Kísérleti statisztika

A kísérleti statisztika a hagyományos hivatalos statisztika mellett fejlődött ki, reflektálva a modern társadalom és technológia gyors változásaira. A statisztikai elméletek és gyakorlatok újítására összpontosít, különös tekintettel a kísérleti jellegű technikák kifejlesztésére, tesztelésére és alkalmazására, mint például a nagy adatkészletek kezelése, az innovatív adatforrások felhasználása, valamint a gépi tanulás, és a mesterséges intelligencia alkalmazása. Ez a megközelítés jelentős eltérést mutat a hivatalos statisztika hagyományos, gyakran időigényesebb módszereitől, lehetővé téve a kutatók számára, hogy gyorsabban reagáljanak a társadalmi és gazdasági változásokra.

Bővebben

Kiadványok

Értéklánchossz és területi koncentráltság a járműiparban

Közel két és fél évtizedre visszatekintve a járműipari értéklánchossz növekedési periódusai hazánkban összhangban alakultak a kapacitások kiépülésének és a termelés felfutásának időszakaival, az elmúlt években azonban a bruttó hozzáadott érték és a kibocsátás hányadosaként mérhető mutató csökkenő tendenciába fordult.

KSH–ingatlan.com-lakbérindex, 2025. január

Januárban is tovább emelkedtek a lakbérek az előző hónaphoz képest, országosan 1,7, a fővárosban 1,8%-kal.

Üzemanyagár-statisztika

Az EU által kiadott Weekly Oil Bulletin adatai alapján Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára január hónapban 635 forint volt, ami 3 forinttal, azaz 0,5%-kal alacsonyabb volt a szomszédos országok 638 forintos átlagértékénél.

A cserearány-változás hatásai a gazdaságra

A cserearányról szóló kísérleti statisztika az export és import árváltozások egymáshoz képesti viszonyáról, ennek lehetséges okairól és következményeiről szól.

A Nemzeti Szívinfarktus Regiszter összekapcsolása a KSH halálozási és a NAV adó- és járulékbevallási adatbázisával

Hazánkban a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet által működtetett Nemzeti Szívinfarktus Regiszter (NSZR) átfogó képet ad a hazai infarktus-epidemiológiáról, lefedi a szívinfarktus miatt kezelt betegeket és minden egészségügyi szolgáltató által észlelt heveny szívinfarktust.

A keresetek változásának eloszlása Magyarországon, 2024. I–III. negyedév

A teljes munkaidős álláshellyel rendelkezők közel 90%-ának volt magasabb a bruttó átlagkeresete az előző év I–III. negyedévéhez képest, minden második munkavállalónak 5,0 és 24,9% közötti mértékben.

Szociális védelmi juttatások korai becslése

A gyorsbecslés bemutatja, hogy milyen és mekkora támogatásban részesültek a megélhetési gondokkal küzdő, nehéz élethelyzetbe került emberek, társadalmi rétegek.

Értéklánchossz és területi koncentráltság – Építőipar

Az építőipar nemzetgazdasági súlya uniós összehasonlításban Magyarországon nagyobb az átlagosnál. A bruttó hozzáadott érték és a kibocsátás hányadosaként mérhető értéklánchossz az ágazatban 2022-ben 36% volt, az ezredforduló óta az EU-átlag közelében alakult.

Ipari értéklánchossz és területi koncentráltság

Az ipar bruttó hozzáadott értékének kibocsátáshoz viszonyított arányával kifejezett értéklánchossz 2022-ben Magyarországon a korábbi 25–26%-ról 21%-ra csökkent, melyet az energiaárak emelkedése is befolyásolt.