
A mutató leírása
A tízévenként végrehajtott teljes körű népszámlálások átfogó képet mutatnak a népesség számáról, összetételéről. A népszámlálások közötti időszak évenkénti népességének meghatározásánál a kiindulópont az utolsó népszámlálás (jelenleg a 2022. október 1-jei népszámlálás) népességszáma, amelynek továbbszámításához 2000-ig a népmozgalmi statisztikából rendelkezésre álló természetes szaporodás, illetve fogyás adatait használtuk, 2001-től pedig a nemzetközi vándorlást is figyelembe vesszük.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2024
Természetes szaporodás/fogyás ezer lakosra
A mutató leírása
Az élveszületések és a halálozások különbözetének ezer lakosra jutó száma.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2024. szeptember
Születéskor várható átlagos élettartam
A mutató leírása
A várható átlagos élettartam azt fejezi ki, hogy a különböző életkorúak az adott év halandósági viszonyai mellett még hány évi élettartamra számíthatnak.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2023
Öregedési index
A mutató leírása
A 65 éves és annál idősebb népesség a 14 éves és annál fiatalabb gyermeknépesség százalékában. Ha nagyobb, mint 100, akkor az időskorú népesség száma meghaladja a gyermekkorú népességét.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2024
Ajánló
KSH Monitor
Az interaktív ábragyűjtemény a legfrissebb hazai és nemzetközi környezet társadalmi és gazdasági trendjének alakulásáról nyújt naprakész tájékoztatást. A KSH Monitor ábráinak döntő része kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthető. Böngéssze a hetente többször is aktualizálásra kerülő KSH Monitor adatait!
Szent Imre hercegnek, a magyar ifjúság védőszentjének emléknapja, 2024. november 5.
Szent Imre hercegről, Szent István király és Boldog Gizella királyné fiáról, a magyar ifjúság védőszentjéről november 5-én emlékezünk meg. 2024. január 1-jén a 16–29 éves fiatalok száma Magyarországon mintegy 1,5 millió volt, a népességen belüli arányuk 15,3%-ot tett ki. Munkaerőpiaci helyzetük jelentősen javult az elmúlt időszakban, a 20–34 év közötti frissen végzett, legalább középfokú végzettségű fiatalok foglalkoztatási rátája 2014 óta minden évben meghaladta az uniós országok átlagát.
6708 gyermek született és 9697 fő vesztette életét, Népmozgalom, 2024. szeptember
Az előzetes adatok szerint 2024 szeptemberében 6708 gyermek született és 9697 fő halt meg. Az előző év azonos időszakához képest a születések száma 7,7, a házasságkötéseké 22%-kal csökkent, a halálozásoké 5,4%-kal nőtt.
Demográfiai évkönyv, 2023
2023-ban a halálozások száma nagyobb mértékben csökkent, mint a születéseké, így a természetes fogyás üteme tovább lassult. A születéskor várható élettartam az eddigi legmagasabb szintre emelkedett. A házasságkötések számának csökkenése folytatódott. A Demográfiai évkönyv részletes adatokat tartalmaz a népesség összetételéről, a születések, a házasságkötések, a válások, a halálozások alakulásáról és a vándorlások jellemzőiről.
Magyarország, 2024. I. félév – Élénkülő szolgáltató ágak
A magyar gazdaság teljesítménye 2024 I. félévében 1,3%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. A növekedéshez a legtöbb, szolgáltatást nyújtó nemzetgazdasági ág és az építőipar is hozzájárult, miközben az ipar teljesítménye csökkent. Nőtt a háztartások fogyasztása, amit a reálkeresetek emelkedése is támogatott, miközben a fogyasztói árak növekedésének I. félévi üteme 3,7%-ra lassult. A munkaerőpiacon tovább nőtt a foglalkoztatási arány, azonban a munkanélküliségi ráta is emelkedett.
Fókuszban a vármegyék, 2024. I. félév
A gazdaságilag inaktívak közül többen megjelentek a munkaerőpiacon, így 2024 II. negyedévében 21 ezer fővel többen dolgoztak, mint egy évvel korábban, a munkanélküliek száma 23 ezer fővel nőtt. A nettó átlagkereset 14,0%-kal emelkedett. 2024 I. félévében a kevesebb születés és halálozás eredőjeként 5,8%-kal gyorsult a természetes fogyás. Az ipari termelés volumene a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 3,6%-kal csökkent. A kiskereskedelmi forgalom országosan 2,8%-kal bővült.
Pécs város napja, szeptember 1.
1367. szeptember 1-jén írta alá V. Orbán pápa a pécsi egyetem alapítását engedélyező levelet, 1994 óta pedig szeptember 1. Pécs napja is (továbbá 2017 óta a magyar felsőoktatás napja). A 140 ezer lakosú város a Dunántúl legnagyobb, Magyarország 5. legnépesebb települése. A rendszerváltás után ipari létesítményeinek jelentős része megszűnt, azonban Pécs ma is kiemelkedő oktatási, kulturális és turisztikai központ.
Magyar statisztikai évkönyv, 2023
Az évkönyv Magyarország demográfiai, társadalmi és gazdasági folyamatairól, környezeti jellemzőiről, és ezek időbeli változásairól ad áttekintést mintegy 500 táblázat, grafikon és térkép több tízezer adata segítségével. Újdonság, hogy a kötet Turizmus, vendéglátás fejezetében megtalálhatók a turisztikai szálláshelyek bruttó árbevételei szállástípusonként. További változás, hogy a Területi adatok fejezet idén már a turisztikai térségek szerint mutatja be a területi adatokat, jobban kiemelve ezzel a turisztikai célpontokat.
Népesedési világnap, 2024
Földünk népessége 1987-ben érte el az 5 milliárd, 2022-ben pedig a 8 milliárd főt. A legnépesebb régió Ázsia, és az ENSZ számításai szerint a század végéig megőrzi elsőségét, de Afrika gyarapodása miatt veszít a súlyából. Afrikán kívül egy régióban sem éri el a termékenység a reprodukció szintjét, a Föld lakossága idősödik. 1989-ben az ENSZ abból a célból nyilvánította július 11-ét népesedési világnappá, hogy felhívja a figyelmet a népességnövekedés mértékére és az ezzel járó kihívásokra.
A fenntartható fejlődés indikátorai Magyarországon, 2023 – Fenntartható fejlődési célok (SDG)
Az ENSZ a fenntartható társadalmi-gazdasági fejlődés megvalósítására 17 kiemelt célkitűzést fogalmazott meg. Ezen az önálló webfelületen több mint száz statisztikai mutatóval szemléltetjük, hogy a közeli és a távolabbi múlt tendenciáit együttesen tekintve, Magyarországot milyen folyamatok jellemzik az emberi, a társadalmi, a természeti és a gazdasági erőforrások terén.
Magyarország, 2023
A geopolitikai feszültségek 2023-ban is beárnyékolták a gazdasági folyamatokat, 0,9%-kal csökkent a bruttó hazai termék. Az inflációs nyomás fokozatosan enyhült, de az éves szinten 17,6%-os fogyasztóiár-növekedés a reálkeresetek és a fogyasztás csökkenéséhez vezetett, továbbá negatívan befolyásolta a beruházási döntéseket. A gazdasági nehézségek ellenére a foglalkoztatottság rekordmagasra emelkedett. 2023-ban tovább csökkent a halálozások és a születések száma, a szülőképes korú nők létszámának fogyása mellett.
Nemzetközi GYERMEKNAP
A nemzetközi gyermeknapot a világ számos pontján megünneplik, időpontja viszont országonként eltérő. Hazánkban 1954 óta május utolsó vasárnapján ünnepeljük a gyermekeket, idén május 26-án. Magyarországon 2024. január 1-jén a gyermekkorúak, azaz a 15 évesnél fiatalabbak száma 1,4 millió fő, aránya az össznépességen belül 14,4% volt.
Helyzetkép, 2023 - Népmozgalom
2023-ban az egy évvel korábbinál kevesebb gyermek született, azonban ezt meghaladóan csökkent a halálozások száma is, így a természetes fogyás üteme kismértékben lassult. A nemzetközi vándorlás előző évinél kisebb többlete mérsékelte a népességfogyást, így az ország lélekszáma ténylegesen 16 ezer fővel fogyott. Folytatódott a szülőképes korú nők számának csökkenése, és a termékenységi arányszám is mérséklődött. A házasságkötések száma visszaesett, azonban csökkent a válásoké is.
Anyák napja, 2024
Az anyaságot világszerte ünneplik, a legtöbb országban május második vasárnapján tartják az anyák napját. Hazánkban mintegy száz éve vált szokássá az édesanyák felköszöntése május első vasárnapján, amely idén május 5-ére esik. Ezen a napon gyerekek és felnőttek a 3,1 millió édesanyán kívül a nagymamáknak is kifejezhetik hálájukat a szeretetért, gondoskodásért.
TÉR-KÉP, 2022
A kiadvány rövid elemzések mellett tematikus térképek, diagramok és infografikák segítségével átfogó képet ad a Magyarországon és az Európai Unióban zajló térbeli folyamatokról, bemutatja az egyes térségek között meglévő társadalmi és gazdasági különbségeket. A kiadványban kiemelt témaként ezúttal a lakások fűtésének területi jellemzőivel foglalkozunk, hazánk térségei közül pedig a – klímaváltozás veszélyeinek különösen kitett – Duna-Tisza közi Homokhátságot mutatjuk be külön fejezetben.
Házasság hete, 2024. február 11–18.
Február 11–18. között 17. alkalommal kerül sor hazánkban a házasság hete rendezvénysorozatra, amely a családok fontosságára hívja fel a figyelmet. 2023-ban több mint 50 ezer házasságot kötöttek, kevesebbet a 2021. évi, rekordmagas értéknél.
Frissült Magyarország Helységnévtára
Frissültek a Városrészek, településrészek című blokkban található, településen belüli lakás- és lakónépesség-adatok a 2022-es népszámlálás állapot alapján. A Magyar Korona Országainak Helységnévtára 150 évvel ezelőtt, 1873-ban jelent meg először, az Országos Magyar Királyi Statisztikai Hivatal szerkesztésében és gondozásában, nyomtatva ezt még 25 kiadás követte, az utolsó 2003-ban. Azóta a kiadvány online jelenik meg. A Helységnévtár Magyarország helységeinek név- és adattára, a mostani változat a 2023. január 1-ei közigazgatási állapotnak megfelelően tartalmazza az adatokat.
Népszámlálás 2022 – A vallásos népesség aránya és megoszlása
Magyarországon a népesség 60%-a válaszolt a vallásra, felekezetre vonatkozó kérdésre a 2022. évi népszámlálás alkalmával, a válaszadók 73%-a, 4,2 millió személy valamelyik vallási közösséghez, felekezethez tartozónak vallotta magát. A vallást megjelölők 69%-a katolikus, 23%-a református.
Népszámlálás 2022 – A népesség korösszetételének alakulása
Magyarország a létszámában csökkenő, összetételében öregedő népességű országok közé tartozik. A tartósan alacsony termékenység és az emelkedő várható élettartam következményeként a gyermekkorúak aránya csökken, az idősebb korosztályoké nő. Az 1870. évi, első népszámlálás idején száz gyermekkorúra 8 idős ember jutott, 2022-ben már 142. Ez a folyamat egyre nagyobb terhet ró a társadalmi ellátórendszerekre.
Nemzetközi vándorlás
A kiadvány célja a nemzetközi vándorlás klasszikus tanulmányozása mellett az objektív és szubjektív társadalmi, gazdasági és demográfiai erőterek feltárása, melyek a vándorlási alakzatok kialakulásáért felelősek, illetve formálják azokat. A jegyzet összeköti a forrás és a fogadó térségeket, és hálózatként tekint a jelenségre, annak topológiáját, társadalmi, gazdasági hatásait mutatja be társadalomföldrajzi szempontból.
Népszámlálás 2022 – Végleges adatok: A népesség főbb jellemzői
A népszámlálás végleges adatai alapján 2022. október 1-jén Magyarországon 9 603 634 fő élt, 98%-uk magyar állampolgár. Az előző, 2011. évi népszámlálás óta a népesség 334 ezer fővel csökkent, az idősebb korcsoportok létszáma tovább nőtt. A munkaerőpiaci helyzet átrendeződése mellett jelentősen bővült a foglalkoztatottság. Tovább javult az iskolázottság, és többen beszélnek idegen nyelveket.
2022-re vonatkozó település- és kerületsoros adatok érhetők el
A Tájékoztatási adatbázis településekre és Budapest kerületeire vonatkozó adatkörei 2022. évi adatokkal frissültek, így augusztus 31-től elérhetők többek között a lakónépesség, az élveszületések, a halálozások, a házasságkötések, a belföldi vándorlás 2022-re vonatkozó település-, illetve kerületsoros adatai.
Magyarország számokban, 2022
A kedvezőtlen globális környezet és a szomszédunkban zajló háború okozta bizonytalanságok Magyarországon is meghatározói voltak a 2022. évi folyamatoknak. A kihívások ellenére a hazai gazdaság teljesítménye – az uniós átlagnál nagyobb mértékben – 4,6%-kal nőtt, miközben bővült a foglalkoztatás és csökkent a munkanélküliség. Az energiahordozók és a mezőgazdasági termékek megdrágultak, ami hozzájárult az utóbbi két és fél évtized legmagasabb inflációjához (14,5%).
Idén India lesz a világ legnépesebb országa
Az ENSZ előrejelzése alapján 2023-ban India lesz a világ legnépesebb országa. Kína népessége 1950 óta van az élen, viszont 1961 óta először 2022-ben csökkent a lakossága. India és Kína jelenleg a világ össznépességének 17–17%-át adja, és csak ebben a két országban élnek 1 milliárd főnél többen. A harmadik legnépesebb ország az Egyesült Államok 340 millió fővel.
Kapcsolódó témakörök
- Egészségügy, baleset
- Életkörülmények
- Férfiak és nők
- Fiatalok és idősek
- Igazságszolgáltatás
- Jövedelem és fogyasztás
- Lakás
- Munkaerő
- Népszámlálások
- Területi adatok
Módszertani információk
Kapcsolódó hivatkozások
- Időszaki adatfelvételek eredményei, mutatószámrendszerek
- KSH Népességtudományi Kutatóintézet
- INSPIRE – Statisztikai egységek
Gyorstájékoztatók |
Legutóbbi megjelenés | Következő megjelenés |
---|---|---|
Népmozgalom, 2024. szeptember | 2024.10.31. | 2024.11.28. |
Közzétételi és revíziós naptárKiadványtár