Besorolási állásfoglalás
A szolgáltatás leírása
- A statisztikai osztályozásokkal kapcsolatban (pl. TEÁOR, ÖVTJ, TESZOR, FEOR, GFO) segítséget nyújtunk az önbesorolásban, és igény esetén a besorolásról állásfoglalást adunk ki.
- Az egységes és következetes besorolás biztosítása érdekében csak a KSH Információszolgálata ad ki állásfoglalást, kizárólag írásban.
Ki veheti igénybe?
Az önbesorolásban bárki számára segítséget nyújtunk, és a besorolási állásfoglalások iránt bárki benyújthat igényt.
Hogyan érhető el a szolgáltatás?
Az igény elküldésével a Lépjen velünk kapcsolatba! alkalmazáson keresztül.
A benyújtott igény teljesítése
- Az Információszolgálat munkatársa a besorolási igény beérkezését követő 5 munkanapon belül tájékoztatást, javaslatot, illetve igény esetén árajánlatot küld a megrendelőnek.
- Az árajánlat elfogadása után legfeljebb 15 munkanapon belül elküldi az elkészült besorolási állásfoglalást a megrendelőnek.
Formadokumentumok
Önbesorolás
Besoroláskor lehetőség van önbesorolásra is. Ez azt jelenti, hogy a nyilvános nómenklatúrákból a gazdasági szervezetek maguk választják ki a tevékenységüknek leginkább megfelelő kódokat.
Ezt segítik a honlap Osztályozások menüpontjában található statisztikai besorolások tartalmi meghatározásai, a fordítókulcsok, valamint a különböző keresőprogramok (pl. TEÁOR-keresőprogram, ÖVTJ-keresőprogram).
Amennyiben az adott tevékenység, termék, szolgáltatás, gazdasági szervezet pontos besorolása – az adott osztályozás struktúrája, az elemek tartalmi meghatározásai, a módszertani útmutató és a fordítókulcsok ismeretében – nem egyértelmű vagy vitatott, forduljon munkatársainkhoz a Lépjen velünk kapcsolatba! felületen.
A nómenklatúrák elérhetősége:
- Gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere (TEÁOR’25)
- Termékek és szolgáltatások osztályozási rendszere (TESZOR’25)
- Önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke (ÖVTJ’25)
- Gazdasági szervezetek gazdálkodási forma szerinti osztályozása (GFO)
- Foglalkozások Egységes Osztályozási Rendszere (FEOR’08)
A tevékenység végzésének jogszabályi feltételeire (működési engedély, telepengedély, szakképesítés, iskolai végzettség stb.) vonatkozóan a KSH nem illetékes.
Az engedélyekről az engedélyt kiadó hatóságnál, önkormányzatnál, a végzettségekről pedig a területileg illetékes Magyar Kereskedelmi és Iparkamara kirendeltségeinél érdeklődhetnek.
A vámtarifaszámmal kapcsolatban a NAV Szakértői Intézetéhez lehet fordulni.