Nemzeti számlák, GDP
A nemzeti számlák az adott ország gazdasági tevékenységét összefoglaló olyan makrogazdasági statisztikai számlarendszer, amely a forrásokat veti össze a felhasználásukkal. Az adatok, amelyeket a nemzeti számlák európai rendszere módszertana szerint állítanak elő, nemzetközi összehasonlításra is alkalmasak. A számlarendszer leginkább ismert és használt mutatója a bruttó hazai termék (GDP), amelynek szintje és volumenváltozása az egyik kulcsindikátor a gazdaság fejlettségének, illetve növekedésének értékeléséhez. A nemzeti számlák alakulását a Magyarország nemzeti számlái című éves elemzésünkben mutatjuk be.
Fontosabb adatok
GDP volumenváltozása
A mutató leírása
A GDP volumenének változása az előző év azonos időszakához képest. Az itt közölt volumenadat kiigazítatlan.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2024. III. negyedév
Egy főre jutó GDP értéke, vásárlóerő-paritáson számolva
A mutató leírása
A GDP értékének és a lakosságszámnak a hányadosa, vásárlóerő-paritáson számolva. A mutató a gazdasági fejlettség elemzésére alkalmas.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2023
GNI/GDP arány
A mutató leírása
A bruttó nemzeti jövedelem (GNI) és a bruttó hazai termék (GDP) hányadosa. A GNI a GDP-ből származtatható. Ha a GNI értéke meghaladja a GDP-ét, akkor külföldről több jövedelem áramlik az országba, mint az országból külföldre, fordított esetben pedig jövedelemkiáramlás történik.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2023
A kormányzati szektor egyenlege a GDP arányában
A mutató leírása
Egy adott negyedévben a kormányzati szektorba sorolt szervezetek összesített bevételének és kiadásának a különbsége a bruttó hazai termék arányában kifejezve.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2024. II. negyedév
Ajánló
KSH Monitor
Az interaktív ábragyűjtemény a legfrissebb hazai és nemzetközi környezet társadalmi és gazdasági trendjének alakulásáról nyújt naprakész tájékoztatást. A KSH Monitor ábráinak döntő része kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthető. Böngéssze a hetente többször is aktualizálásra kerülő KSH Monitor adatait!
Magyarország számokban, 2023
Magyarország népessége 2024. január 1-jén 9 millió 585 ezer fő volt, amelynek közel 18%-a a fővárosban, csaknem 53%-a a többi városban, 30%-a a községekben élt. 2023-ban hazánk termék-külkereskedelmi aktívuma 2016 utáni legmagasabb értékét (9,0 milliárd euró) érte el, miközben a szolgáltatások többlete is mindenkori rekordszintre (11,0 milliárd euró) növekedett. A főbb szántóföldi növények termésmennyisége és termésátlaga egyaránt emelkedett, az árpa hozama (2,2 millió tonna) korábban nem tapasztalt értékre nőtt.
2024 III. negyedévében a gazdaság teljesítménye 0,7%-kal mérséklődött az előző év azonos időszakihoz képest, Bruttó hazai termék (GDP), 2024. III. negyedév (második becslés)
Magyarország bruttó hazai termékének (GDP) volumene 2024 III. negyedévében a nyers adatok alapján 0,8, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,7%-kal alulmúlta az előző év azonos időszakit. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján – a gazdaság teljesítménye 0,7%-kal mérséklődött. 2024 I-III. negyedévében a gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 0,6, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,7%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit.
Negyedéves nem pénzügyi szektorszámlák, 2024. II. negyedév
A magyarországi GDP 20 373 milliárd forintot ért el 2024 II. negyedévében. Ebben az időszakban a pénzügyi vállalatok, a háztartások és a háztartásokat segítő nonprofit intézmények által képzett szektor nettó hitelnyújtó, a nem pénzügyi vállalatok és a kormányzati szektorok nettó hitelfelvevő pozícióban voltak. A háztartások és a háztartásokat segítő nonprofit intézmények bruttó megtakarítási rátája 25, bruttó beruházási rátája 6,7%-ot tett ki. A nem pénzügyi vállalatok bruttó profitaránya 41, bruttó beruházási rátája 29% volt.
Magyarország nemzeti számlái, 2023 (2. előzetes adatok)
2023-ban Magyarország bruttó hazai terméke (GDP-je) 75 087 milliárd forint volt, volumene 0,9%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az egy főre jutó bruttó hazai termék összege 7,8 millió forintot tett ki. A kormányzati szektor hiánya 2023-ban 5035,1 milliárd forint volt, ami a GDP 6,7%-ának felelt meg. A 2023. évi előzetes adatok mellett kiadványunkban közreadjuk a nemzetközi és a hazai módszertani változások, illetve az újonnan felhasznált adatforrások nyomán revideált korábbi évek adatait is.
Magyarország, 2024. I. félév – Élénkülő szolgáltató ágak
A magyar gazdaság teljesítménye 2024 I. félévében 1,3%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. A növekedéshez a legtöbb, szolgáltatást nyújtó nemzetgazdasági ág és az építőipar is hozzájárult, miközben az ipar teljesítménye csökkent. Nőtt a háztartások fogyasztása, amit a reálkeresetek emelkedése is támogatott, miközben a fogyasztói árak növekedésének I. félévi üteme 3,7%-ra lassult. A munkaerőpiacon tovább nőtt a foglalkoztatási arány, azonban a munkanélküliségi ráta is emelkedett.
Magyar statisztikai évkönyv, 2023
Az évkönyv Magyarország demográfiai, társadalmi és gazdasági folyamatairól, környezeti jellemzőiről, és ezek időbeli változásairól ad áttekintést mintegy 500 táblázat, grafikon és térkép több tízezer adata segítségével. Újdonság, hogy a kötet Turizmus, vendéglátás fejezetében megtalálhatók a turisztikai szálláshelyek bruttó árbevételei szállástípusonként. További változás, hogy a Területi adatok fejezet idén már a turisztikai térségek szerint mutatja be a területi adatokat, jobban kiemelve ezzel a turisztikai célpontokat.
Budapest és a vármegyék gazdasági teljesítményének alakulása az ezredforduló óta – Eltérő fejlődési pályák
2022-ben hazánk gazdasági teljesítményének csaknem felét Budapesten és a növekvő súlyú Pest vármegyében állították elő (előbbiben 37, utóbbiban 12%-át). De történt-e az ezredforduló óta a vármegyék gazdasági teljesítményében lényegi átrendeződés? Melyek voltak a legnagyobb fejlődést felmutató és a legkevésbé előrehaladó vármegyék? Megvalósult-e az egymáshoz, illetve az Európai Unió átlagához viszonyított konvergencia az elmúlt több mint két évtizedben? Kiadványunkban erre keressük a választ.
Magyarország, 2023
A geopolitikai feszültségek 2023-ban is beárnyékolták a gazdasági folyamatokat, 0,9%-kal csökkent a bruttó hazai termék. Az inflációs nyomás fokozatosan enyhült, de az éves szinten 17,6%-os fogyasztóiár-növekedés a reálkeresetek és a fogyasztás csökkenéséhez vezetett, továbbá negatívan befolyásolta a beruházási döntéseket. A gazdasági nehézségek ellenére a foglalkoztatottság rekordmagasra emelkedett. 2023-ban tovább csökkent a halálozások és a születések száma, a szülőképes korú nők létszámának fogyása mellett.
TÉR-KÉP, 2022
A kiadvány rövid elemzések mellett tematikus térképek, diagramok és infografikák segítségével átfogó képet ad a Magyarországon és az Európai Unióban zajló térbeli folyamatokról, bemutatja az egyes térségek között meglévő társadalmi és gazdasági különbségeket. A kiadványban kiemelt témaként ezúttal a lakások fűtésének területi jellemzőivel foglalkozunk, hazánk térségei közül pedig a – klímaváltozás veszélyeinek különösen kitett – Duna-Tisza közi Homokhátságot mutatjuk be külön fejezetben.
Kapcsolódó témakörök
- Beruházás
- Kormányzati pénzügyek
- Külkereskedelem és fizetési mérleg
- Kultúra, sport
- Oktatás
- Területi adatok
- Tudomány és technológia
Módszertani információk
Kapcsolódó hivatkozások
Gyorstájékoztatók |
Legutóbbi megjelenés | Következő megjelenés |
---|---|---|
A kormányzati szektor egyenlege, 2024. I. félév és 2024. II. negyedév | 2024.10.01. | 2025.01.03. |
Bruttó hazai termék (GDP), 2024. III. negyedév (első becslés) | 2024.10.30. | 2025.01.30. |
Bruttó hazai termék (GDP), 2024. III. negyedév (második becslés) | 2024.12.03. | 2025.03.04. |
Közzétételi és revíziós naptárKiadványtár