Egészségügy, baleset
Az egészségi állapotot az életmódbeli tényezőkön kívül jelentősen befolyásolja az egészségügyi intézményrendszer felkészültsége. Az egészségügyi statisztika adatokat szolgáltat a lakosság egészségi állapotáról, az egészségre legerősebb hatást gyakorló életmódbeli kockázatok jelenlétéről a népességben, a leggyakoribb betegségekről, és arról, hogy mennyit tesz a lakosság az egészségéért. Nyomon követi az ellátórendszer különböző szintjeinek működését biztosító tárgyi, személyi és anyagi feltételek változását. Az egészségügyi folyamatok és a balesetek alakulását a Magyarország című kiadványunkban mutatjuk be.
Fontosabb adatok
Egészségügyi kiadások a GDP százalékában
A mutató leírása
Az egészségügyi számlák nemzetközi módszertana szerint számolt egészségügyi kiadások a bruttó hazai termék százalékában.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2022
Tízezer lakosra jutó dolgozó orvos
A mutató leírása
Az orvosok országos nyilvántartásába felvettek közül az aktívan tevékenykedő orvosok tízezer lakosra jutó száma.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2023
Egy háziorvosra és házi gyermekorvosra jutó lakos
A mutató leírása
Egy felnőtt-, vegyes vagy gyermekpraxisban dolgozó háziorvosra és házi gyermekorvosra jutó lakos.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2023
Tízezer lakosra jutó működő kórházi ágyak száma
A mutató leírása
Tízezer lakosra jutó működő kórházi ágyak számának alakulása. Működő kórházi ágy az engedélyezett ágyak közül az, amely legalább 6 hónapig betegfogadásra alkalmas volt.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2023
Ajánló
Fókuszban a vármegyék, 2024. I–III. negyedév
2024 III. negyedévében lényegében ugyanannyian dolgoztak, mint egy évvel korábban, miközben a munkanélküliek száma 26 ezer fővel nőtt. A nettó átlagkereset 13,7%-kal emelkedett. 2024 I–III. negyedévében a 10%-kal kevesebb születés és 0,2%-kal kevesebb halálozás eredőjeként 22%-kal gyorsult a természetes fogyás. Az ipari termelés volumene a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 4,6%-kal csökkent. A kiskereskedelmi forgalom országosan 2,6%-kal bővült.
KSH Monitor
Az interaktív ábragyűjtemény a legfrissebb hazai és nemzetközi környezet társadalmi és gazdasági trendjének alakulásáról nyújt naprakész tájékoztatást. A KSH Monitor ábráinak döntő része kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthető. Böngéssze a hetente többször is aktualizálásra kerülő KSH Monitor adatait!
TÉR-KÉP, 2023
A TÉR-KÉP, 2023 című kiadvány a sorozat tizedik kötete. Az idei kiadvány kiemelt témaként a foglalkoztatási célú ingázás térségi sajátosságaival foglalkozik, hazánk térségei közül pedig a Tokaji borvidéket mutatja be külön fejezetben. A kiadvány többi fejezete rövid elemzések mellett tematikus térképek, diagramok és infografikák segítségével átfogó képet ad a Magyarországon és az Európai Unióban zajló térbeli folyamatokról, ismertetve az egyes térségek közötti társadalmi és gazdasági különbségeket.
Magyarország, 2024. I–III. negyedév – Növekvő fogyasztás
A magyar gazdaság teljesítménye 2024 I–III. negyedévében 0,6%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. Bővült a háztartások fogyasztása, amit a reálkeresetek növekedése támogatott, miközben az infláció stabilizálódott, az I–III. negyedévben 3,7% volt. A legtöbb szolgáltatást nyújtó nemzetgazdasági ág és az építőipar teljesítménye meghaladta az egy évvel korábbit, miközben az iparé és a mezőgazdaságé elmaradt attól. A munkaerőpiacon a foglalkoztatási arány mellett a munkanélküliségi ráta is kis mértékben emelkedett.
Magyarország számokban, 2023
Magyarország népessége 2024. január 1-jén 9 millió 585 ezer fő volt, amelynek közel 18%-a a fővárosban, csaknem 53%-a a többi városban, 30%-a a községekben élt. 2023-ban hazánk termék-külkereskedelmi aktívuma 2016 utáni legmagasabb értékét (9,0 milliárd euró) érte el, miközben a szolgáltatások többlete is mindenkori rekordszintre (11,0 milliárd euró) növekedett. A főbb szántóföldi növények termésmennyisége és termésátlaga egyaránt emelkedett, az árpa hozama (2,2 millió tonna) korábban nem tapasztalt értékre nőtt.
A fogyatékossággal élő emberek világnapja, 2024. december 3.
Az ENSZ kezdeményezésére 1992 óta minden évben december 3-án tartják a fogyatékossággal élők világnapját. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint ma a világ népességének 16%-a, 1,3 milliárd ember él jelentős fogyatékossággal. Számuk növekszik, ami összefügg a nem fertőző betegségek nagyobb előfordulásával és az emberek hosszabb élettartamával. Magyarországon 2023-ban a 16 éves és annál idősebb népesség több mint ötöde élt valamilyen szintű fogyatékossággal, ami kisebb az uniós átlagnál.
Füstmentes világnap - 2024. november 21.
A füstmentes nap ötlete az 1970-es években az Egyesült Államokból indult, abból a célból, hogy segítsék, támogassák a dohányzó embereket a leszokásban. A WHO kezdeményezésére november harmadik csütörtökjét nemzetközi szinten füstmentes nappá nyilvánították. Egészségi állapotunkat jelentősen befolyásolják a dohányzási szokásaink is. Hazánkban az elmúlt 10 évben csökkent a dohányzók aránya, ennek ellenére ez az arány nemzetközi kitekintésben továbbra is magasnak számít.
Alzheimer-világnap – szeptember 21.
Az Alzheimer-világnapot a Nemzetközi Alzheimer Társaság hirdette meg 1994-ben, hogy felhívja a figyelmet a betegség terjedésének gyorsulására, a nemzeti intézkedési programok szükségességére, valamint a betegséggel élők és családjaik életkörülményeinek javítására. Az Alzheimer-kór az időskori szellemi hanyatlás, a demencia leggyakoribb formája, napjainkban világszerte mintegy 55 millió ember szenved ebben a betegségben.
Magyar statisztikai évkönyv, 2023
Az évkönyv Magyarország demográfiai, társadalmi és gazdasági folyamatairól, környezeti jellemzőiről, és ezek időbeli változásairól ad áttekintést mintegy 500 táblázat, grafikon és térkép több tízezer adata segítségével. Újdonság, hogy a kötet Turizmus, vendéglátás fejezetében megtalálhatók a turisztikai szálláshelyek bruttó árbevételei szállástípusonként. További változás, hogy a Területi adatok fejezet idén már a turisztikai térségek szerint mutatja be a területi adatokat, jobban kiemelve ezzel a turisztikai célpontokat.
Helyzetkép, 2023 - Egészségügy
2023-ban a 16 éves és annál idősebb lakosság 46%-a számolt be krónikus betegségről, a felnőttek körében a magas vérnyomás és a gerincbántalmak voltak a leggyakoribb krónikus kórformák. Az egészségügyi dolgozók bére 10%-kal haladta meg az előző évit. A tízezer lakosra jutó dolgozó orvosok száma egy év alatt 42-ről 44-re növekedett, ugyanakkor a háziorvosok és a házi gyermekorvosok száma 1998 óta csökken, 2023-ban 5601 fő volt.
A fenntartható fejlődés indikátorai Magyarországon, 2023 – Fenntartható fejlődési célok (SDG)
Az ENSZ a fenntartható társadalmi-gazdasági fejlődés megvalósítására 17 kiemelt célkitűzést fogalmazott meg. Ezen az önálló webfelületen több mint száz statisztikai mutatóval szemléltetjük, hogy a közeli és a távolabbi múlt tendenciáit együttesen tekintve, Magyarországot milyen folyamatok jellemzik az emberi, a társadalmi, a természeti és a gazdasági erőforrások terén.
Magyarország, 2023
A geopolitikai feszültségek 2023-ban is beárnyékolták a gazdasági folyamatokat, 0,9%-kal csökkent a bruttó hazai termék. Az inflációs nyomás fokozatosan enyhült, de az éves szinten 17,6%-os fogyasztóiár-növekedés a reálkeresetek és a fogyasztás csökkenéséhez vezetett, továbbá negatívan befolyásolta a beruházási döntéseket. A gazdasági nehézségek ellenére a foglalkoztatottság rekordmagasra emelkedett. 2023-ban tovább csökkent a halálozások és a születések száma, a szülőképes korú nők létszámának fogyása mellett.
Személysérüléses közúti közlekedési balesetek, 2023. IV. negyedév
A balesetek száma 4,5, a balesetekben megsérült vagy elhunyt személyeké 2,7%-kal emelkedett 2023 IV. negyedévében az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest. A 3749 baleset során összesen 5003-an sérültek meg, közülük 145 fő vesztette életét. Az ittasan okozott balesetek száma jelentősen, 13%-kal csökkent. A 2023. év folyamán összesen 14 452 baleset történt a hazai utakon, ami 2,0%-kal kevesebb a 2022. évinél. Az ezekben elhunyt és megsérült személyek száma 4,3%-kal esett vissza.
Az AIDS világnapja, december 1.
Több mint négy évtizede jelent meg először az AIDS-betegség, majd ezután fedezték fel az azt okozó HIV-vírust. A járvány eddig világszerte 40,4 millió életet követelt, napjainban is jelentős globális közegészségügyi probléma. Hazánkban az első HIV-fertőzöttet 1985-ben, az első AIDS-beteget 1986-ban diagnosztizálták. A betegség gyógyíthatatlan, bár a kezelt betegek teljes életet élhetnek. A WHO kezdeményezésére 1988 óta december 1-je az AIDS világnapja. Az AIDS elleni küzdelem jelképe a piros szalag.
A cukorbetegség világnapja, november 14.
November 14. a cukorbetegség világnapja.A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) és a WHO ajánlására szervezik meg a szövetség tagszervezetei világszerte 1991 óta. Ezen a napon született dr. Frederick Banting, aki száz évvel ezelőtt, 1923-ban dr. John McLeoddal megosztva orvosi Nobel-díjat kapott az inzulin felfedezéséért. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a cukorbetegségre és a kapcsolódó szövődményekre, valamint a megelőzésre és a kezelésre.
2022-re vonatkozó település- és kerületsoros adatok érhetők el
A Tájékoztatási adatbázis településekre és Budapest kerületeire vonatkozó adatkörei 2022. évi adatokkal frissültek, így augusztus 31-től elérhetők többek között a háziorvosok, a kórházak, gyógyszertárak és a közúti közlekedési balesetek 2022-re vonatkozó település- és kerületsoros adatai, valamint a szakrendelések településsoros adatai.
Európai lakossági egészségfelmérések eredményei egy helyen
Az ötévente ismétlődő egészségfelmérések lehetővé teszik a lakosság egészségi állapotában bekövetkező változások nyomon követését, az egészségi állapot és az azt befolyásoló háttértényezők közötti összefüggések megismerését. A fokozott felhasználói érdeklődésre tekintettel a most közzétett táblagyűjteményünkben a legutóbbi 3 felmérés eredményeit – az adatok részletes feldolgozását követően – összehasonlítható módon, 11 témakörbe csoportosítva, módszertannal együtt tárjuk a nagyközönség elé.
Kapcsolódó témakörök
- Férfiak és nők
- Fiatalok és idősek
- Nemzetközi adatok
- Népesség és népmozgalom
- Szállítás, közlekedés
- Területi adatok
Módszertani információk
Kapcsolódó hivatkozások
- Az Európai lakossági egészségfelmérések idősorai (2009, 2014, 2019)
- Időszaki adatfelvételek eredményei, mutatószámrendszerek
Közzétételi és revíziós naptárKiadványtár
Cenzusok adatai |
Cenzus |
---|---|
A fogyatékossággal élők helyzete és szociális ellátásuk | Népszámlálás 2011 |
Fogyatékossággal élők | Népszámlálás 2011 |
11. Fogyatékossággal élők | Népszámlálás 2011 |
17. A fogyatékossággal élők helyzete és szociális ellátásuk | Népszámlálás 2011 |
8. A fogyatékos és az egészségi ok miatt korlátozott népesség jellemzői | Mikrocenzus 2016 |