Ugrás a tartalomhoz

TEÁOR-váltással kapcsolatos tudnivalók

A TEÁOR a gazdasági Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszere, amelyet a gazdasági egységek főtevékenységének meghatározására alkalmazunk, illetve a gazdasági és társadalmi mutatók számításánál, valamint a statisztikai adatok gyűjtésében és publikálásánál használunk fel. A TEÁOR az Európai Unió tevékenységi osztályozásának, a NACE-nak a magyar nyelvű nemzeti változata.

Az új tevékenységi osztályozást bevezető európai jogszabály szerint a gazdasági szervezetek tevékenységét a statisztikai nyilvántartásokban 2025. január 1-jétől új osztályozás szerint kell besorolni (NACE Rev. 2.1.).

Mi változik?

A TEÁOR’08 (NACE Rev. 2.) 2008. évi hatálybalépése óta a gazdaság számos változáson ment keresztül. Az osztályozás relevanciája csökkent, új tevékenységek és szolgáltatások jelentek meg a piacon (pl. drón, okos eszközök gyártása). A nomenklatúra egyes szakágazatai már nem pontosan írják le a mai gazdaságot. Mindezek következtében szükségessé vált az osztályozási rendszer felülvizsgálata.

A revízió az alábbi fő változásokat eredményezte:

  • Bővültek a kategóriák, a korábbi 21 nemzetgazdasági ág helyett 22 ág lett.
  • A „J” Információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág (58–63) kettévált.
  • A nemzetgazdasági ágakat jelölő betűk a „K” ágtól kezdődően változtak, a korábbiaktól eltérő tevékenységeket takarnak (Például: „L” Pénzügyi, biztosítási tevékenység, „M” Ingatlanügyletek.)
  • A 45 Gépjármű, motorkerékpár kereskedelme, javítása ágazat megszűnt és a 46–47, 95 ágazatokba került át.
  • A jövőben nem az eladási forma/csatorna képezi a statisztikai osztályozás kritériumát, hanem az eladott termék. Így megszűnt az 47.9 Nem bolti, piaci kiskereskedelem és a 47.8 Piaci kiskereskedelem is.
  • Közvetítői tevékenységek minden egyes érintett ágazaton belül külön kódon szerepelnek.

A TEÁOR-változással egyidejűleg változnak a kapcsolódó nómenklatúrák is, mint például az Önálló Vállalkozók Tevékenységi Jegyzéke (továbbiakban: ÖVTJ) és a Termékek és Szolgáltatások Osztályozási Rendszere (továbbiakban: TESZOR).

Az átállás megkönnyítése érdekében a KSH készített egy TEÁOR’25 kódkereső programot, valamint a fordítókulcsra építő TEÁOR’08–TEÁOR’25 átkódoló programot. Az új kódkereső program segítségével megjeleníthető a TEÁOR’25 összes kategóriája, illetve lehetséges kód-, vagy szövegrészletet tartalmazó elemekre való keresés is. Emellett az átkódoló program segítségével lehetőség van a 2008-as TEÁOR-kódszám átkódolására az új, TEÁOR’25-kódszám(ok)ra.

TEÁOR’25-keresőprogram
TEÁOR’08–TEÁOR’25 átállást segítő, átkódoló program

Mi alapján sorolta be a KSH a tevékenységeket?

A Központi Statisztikai Hivatal a szervezetek adminisztratív terheinek csökkentése érdekében minden egyes szervezetre beállít egy főtevékenységkódot TEÁOR’25 szerint. Azokban az esetekben, amikor a TEÁOR-kód egyértelműen megfeleltethető egy új kóddal (ún. 1:1 kapcsolat), az átfordítás automatikusan történik.

A több részre szétváló (ún. 1:n kapcsolatú) kódokat részben statisztikai adatgyűjtésből és adminisztratív adatátvételből származó információk alapján, részben az ezen információkra épülő gépi tanuló algoritmuson keresztül sorolja át. Ahol nincs a gépi tanuló algoritmus számára felhasználható adat, ott a szervezetek a legvalószínűbbnek értékelt kódot kapják a besorolás során.

Honnan értesülhetek az új főtevékenységkódomról?

A TEÁOR-kód a statisztikai számjel lekérdezésével ismerhető meg, melyhez az adószám első 8 számjegyére van szükség, amit a lenti keresőbe kell beírni, a TEÁOR lekérdező linkre kattintva. A keresés eredményeként megjelennek a szervezet azon alapadatai, amelyek a KSH nyilvántartási rendszerében szerepelnek, köztük a szervezet – adott napon hatályos nómenklatúrának megfelelő – adminisztratív főtevékenysége.

TEÁOR-lekérdező

Az új, TEÁOR’25-nómenklatúra szerinti tevékenységi kód a hatályos jogszabályoknak megfelelően lesz látható a statisztikai számjelben.

A cégnyilvántartási bejegyzésre kötelezett szervezetek a Cégközlönyben megjelenő hirdetményen keresztül is kapnak tájékoztatást az új főtevékenységkódokról, továbbá az ingyenes céginformációs szolgáltatás útján is megismerhető számukra az új cégadat.

Honnan értesülhetek a főtevékenységen kívüli egyéb tevékenységkódjaimról?

Az egyéb tevékenységkódokat a KSH nem tartja nyilván. Azok a Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapján, a bejelentett tevékenységek nyilvános lekérdező felületén (Társas vállalkozások tevékenységei) és a NAV Ügyfélportáján tekinthetők meg.

A cégnyilvántartási bejegyzésre kötelezett szervezetek a Cégközlönyben megjelenő hirdetményen keresztül is kapnak tájékoztatást az új, főtevékenységen kívüli egyéb tevékenységkódjaikról, továbbá az ingyenes céginformációs szolgáltatás útján is megismerhető számukra az új cégadat.

Váltással kapcsolatos teendők

Főtevékenység esetén:

A KSH 2025. január 1-jei hatállyal minden nyilvántartott, adószámmal rendelkező gazdasági szervezet esetében elvégzi a főtevékenység átfordítását. Azoknak a gazdasági szervezeteknek, akik elfogadják az új kódot – létesítő okirat esetleges módosításán kívül – nincs további teendőjük.

Egyéb tevékenységek esetén:

A főtevékenységen kívüli egyéb tevékenységek esetében az átfordítást nem a KSH végzi el. Ezekben az esetekben csak akkor automatikus az átfordítás, ha a hivatalos Eurostat–fordítókulcs alapján egyértelműen átsorolhatók a tevékenységkódok.
Az egyértelműen nem átfordítható egyéb tevékenységeknél, vagyis ha a korábbi kód több felé bomlik (ún. 1:n kapcsolat), nem kerülnek automatikusan átfordításra. Utóbbiaknál, amennyiben a szervezet nem kezdeményezi az új nómenklatúrának megfelelő módosítást a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál, 2025. július 1. után törlésre kerülnek.

Akik nem fogadják el a megajánlott kódot, lehetőségük van módosítani azt. Erről részletesebben a „Hova kell fordulnom változtatási igény esetén?” cím alatt olvashatnak.

Hova kell fordulnom változtatási igény esetén?

Amennyiben a gazdasági szervezet nem fogadja el a megajánlott tevékenységi kódot, akkor a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál tudja kezdeményezni annak módosítását.

A szervezetnek nincs külön teendője a Központi Statisztikai Hivatal felé és más szervezet felé sem, mivel az adóhatóság továbbítja az egyablakos rendszeren keresztül a módosított kódokat.

Mi történik, ha nem módosítom az új TEÁOR-kódokat 2025. július 1-ig?

Amennyiben a szervezet nem módosítja a kódjait 2025. július 1-ig, akkor hivatalosan elfogadta az új TEÁOR’25 (és amennyiben önálló vállalkozó, akkor az új ÖVTJ) osztályozási rendszer szerint megállapított kódjait. Amennyiben volt TEÁOR’08-ban kódolt, a hivatalos fordítókulcs szerint egyértelműen át nem fordítható egyéb tevékenysége, akkor a szervezet a fenti határidő elteltével tudomásul veszi, hogy azok törlésre kerülnek a nyilvántartásból.

A létesítő okiratot is módosítanom kell?

Létesítő okiratot csak maga az adott szervezet módosíthat, így abban nem kerül átvezetésre az új kód. Az új főtevékenységkódot – akár azt, ami megajánlásra kerül, akár azt, amire a szervezet 2025. július 1-ig változtat – elegendő akkor átvezetni a létesítő okiratban, amikor a szervezet cégjegyzékben vezetett adatait módosítja.

Amennyiben a szervezet július 1-je után módosít a főtevékenységkódján, akkor viszont azt – a megszokott módon – kötelező azonnal módosítani a létesítő okiratban is.

A főtevékenységen kívüli egyéb tevékenységeket alapesetben is akkor kell csak átvezetni a létesítő okiratban, amikor a szervezet valamilyen oknál fogva eleve változtatni akar a dokumentumon, így itt nincs változás.

A civil és egyéb cégnek nem minősülő szervezetek nyilvántartási bejegyzésre kötelezett szervezeteknek a létesítő okiratában nem kötelező feltűntetni a TEÁOR-kódokat. Amennyiben azonban egy szervezet létesítő okirata tartalmaz TEÁOR-kódot, akkor azokat – a rendkívüli átsorolásra való tekintettel – elegendő a civil és egyéb cégnek nem minősülő szervezetek nyilvántartásának első módosításakor átvezetni.

Milyen költségvonzata van a módosításnak?

Amennyiben a létesítő okirat módosítása kizárólag a TEÁOR’25-nek való megfelelést szolgálja, a változásbejegyzési kérelem illeték és közzétételi költség megfizetése nélkül terjeszthető elő.

Egyéni vállalkozó, adószámos magánszemély vagyok. Engem is érinti a változás?

Igen, a TEÁOR-váltással egyidejűleg változnak a kapcsolódó nómenklatúrák is, így az önálló vállalkozók által üzletszerűen végzett gazdasági tevékenységének csoportosítására szolgáló Önálló Vállalkozók Tevékenységi Jegyzékét is érinti a változás.

A KSH az önálló vállalkozók főtevékenységére – az új TEÁOR-nak megfelelően – új ÖVTJ-kódot állít be. Legkésőbb 2025. január 31-től minden nyilvántartásban már az új TEÁOR’25-főtevékenységkódok fognak szerepelni. Bővebb információ: ÖVTJ’25 nómenklatúra

Érinti-e a TEÁOR-váltás a TESZOR-kódot?

A termékek és szolgáltatások osztályozási rendszere (TESZOR) olyan 6 számjegyű osztályozási rendszer, amelynek első 4 számjegye megegyezik a TEÁOR-struktúrával. Így a TEÁOR-váltás TESZOR-váltást is magával hoz. Az új TESZOR is 2025. január 1-ével lép hatályba.

További segítség

Lépjen velünk kapcsolatba!

Ügyfélfogadási idő:

Hétfő–csütörtök: 8–16 óráig

Péntek: 8–14 óráig

Személyes ügyfélfogadás:

KSH Információszolgálat

1024 Budapest, Fényes Elek u. 14–18.

Telefon: (+36-1) 345-6789