Kultúra
A kultúra hozzájárul a társadalom versenyképességének megteremtéséhez a tudásalapú társadalom alapjainak erősítésével, amiben jelentős szerepet játszik a közkultúra fejlesztése és a közösségfejlesztés is. A kulturális statisztika magában foglalja a társadalom kulturális tevékenységeivel foglalkozó területek (pl. színház, mozi, múzeum, könyvtár, tömegmédia, könyvgyártás stb.) mérését, a kulturális kiadásokról és a finanszírozásról szóló adatok közlését. A kultúra adatainak alakulását az éves elemzéseinkben mutatjuk be.
Fontosabb adatok
A költségvetés kulturális kiadásai a GDP százalékában
A mutató leírása
A kiadások magukba foglalják a könyv-, zenemű- és lapkiadásra, a rádió-televízió műsorszolgáltatásra, a közművelődési tevékenységekre, a művészeti tevékenységekre, az állat- és növénykertekre, a nemzeti parkokra, a történelmi emlékhelyek tevékenységére, illetve az egyéb szórakoztatási és kulturális tevékenységekre fordított kiadásokat.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2023
Színházlátogatások száma ezer lakosra
A mutató leírása
A mutató a színházlátogatások ezer lakosra jutó számát méri.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2023
Múzeumlátogatások száma ezer lakosra
A mutató leírása
A múzeumi látogatások számának megállapításánál minden látogatót annyiszor vesznek figyelembe, ahány kiállításon részt vett.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2023
Kiadott könyvek és füzetek száma
A mutató leírása
Kiadott könyv: nyomtatott vagy más sokszorosítási eljárással készített mű, amelynek belső terjedelme legalább 49 oldal, szerepel a Magyar Nemzeti Bibliográfiában, és a közönség számára hozzáférhető. Kiadott füzet: az a nyomdai vagy más sokszorosítási eljárással készített kiadvány (4–48 oldal terjedelmű), amelynek megjelenése nem periodikus, és a közönség számára hozzáférhető. Az azonos mű újabb megjelentetése külön kiadott műnek számít.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2023
Ajánló
KSH Monitor
Az interaktív ábragyűjtemény a legfrissebb hazai és nemzetközi környezet társadalmi és gazdasági trendjének alakulásáról nyújt naprakész tájékoztatást. A KSH Monitor ábráinak döntő része kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthető. Böngéssze a hetente többször is aktualizálásra kerülő KSH Monitor adatait!
Helyzetkép, 2023 - Kultúra
2023-ban mintegy 16 ezer mű (könyv és füzetes kiadvány) jelent meg, összességében majdnem 37 milliós példányszámban. Minden harmadik kötet külföldi szerzőtől származott. A mozik esetében az egy teremmel rendelkezők száma csökkent, az annál nagyobbak és a kertmozik száma öt év alatt nőtt. A filmszínházak férőhelyeik alapján egyre koncentrálódnak a 8 vagy annál több termes multiplex létesítményekben, amelyek 2019-ben 34, 2023-ban már 41%-át adták a hazai mozik teljes befogadóképességének.
A zene világnapja, 2024. október 1.
Október 1-jét Yehudi Menuhin világhírű hegedűművész kezdeményezésére 1975-ben az UNESCO a zene világnapjává nyilvánította. Bármely pontján is éljünk a Földnek, a zene része a mindennapjainknak. A koncertek, a hangversenyek és a zenei fesztiválok emberek tömegeit vonzzák, a zenei tartalmak elérésének lehetőségei viszont az ezredfordulóhoz képest sokat változtak. A hanglemezeket és a szalagos kazettákat nagyban felváltó digitális eszközök és az internet átalakították a zeneipart, a mesterséges intelligencia megjelenése pedig további jelentős változásokat fog előidézni.
Az olvasás világnapja, 2024
Szeptember 8-a az olvasás világnapja, amelyet az UNESCO kezdeményezésére minden évben megtartanak azért, hogy felhívják az emberek figyelmét az írás-olvasás készségének fontosságára. Hazánkban a felnőtt lakosság 44%-a olvasott rendszeresen vagy alkalomszerűen 2023-ban. A könyvesboltok száma évek óta csökken, a könyvtári forgalom hasonló trendje a koronavírus-járvány miatti visszaesés után fordulatot vett és 2022-ben, illetve 2023-ban növekedett, bár még nem érte el a 2019. évi szintet.
Magyar statisztikai évkönyv, 2023
Az évkönyv Magyarország demográfiai, társadalmi és gazdasági folyamatairól, környezeti jellemzőiről, és ezek időbeli változásairól ad áttekintést mintegy 500 táblázat, grafikon és térkép több tízezer adata segítségével. Újdonság, hogy a kötet Turizmus, vendéglátás fejezetében megtalálhatók a turisztikai szálláshelyek bruttó árbevételei szállástípusonként. További változás, hogy a Területi adatok fejezet idén már a turisztikai térségek szerint mutatja be a területi adatokat, jobban kiemelve ezzel a turisztikai célpontokat.
Olimpiai játékok, 2024
1896-ban, az első újkori olimpiai játékokon 241 sportoló indult, zömében görögök. Az olimpikonok száma folyamatosan nőtt, csupán akkor esett vissza a megelőző versenyhez képest, amikor a tornát Európán kívül rendezték. A sportolók létszáma 1996-ban lépte át a tízezret, a fenntarthatóság jegyében a Nemzetközi Olimpiai Bizottság a 2020-as évektől limitálja az indulók számát.
Olimpiai játékok, 2024
Az első olimpiákon még jórészt a rendező országok férfisportolói versenyeztek. Az 1920-as évektől lett valódi nemzetközi sportesemény: a sportolók száma több ezerre növekedett, a rendező országok versenyzőinek aránya pedig többnyire alig érte el a 10 százalékot. Az olimpikonok száma 1996-ban meghaladta a 10 ezret, de még csupán harmaduk volt nő. Az indulók létszáma az elmúlt három évtizedben minimálisan emelkedett, a 2020-as években viszont már a résztvevők fele nő volt.
Újabb interaktív felülettel bővült a KSH adatvizualizációs felülete
2024. július 24-én megjelent a KSH legújabb, Magyarország olimpiai érmes sportolóit bemutató térképes alkalmazása.
Az interaktív felületen megismerheti az összes magyar olimpikont, akik 1896 és 2020 között érmet nyertek. Böngésszen sportolók, sportágak és születési helyek szerint, és tudjon meg többet sikereikről! A nem a mai Magyarország területén született sportolók esetében a klubjuk településéhez rendeltük az olimpikonokat. Részletes információkat talál minden érmesről, beleértve az érmek évét, típusát és sportágát, valamint arcképeiket. Készítsen lekérdezéseket és diagramokat, és szabja személyre érdeklődési köre szerint!
Az interaktív felületen megismerheti az összes magyar olimpikont, akik 1896 és 2020 között érmet nyertek. Böngésszen sportolók, sportágak és születési helyek szerint, és tudjon meg többet sikereikről! A nem a mai Magyarország területén született sportolók esetében a klubjuk településéhez rendeltük az olimpikonokat. Részletes információkat talál minden érmesről, beleértve az érmek évét, típusát és sportágát, valamint arcképeiket. Készítsen lekérdezéseket és diagramokat, és szabja személyre érdeklődési köre szerint!
Labdarúgó-Európa-bajnokság – 2024. június 14.–július 14.
Az Európai Labdarúgó-szövetség 1958-ban indította útjára a kezdetben Európai Nemzetek Kupája nevet viselő kontinensbajnokságot, a négycsapatos záró szakasz mérkőzéseit 1960-ban, Franciaországban rendezték meg. Az 1968-tól Európa-bajnokságként (Eb) ismert torna résztvevőinek számát többször emelték, előbb 8, aztán 16, majd a jelenlegi 24 csapatra. Az eddigi 16 Eb-re 33 válogatott jutott ki legalább egyszer, 10 csapat hódította el a kupát, a legtöbbször (3–3 alkalommal) a németek és a spanyolok.
A magyar film napja
2018 óta április 30-án ünnepeljük a magyar filmet és a magyar filmkészítőket. 1901-ben ezen a napon mutatták be az Uránia Magyar Tudományos Színházban az első magyar filmfelvételeket. Zsitkovszky Béla, A táncz című alkotása illusztráció volt egy tánctörténeti előadáshoz. A kétórás produkció óriási sikert aratott, több mint tíz évig műsoron maradt. Bár az akkor bemutatott felvételek elvesztek, a forgatás során készült fotók fennmaradtak.
Munkácsy 180 emlékév
A Munkácsy 180 emlékév tisztelgés a 180 éve, Munkácson született festőóriás munkássága előtt, akiről országszerte több mint 300 közterületet és számos intézményt neveztek el. Szülei korai elvesztése után az ifjú Munkácsy a nagybátyjánál nevelkedett, majd asztalosinasként szolgált, mígnem a gyulai Wenckheim grófnál dolgozó Szamossy Elek festőművész a rajzait látva kijelentette: „Magából talán más is lehetne, mint asztalos”. Így kezdődött az egyik leghíresebb magyar festő pályafutása, akinek nevét a képzőművészet terén adható legmagasabb állami kitüntetés, a Munkácsy Mihály-díj is viseli.
Iskolai könyvtárak
Az október 1999 óta az iskolai könyvtárakról szól. Minden év október negyedik hétfőjén ünnepeljük az Iskolai Könyvtárak Nemzetközi Világnapját. A magyar könyvtárak 2002-ben csatlakoztak első alkalommal a programokhoz. A rendezvényt minden évben más-más témafelvetéssel rendezik meg.
2022-re vonatkozó település- és kerületsoros adatok érhetők el
A Tájékoztatási adatbázis településekre és Budapest kerületeire vonatkozó adatkörei 2022. évi adatokkal frissültek, így augusztus 31-étől elérhetők többek között a mozik 2022-re vonatkozó település-, illetve kerületsoros adatai.
Veszprém, Európa Kulturális Fővárosa
Az 1985-ben életre hívott Európa Kulturális Fővárosa címet első magyarországi városként Pécs nyerte el 2010-ben, másodikként 2023-ban Veszprém a Bakony–Balaton régióval közösen. A kulturális rendezvényeket magába foglaló programsorozat a város turizmusára is pozitív hatással van. 2023 I. félévében Veszprém turisztikai szálláshelyein 25,2 ezer vendég szállt meg 90,7 ezer vendégéjszakára, a vendégszám 17,5, az eltöltött éjszakáké 18,2%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit.
Kapcsolódó témakörök
Módszertani információk
Kapcsolódó hivatkozások
Kiadványok |
Megjelent |
---|---|
Magyarország számokban, 2023 | 2024.12.17. |
Területi statisztikai évkönyv, 2023 | 2024.11.27. |
Helyzetkép 2023 – Kultúra | 2024.11.28. |
Magyarország, 2024. I. félév | 2024.09.30. |
Magyar statisztikai évkönyv, 2023 | 2024.08.29. |
Magyarország, 2024. I. negyedév | 2024.07.03. |
Magyarország, 2023 | 2024.06.11. |
Magyar statisztikai zsebkönyv, 2023 | 2024.05.21. |
Magyarország, 2023. I–III. negyedév | 2023.12.22. |
Területi statisztikai évkönyv, 2022 | 2024.01.17. |
Magyarország, 2023. I. félév – Elindult a dezinfláció | 2023.10.19. |
Magyar statisztikai évkönyv, 2022 | 2023.11.23. |
Magyarország, 2023. I. negyedév | 2023.08.24. |
Magyarország, 2022 | 2023.06.09. |
Magyar statisztikai zsebkönyv, 2022 | 2023.05.17. |
Magyarország számokban, 2022 | 2023.05.02. |
Magyarország, 2022. III. negyedév | 2023.01.12. |
Területi statisztikai évkönyv, 2021 | 2023.01.10. |
Tájékoztatási adatbázis ( évközi adatok éves adatok ) |
Legutóbbi frissítés | Következő frissítés |
---|---|---|
Televízió- és rádióműsor | ||
Műsoridő | 2024.09.05. | 2024.09.09. |
Műsoridő nyelvenként | 2024.09.05. | 2024.09.09. |
Műsorszolgáltatók | 2024.09.05. | 2024.09.09. |
Könyvkiadás | ||
Ifjúsági és gyermekirodalom | 2024.04.23. | 2024.04.24. |
Kiadott könyvek, füzetek a megjelenés nyelve szerint | 2024.04.23. | 2024.04.24. |
Kiadott könyvek, füzetek a szerző nemzetisége szerint | 2024.04.23. | 2024.04.24. |
Kiadott könyvek, füzetek példányszám-kategóriák szerint | 2024.04.23. | 2024.04.24. |
Kiadott könyvek, füzetek témakör szerint | 2024.04.23. | 2024.04.24. |
Kiadott szépirodalom műfaj szerint | 2024.04.23. | 2024.04.24. |
Kiadványfajták | 2024.04.23. | 2024.04.24. |
Tankönyvek oktatási fokozatok szerint | 2024.04.23. | 2024.04.24. |
Mozi, film | ||
Egész estés filmek | 2024.10.18. | – |
Mozi forgalmi adatok | 2024.10.18. | – |
Mozitermek | 2024.10.18. | – |