Munkaerő
A munkaerőpiaci adatoknak több forrása van: a lakossági munkaerő-felmérés, amely a népesség gazdasági aktivitásáról (munkanélküliségről, foglalkoztatásról) gyűjt adatokat és Intézményi adatgyűjtések, illetve adminisztratív adatok, amelyek forrásul szolgálnak például a keresetek, a ledolgozott munkaórák, a létszám, az üres álláshelyek, a munkaerőköltség, a sztrájkesemények jellemzőinek bemutatására. A szakstatisztika részét képezi a reálkereseti index számítása, a minimálbér, illetve a garantált bérminimum adatainak közzététele is. A munkaerőpiaci folyamatok alakulását negyedéves elemzéseinkben mutatjuk be.
Fontosabb adatok
Munkanélküliségi ráta
A mutató leírása
A munkanélküliek aránya az azonos korú gazdaságilag aktív népességen belül. A mutató különböző korcsoportokra számítható, az alapértelmezés a 15–74 éves korcsoport. További kiemelt korcsoportok: 15–64, 15–24, 25–54 és 55–74 évesek.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2025. február
Foglalkoztatási arány
A mutató leírása
A foglalkoztatottak aránya az azonos korú népességen belül. A mutató különböző korcsoportokra számítható, az alapértelmezés a 15–64 éves korcsoport. További kiemelt korcsoportok: 15–74, 15–24, 25–54, 55–64 és 20–64 évesek.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2025. február
Teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresetének változása
A mutató leírása
A mutató a teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresetének változását mutatja az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az adatok a munkáltatók teljes körére vonatkoznak (valamennyi alkalmazásban állóval rendelkező vállalkozás, nonprofit szervezetek, költségvetési intézmények teljes köre). Az átlagkereset a bruttó keresettömeg és az átlagos állományi létszám hányadosa. A kereset összetevői az alapbér, a bérpótlékok, a kiegészítő fizetés, a jutalom, a prémium, a 13. és további havi fizetés. A bruttó kereset tartalmazza a személyi jövedelemadót, az egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékot, valamint a munkaerőpiaci járulékot.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2025. január
Üres álláshelyek aránya
A mutató leírása
Üres álláshelynek számít az adott munkáltatónál újonnan létesített, megüresedett, illetve olyan, a közeli jövőben (3 hónapon belül) megüresedő álláshely, amelynek betöltésére a munkáltató aktív lépéseket tesz. Nem tekintendő üres álláshelynek az, amit munkaerő-kölcsönzéssel, egyszeri (eseti) megbízással vagy vállalkozói szerződéssel, saját dolgozó áthelyezésével, munkadíjban nem részesülő gyakornokkal, közfoglalkoztatottal kívánnak betölteni. Nem tekintendő továbbá üres álláshelynek a munkavégzésre irányuló jogviszonyban állók, de munkavégzésre nem kötelezettek részére fenntartott álláshelyek. Az adatok vonatkozási köre a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozások, költségvetési intézmények teljes körűen és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezetek. Az adatok a tárgyidőszak zárónapjára vonatkoznak.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2024. IV. negyedév
Ajánló
KSH Monitor
Az interaktív ábragyűjtemény a legfrissebb hazai és nemzetközi környezet társadalmi és gazdasági trendjének alakulásáról nyújt naprakész tájékoztatást. A KSH Monitor ábráinak döntő része kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthető. Böngéssze a hetente többször is aktualizálásra kerülő KSH Monitor adatait!
Munkaerőpiaci folyamatok, 2024. IV. negyedév
A foglalkoztatottak száma enyhén mérséklődött, a munkanélkülieké nem változott 2024 IV. negyedévében az előző év azonos időszakához képest. A potenciális munkaerőtartalékba tartozók és az üres álláshelyek száma ugyancsak csökkent. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete 687 ezer forint volt, kisebb mértékben – 11,9%-kal – nőtt, mint 2023 IV. negyedévében. A keresetek vásárlóereje egy év alatt 7,8%-kal emelkedett.
Fókuszban a vármegyék, 2024. I–IV. negyedév
2024 IV. negyedévében 23 ezer fővel dolgoztak kevesebben, mint egy évvel korábban, miközben a munkanélküliek száma 1,6 ezer fővel csökkent. 2024-ben a nettó átlagkereset 13,2%-kal emelkedett. A 9,1%-kal kevesebb születés és 0,5%-kal kevesebb halálozás eredőjeként a természetes fogyás 16%-kal meghaladta a 2023-ast. Az ipari termelés volumene a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 4,3%-kal csökkent. A kiskereskedelmi forgalom országosan 2,6%-kal bővült.
A bruttó átlagkereset 668 100 forint volt, 10,4%-kal meghaladta az egy évvel korábbit, Keresetek, 2025. január
2025. januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 668 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 459 000 forint volt. A bruttó átlagkereset 10,4, a nettó átlagkereset 10,2, a reálkereset pedig 4,6%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A bruttó kereset mediánértéke 539 500, a nettó kereset mediánértéke 373 600 forintot ért el, mindkettő 9,3%-kal múlta felül az előző év azonos időszakit.
4 millió 682 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,5%; Foglalkoztatottság és munkanélküliség, 2025. február
2025 februárjában a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 682 ezer fő volt, ami lényegében megegyezett az egy évvel korábbival. A munkanélküliek száma 220 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,5% volt.
Nemzetkozi Nőnap, 2025.március 8.
Az eredetileg a nők választójogának, illetve egyenjogúságának kivívásához kapcsolódó nőnapot több mint 100 éve ünnepelték először. Magyarországon 1914-ben már országszerte szerveztek nőnapi rendezvényeket, 1948 óta március 8-án ünnepeljük a nőket. Ma már inkább a női nem eredményeinek és társadalmi erőfeszítéseinek elismeréséről szól ez a nap. Az uniós tagállamok döntő részéhez hasonlóan hazánkban is többségben vannak a nők a népességen belül, 2024. január 1-jén mintegy 5 millió nő élt Magyarországon, 7,3%-kal több, mint férfi.
TÉR-KÉP, 2023 – Kiemelt téma – A foglalkoztatási célú ingázás térségi sajátosságai
A TÉR-KÉP, 2023 kiadvány kiemelt témaként a foglalkoztatási célú ingázás térségi sajátosságait mutatja be. Az ingázást hagyományosan a férfiak vállalják nagyobb arányban, a legutóbbi népszámlálás idején 47%-uk dolgozott lakóhelyétől eltérő településen, miközben a foglalkoztatott nők 36%-a ingázott. A települési hierarchia mentén felfelé irányuló ingázás a gyakoribb. Ezt mutatja, hogy a községekből a városokba 730 ezren, az ellenkező irányba ennél jóval kevesebben, 160 ezren ingáztak. A teljes kiadvány itt tekinthető meg: TÉR-KÉP, 2023.
TÉR-KÉP, 2023
A TÉR-KÉP, 2023 című kiadvány a sorozat tizedik kötete. Az idei kiadvány kiemelt témaként a foglalkoztatási célú ingázás térségi sajátosságaival foglalkozik, hazánk térségei közül pedig a Tokaji borvidéket mutatja be külön fejezetben. A kiadvány többi fejezete rövid elemzések mellett tematikus térképek, diagramok és infografikák segítségével átfogó képet ad a Magyarországon és az Európai Unióban zajló térbeli folyamatokról, ismertetve az egyes térségek közötti társadalmi és gazdasági különbségeket.
Magyarország, 2024. I–III. negyedév – Növekvő fogyasztás
A magyar gazdaság teljesítménye 2024 I–III. negyedévében 0,6%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. Bővült a háztartások fogyasztása, amit a reálkeresetek növekedése támogatott, miközben az infláció stabilizálódott, az I–III. negyedévben 3,7% volt. A legtöbb szolgáltatást nyújtó nemzetgazdasági ág és az építőipar teljesítménye meghaladta az egy évvel korábbit, miközben az iparé és a mezőgazdaságé elmaradt attól. A munkaerőpiacon a foglalkoztatási arány mellett a munkanélküliségi ráta is kis mértékben emelkedett.
Magyarország számokban, 2023
Magyarország népessége 2024. január 1-jén 9 millió 585 ezer fő volt, amelynek közel 18%-a a fővárosban, csaknem 53%-a a többi városban, 30%-a a községekben élt. 2023-ban hazánk termék-külkereskedelmi aktívuma 2016 utáni legmagasabb értékét (9,0 milliárd euró) érte el, miközben a szolgáltatások többlete is mindenkori rekordszintre (11,0 milliárd euró) növekedett. A főbb szántóföldi növények termésmennyisége és termésátlaga egyaránt emelkedett, az árpa hozama (2,2 millió tonna) korábban nem tapasztalt értékre nőtt.
A fogyatékossággal élő emberek világnapja, 2024. december 3.
Az ENSZ kezdeményezésére 1992 óta minden évben december 3-án tartják a fogyatékossággal élők világnapját. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint ma a világ népességének 16%-a, 1,3 milliárd ember él jelentős fogyatékossággal. Számuk növekszik, ami összefügg a nem fertőző betegségek nagyobb előfordulásával és az emberek hosszabb élettartamával. Magyarországon 2023-ban a 16 éves és annál idősebb népesség több mint ötöde élt valamilyen szintű fogyatékossággal, ami kisebb az uniós átlagnál.
Magyar statisztikai évkönyv, 2023
Az évkönyv Magyarország demográfiai, társadalmi és gazdasági folyamatairól, környezeti jellemzőiről, és ezek időbeli változásairól ad áttekintést mintegy 500 táblázat, grafikon és térkép több tízezer adata segítségével. Újdonság, hogy a kötet Turizmus, vendéglátás fejezetében megtalálhatók a turisztikai szálláshelyek bruttó árbevételei szállástípusonként. További változás, hogy a Területi adatok fejezet idén már a turisztikai térségek szerint mutatja be a területi adatokat, jobban kiemelve ezzel a turisztikai célpontokat.
Magyarország, 2023
A geopolitikai feszültségek 2023-ban is beárnyékolták a gazdasági folyamatokat, 0,9%-kal csökkent a bruttó hazai termék. Az inflációs nyomás fokozatosan enyhült, de az éves szinten 17,6%-os fogyasztóiár-növekedés a reálkeresetek és a fogyasztás csökkenéséhez vezetett, továbbá negatívan befolyásolta a beruházási döntéseket. A gazdasági nehézségek ellenére a foglalkoztatottság rekordmagasra emelkedett. 2023-ban tovább csökkent a halálozások és a születések száma, a szülőképes korú nők létszámának fogyása mellett.
Helyzetkép, 2023 - Munkaerőpiac
2023-ban a foglalkoztatás bővülése mellett a munkanélküliek száma is nőtt az előző évihez viszonyítva, ezzel együtt több volt a potenciálisan rendelkezésre álló munkaerő és kevesebb a betöltésre váró álláshely. A bruttó átlagkereset jelentős, 14,2%-os emelkedése ellenére az elmúlt évben a bérek vásárlóereje 2,9%-kal csökkent a fogyasztóiár-index kiemelkedő növekedésének hatására.
Kapcsolódó témakörök
- Férfiak és nők
- Fiatalok és idősek
- Időfelhasználás, időmérleg
- Jövedelem és fogyasztás
- Nemzetközi adatok
- Népesség és népmozgalom
- Népszámlálások
- Területi adatok
Módszertani információk
Kapcsolódó hivatkozások
Gyorstájékoztatók |
Legutóbbi megjelenés | Következő megjelenés |
---|---|---|
Foglalkoztatottság, 2023. december | 2024.01.26. | – |
Keresetek, 2025. január | 2025.03.31. | 2025.04.17. |
Munkanélküliség, 2023. december | 2024.01.26. | – |
Foglalkoztatottság és munkanélküliség, 2025. február | 2025.03.28. | 2025.04.25. |
Közzétételi és revíziós naptár
Cenzusok adatai |
Cenzus |
---|---|
A foglalkoztatottak napi ingázása és közlekedése | Népszámlálás 2011 |
A társadalom rétegződése | Népszámlálás 2011 |
A népesség gazdasági aktivitása | Népszámlálás 2011 |
Foglalkoztatás, munkanélküliség, ingázás | Népszámlálás 2011 |
Országos, területi adatok | Népszámlálás 2011 |
3. Országos adatok | Népszámlálás 2011 |
8. Foglalkoztatás, munkanélküliség, ingázás | Népszámlálás 2011 |
13. A népesség gazdasági aktivitása | Népszámlálás 2011 |
15. A társadalom rétegződése | Népszámlálás 2011 |
18. A foglalkoztatottak napi ingázása és közlekedése | Népszámlálás 2011 |
19. Műhelytanulmányok | Népszámlálás 2011 |
5. A népesség gazdasági aktivitása | Mikrocenzus 2016 |
9. A foglalkozási szerkezet változása és jellemzői Magyarországon | Mikrocenzus 2016 |
13. A foglalkozások presztízse | Mikrocenzus 2016 |