Nemzetközi adatok
Magyarországnak a világban, illetve az unióban betöltött szerepének, súlyának, helyzetének megítéléséhez nélkülözhetetlen az összehasonlítható, megbízható adatok ismerete más országokról. Nehézséget jelenthet a felhasználóknak a megfelelő adatforrások megtalálása, a nemzetközi adatbázisok rutinszerű használata, a különböző forrásokból származó adatok egymással való összeegyeztetése, az esetleges módszertani eltérések okának megtalálása, értékelése. Annak érdekében, hogy mindezt megkönnyítsük, ezen az oldalon összegyűjtöttük a nemzetközi témájú kiadványainkat, tábláinkat, a fontosabb nemzetközi adatbázisokra, kiadványkeresőkre, módszertani leírásgyűjteményekre mutató linkeket.
Fontosabb adatok
A világ népessége
A mutató leírása
Az ENSZ demográfusai három (alacsony, közepes és magas) változatban készítették el a világ népességének alakulására vonatkozó becslésüket. Az itt közölt adatok a legvalószínűbbnek tartott közepes modellen alapulnak, a 2024. évi felülvizsgálat után.
Adatok forrása:
ENSZ, World Population Prospects 2024
Vonatkozási idő: 2024 (a grafikonon későbbi évek adatai is megjelennek)
A világ GDP volumenváltozása
A mutató leírása
A világ GDP-je a Föld országaiban adott időszakban előállított termékek és nyújtott szolgáltatások széles körét magába foglaló, így az összkibocsátását mérő mutatószám. A GDP volumenének változása általánosan elfogadott konjunktúramutató, ami a gazdaság teljesítményének időbeli változását méri.
Legfrissebb adat: 2023
A világexport volumenváltozása
A mutató leírása
Az index megmutatja, hogy a világexport volumene – azaz az ár- és árfolyamváltozásoktól megtisztított mennyisége – hogyan változott egyik évről a másikra.
Adatok forrása:
a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) adatbázisa
Legfrissebb adat: 2023
A világ turisztikai forgalom változása
A mutató leírása
A mutató megmutatja, hogy a turisták adott évi száma világszinten hogyan változott az előző évihez képest. Turistának az a látogató számít, aki az adott területre tett utazása során legalább egy éjszakát eltölt.
Adatok forrása:
Turisztikai Világszervezet (UNWTO)
Legfrissebb adat: 2023
Ajánló
KSH Monitor
Az interaktív ábragyűjtemény a legfrissebb hazai és nemzetközi környezet társadalmi és gazdasági trendjének alakulásáról nyújt naprakész tájékoztatást. A KSH Monitor ábráinak döntő része kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthető. Böngéssze a hetente többször is aktualizálásra kerülő KSH Monitor adatait!
Európa statisztikái: decemberi kiadás
Az ábragyűjtemény havi és negyedéves mutatószámokat tartalmaz a gazdasági és társadalmi folyamatok országok szerinti és időbeli alakulásáról. A havonta frissülő ábragyűjtemény az egyes mutatószámok legfrissebb rendelkezésre álló adataival itt érhető el.
Magyarország számokban, 2023
Magyarország népessége 2024. január 1-jén 9 millió 585 ezer fő volt, amelynek közel 18%-a a fővárosban, csaknem 53%-a a többi városban, 30%-a a községekben élt. 2023-ban hazánk termék-külkereskedelmi aktívuma 2016 utáni legmagasabb értékét (9,0 milliárd euró) érte el, miközben a szolgáltatások többlete is mindenkori rekordszintre (11,0 milliárd euró) növekedett. A főbb szántóföldi növények termésmennyisége és termésátlaga egyaránt emelkedett, az árpa hozama (2,2 millió tonna) korábban nem tapasztalt értékre nőtt.
A fogyatékossággal élő emberek világnapja, 2024. december 3.
Az ENSZ kezdeményezésére 1992 óta minden évben december 3-án tartják a fogyatékossággal élők világnapját. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint ma a világ népességének 16%-a, 1,3 milliárd ember él jelentős fogyatékossággal. Számuk növekszik, ami összefügg a nem fertőző betegségek nagyobb előfordulásával és az emberek hosszabb élettartamával. Magyarországon 2023-ban a 16 éves és annál idősebb népesség több mint ötöde élt valamilyen szintű fogyatékossággal, ami kisebb az uniós átlagnál.
András-nap
A falusi élet jeles eseményei voltak a disznóvágások, disznótorok, amelyek hagyományosan november 30-án, András napján kezdődtek. Az egész napos munkában nemcsak a szűk család vett részt, hanem szokás volt meghívni a szomszédokat, a rokonságot és a barátokat is. Az utóbbi évtizedekben jelentősen átalakultak a sertéstartás és -vágás körülményei. A kis gazdaságok száma visszaesett, a házi vágásoké csökkenő tendenciát mutat. 2023-ban a 2,5 milliós hazai sertésállomány háromnegyede az 5000 sertést meghaladó állománnyal rendelkező állattartókhoz tartozott.
Füstmentes világnap - 2024. november 21.
A füstmentes nap ötlete az 1970-es években az Egyesült Államokból indult, abból a célból, hogy segítsék, támogassák a dohányzó embereket a leszokásban. A WHO kezdeményezésére november harmadik csütörtökjét nemzetközi szinten füstmentes nappá nyilvánították. Egészségi állapotunkat jelentősen befolyásolják a dohányzási szokásaink is. Hazánkban az elmúlt 10 évben csökkent a dohányzók aránya, ennek ellenére ez az arány nemzetközi kitekintésben továbbra is magasnak számít.
A zene világnapja, 2024. október 1.
Október 1-jét Yehudi Menuhin világhírű hegedűművész kezdeményezésére 1975-ben az UNESCO a zene világnapjává nyilvánította. Bármely pontján is éljünk a Földnek, a zene része a mindennapjainknak. A koncertek, a hangversenyek és a zenei fesztiválok emberek tömegeit vonzzák, a zenei tartalmak elérésének lehetőségei viszont az ezredfordulóhoz képest sokat változtak. A hanglemezeket és a szalagos kazettákat nagyban felváltó digitális eszközök és az internet átalakították a zeneipart, a mesterséges intelligencia megjelenése pedig további jelentős változásokat fog előidézni.
A turizmus világnapja, 2024. szeptember 27.
Az ENSZ Turisztikai Világszervezetének (UNWTO) kezdeményezésére 1980 óta minden évben szeptember 27-én tartják a turizmus világnapját. Az elmúlt időszakban a hazai és nemzetközi turizmust a koronavírus-járvány utáni visszarendeződés és növekedés jellemezte. Az előzetes adatok alapján 2024. január–júliusban Magyarországon 9,9 millió vendég 24,5 millió vendégéjszakát töltött el a turisztikai szálláshelyeken, 6,0%-kal többet, mint az előző év azonos időszakában.
Magyar statisztikai évkönyv, 2023
Az évkönyv Magyarország demográfiai, társadalmi és gazdasági folyamatairól, környezeti jellemzőiről, és ezek időbeli változásairól ad áttekintést mintegy 500 táblázat, grafikon és térkép több tízezer adata segítségével. Újdonság, hogy a kötet Turizmus, vendéglátás fejezetében megtalálhatók a turisztikai szálláshelyek bruttó árbevételei szállástípusonként. További változás, hogy a Területi adatok fejezet idén már a turisztikai térségek szerint mutatja be a területi adatokat, jobban kiemelve ezzel a turisztikai célpontokat.
Nemzetközi sörnap
A városiasodással és az iparosodással párhuzamosan az alkoholfogyasztási szokások is megváltoztak Magyarországon, a sör az 1960-as években vette át az addig népszerűbb bor helyét. Az 1980-as években volt a legmagasabb mind a gyártás, mind a fogyasztás szintje, azóta mindkét területen lassan csökkenő tendencia figyelhető meg. Napjainkban a sörfogyasztás tekintetében az uniós középmezőnybe tartozunk, az egy főre eső hazai fogyasztás mintegy felét teszi ki az éllovas Csehországénak.
Népesedési világnap, 2024
Földünk népessége 1987-ben érte el az 5 milliárd, 2022-ben pedig a 8 milliárd főt. A legnépesebb régió Ázsia, és az ENSZ számításai szerint a század végéig megőrzi elsőségét, de Afrika gyarapodása miatt veszít a súlyából. Afrikán kívül egy régióban sem éri el a termékenység a reprodukció szintjét, a Föld lakossága idősödik. 1989-ben az ENSZ abból a célból nyilvánította július 11-ét népesedési világnappá, hogy felhívja a figyelmet a népességnövekedés mértékére és az ezzel járó kihívásokra.
A KSH vezeti az Európai Unió Tanácsának statisztikai munkacsoportját
Az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége keretében 2024. július 1-től fél éven át a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) vezeti a Tanács statisztikai munkacsoportját. Az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége alkalmából a KSH egy új aloldalt indított, ahol az elnökségi programon és a jogalkotási dossziékon túl, folyamatosan frissülő hírekkel és beszámolókkal tájékoztatja a nyilvánosságot az elnökségi tevékenységéről.
A magyar EU-elnökség
Magyarország tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét 2024 II. félévében Spanyolországgal és Belgiummal együttműködve. A magyar EU-elnökség prioritásai között szerepel a versenyképesség erősítése, a demográfiai kihívások kezelése, a védelmi képességek fejlesztése és a nyugat-balkáni bővítés előmozdítása. Emellett a hazai elnökség számára fontos célkitűzés ebben az időszakban az európai uniós intézményi átmenet stabilitásának biztosítása is.
Magyarország, 2023
A geopolitikai feszültségek 2023-ban is beárnyékolták a gazdasági folyamatokat, 0,9%-kal csökkent a bruttó hazai termék. Az inflációs nyomás fokozatosan enyhült, de az éves szinten 17,6%-os fogyasztóiár-növekedés a reálkeresetek és a fogyasztás csökkenéséhez vezetett, továbbá negatívan befolyásolta a beruházási döntéseket. A gazdasági nehézségek ellenére a foglalkoztatottság rekordmagasra emelkedett. 2023-ban tovább csökkent a halálozások és a születések száma, a szülőképes korú nők létszámának fogyása mellett.
Európai nemzeti parkok napja: Szavazz a természetre! – A természet mindannyiunk számára fontos
Az EUROPARC Szövetség (Európai Nemzeti Parkok Szövetsége) 1999-ben május 24-ét az európai nemzeti parkok napjává nyilvánította annak emlékére, hogy 1909-ben ezen a napon alakultak meg a kontinens első nemzeti parkjai Svédországban. A kezdeményezés célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a nemzeti parkok és az egyéb védett területek jelentőségére, és ezáltal minél szélesebb társadalmi támogatást kapjon a természetvédelem ügye.
Nemzetközi klímaváltozási akciónap – május 15.
Az ENSZ kezdeményezésének a célja, hogy felhívja a figyelmet a bolygónk éghajlatát fenyegető veszélyekre és a klímaváltozás által előidézett természeti változásokra. A feljegyzések szerint 2023 volt a legmelegebb év a Földön, valamint Európa egyes részein is megdőltek a mindenkori hőmérsékleti maximumértékek. Más régiókban pedig az egy nap alatt lehullott, akár a terület éves csapadékösszegének megfelelő eső okozott kiterjedt árvizeket és hatalmas anyagi károkat.
Magyarország 20 éve tagja az Európai Uniónak
Magyarország 2004. május 1-jén csatlakozott az Európai Unióhoz. Az elmúlt 20 évben hazánk – az uniós pénzügyi forrásoknak is köszönhetően – jelentős fejlődésen ment keresztül. Hazánk 2024 II. félévében – immár második alkalommal – látja el az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét.
A munka forgatagában
Magyarország foglalkoztatási rátájával előkelő pozícióba került uniós viszonylatban. 2023-ban a nyolcadik legmagasabb foglalkoztatási aránnyal rendelkezett hazánk, míg 13 évvel korábban a legalacsonyabbak között tartották számon. A folyamatosan bővülő foglalkoztatás következtében 2010 óta szignifikáns javulás következett be, az uniós tagállamok között csak Málta tett a magyarországinál nagyobb előrelépést.
TÉR-KÉP, 2022
A kiadvány rövid elemzések mellett tematikus térképek, diagramok és infografikák segítségével átfogó képet ad a Magyarországon és az Európai Unióban zajló térbeli folyamatokról, bemutatja az egyes térségek között meglévő társadalmi és gazdasági különbségeket. A kiadványban kiemelt témaként ezúttal a lakások fűtésének területi jellemzőivel foglalkozunk, hazánk térségei közül pedig a – klímaváltozás veszélyeinek különösen kitett – Duna-Tisza közi Homokhátságot mutatjuk be külön fejezetben.
A Visegrádi Együttműködés országainak főbb mutatói
A Covid19-járvány okozta körülmények a V4-országok gazdasági és társadalmi folyamataira is negatív hatással voltak. A kiadványban a Visegrádi Együttműködés magyar elnökségének aktuális programjában (Recharging Europe) meghatározott prioritásokat (stabilitás, újraindítás, partnerség) szem előtt tartva, az Eurostat Recovery Dashboard mutatóit alapul véve vizsgáljuk a gazdaság és a társadalom a pandémia előtti szintre történő visszatérését a V4-országok és az EU viszonylatában.
Kapcsolódó témakörök
Módszertani információk
Kapcsolódó hivatkozások
- Időszaki adatfelvételek eredményei, mutatószámrendszerek
- CentropeMAP
- Fenntartható fejlődési célok
- ENSZ Adatbázis Frissítési Naptár
- EUROSTAT Tájékoztatási Naptára
- Nemzeti statisztikai hivatalok
- OECD adatbázis
- IMF World Economic Outlook Reports
- IMF World Economic Outlook Databases
- Európai Bizottság könyvesbolt
- OECD ILibrary
- Eurostat metaadat- és nómenklatúragyűjtemény
- OECD adatvizualizációk
- ENSZ adatvizualizációk
- Eurostat adatvizualizációk
Kiadványok |
Megjelent |
---|---|
Magyarország számokban, 2023 | 2024.12.17. |
Területi statisztikai évkönyv, 2023 | 2024.11.27. |
Magyarország, 2024. I. félév | 2024.09.30. |
Magyar statisztikai évkönyv, 2023 | 2024.08.29. |
Magyarország, 2024. I. negyedév | 2024.07.03. |
Magyarország, 2023 | 2024.06.11. |
Magyar statisztikai zsebkönyv, 2023 | 2024.05.21. |
Magyarország, 2023. I–III. negyedév | 2023.12.22. |
Területi statisztikai évkönyv, 2022 | 2024.01.17. |
Magyarország, 2023. I. félév – Elindult a dezinfláció | 2023.10.19. |
Magyar statisztikai évkönyv, 2022 | 2023.11.23. |
Magyarország, 2023. I. negyedév | 2023.08.24. |
Magyarország, 2022 | 2023.06.09. |
Magyar statisztikai zsebkönyv, 2022 | 2023.05.17. |
Magyarország számokban, 2022 | 2023.05.02. |
Magyarország, 2022. III. negyedév | 2023.01.12. |
Területi statisztikai évkönyv, 2021 | 2023.01.10. |
Közzétételi és revíziós naptárKiadványtár