KSH STAT Akadémia Business
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiemelt céljának tekinti, hogy a statisztikai adatokat használók számára olyan információkat nyújtson, amelyek segítik a hivatalos statisztikai adatok megértését, így támogatva az adatok hatékony felhasználását és az adatalapú döntéshozatalt. Ezen célhoz kötődően a hivatal ismét meghirdeti a KSH STAT Akadémia című programsorozatát, amely 2024-ben ezúttal kétféle tematikával, Közig+ néven a közigazgatási szektor, valamint Business néven a piaci szereplők és a felsőoktatási intézmények, illetve hallgatók számára kerül megrendezésre. A KSH STAT Akadémia Business célja, hogy támogassa a KSH felhasználóit és partnereit az adatállományok és statisztikák még hatékonyabb és kiterjedtebb használatában, ezzel is elősegítve az adatfókuszú helyzetelemzést, továbbá a tervezési, döntés-előkészítési folyamatokat a gazdasági és a tudományos életben egyaránt.
A KSH STAT Akadémia Business offline programsorozatot 2024. november 4–21. között tartjuk meg a KSH főépületében, a Statisztikai Palotában (1024 Budapest, Keleti Károly u. 5–7.).
A kiemelt témakörök:
- Adathozzáférés – workshopok
- Általános statisztikai körkép
- Gazdaságstatisztika
- Társadalomstatisztika
Kiknek ajánljuk a KSH STAT Akadémia Business programsorozatot?
A versenyszféra és a felsőoktatás mindazon szereplőinek, amelyeknek a tevékenységükből fakadóan elengedhetetlen a statisztikai adatokkal gazdálkodó intézmények – mint a KSH – adattábláinak, infografikáinak és kiadványainak elemzése, felhasználása. A tágabb környezet, így a társadalmi, gazdasági és piaci folyamatok és trendek megismerése és átláthatósága céljából olyan adatkompetenciára van szükség, amely lehetővé teszi a statisztikák helyes és pontos értelmezését, az adatok mögött álló összefüggések értő feltárását.
Az előadásokon a témakörök részletes bemutatásán túl háttérinformációkkal, aktuális piaci trendekkel, az adathasználatot jelentősen megkönnyítő szakmai javaslatokkal, adatforrásokra vonatkozó tanácsokkal is szolgálnak a KSH szakértői.
Részvételi díj:
A részvétel magánszemélyek és jogi személyek (pl. cégek, gazdasági szervezetek, üzleti társaságok, felsőoktatási intézmények) számára díjhoz kötött, amelynek összege bruttó 29 000 Ft/fő/hét. A részvételi díj a regisztráció visszaigazolásáról szóló e-mailben (díjbekérőben) foglaltak szerint 5 napos banki átutalással fizetendő.
Regisztráció:
A KSH STAT Akadémia Business programsorozat tematikus heteire az alábbi felületeken tudnak regisztrálni az érdeklődők 2024. október 29. 9:00 óráig a számlázás típusa szerint:
Felhívjuk a figyelmet, hogy a regisztráció fizetési kötelezettséget von maga után.
A KSH STAT Akadémia Business keretében megtartandó 0. napi workshop a program résztvevőinek díjmentes, de regisztrációhoz kötött (a Business workshopok iránt érdeklődő összes regisztráló közül csak az első 40-40 főnek tudunk férőhelyet biztosítani).
2024. október 28-ig a regisztráció a statakademia@ksh.hu e-mail-címre küldött levél formájában, írásban lemondható. A 2024. október 28. napjáig történő visszamondás esetén a befizetett részvételi díj összegét visszautaljuk. Ezen időpont utáni lemondás esetén az előleget nem áll módunkban visszautalni, a díjat ez esetben kiszámlázzuk. Csak teljes hét/hetek lemondását áll módunkban elfogadni.
Előadások:
0. nap – Adathozzáférés
Kézzelfogható információk az adathozzáférésről Magyarország és az EU viszonylatában
Előadó: Kása Katalin, Kátainé Marosi Angéla
Időpont (kezdő csoport): 2024.11.04. (hétfő) 09:00–10:30
Időpont (haladó csoport): 2024.11.04. (hétfő) 13:00–14:30
Milyen adatokat, információkat közöl a KSH, és ezek az adatok hol érhetők el a felhasználók számára? Milyen adatforrásokból tájékozódhatunk, ha másik uniós tagállamokra vonatkozó adatokat keresünk? Az előadás e kérdésekre kíván választ adni a KSH és az Eurostat adatbázisainak bemutatásával. A program fókuszában a gyakorlat áll, ezért a KSH által biztosított eszközökön különböző lekérdezéseket hajtunk végre, mind a KSH, mind az Eurostat adatbázisából. A workshop lehetőséget teremt arra is, hogy a résztvevők adathasználati szokásaikról tapasztalatot cseréljenek.
A programot két szinten biztosítjuk, a hatékonyság érdekében két külön, valamennyire homogén csoportban (kezdő és haladó).
1. hét – Általános statisztikai körkép
Minőség a hivatalos statisztikában
Előadó: Németh Eszter
Időpont: 2024.11.05. (kedd) 09:00–10:30
Mi minden különbözteti meg a hivatalos statisztikát a Google Analytics eredményeitől? Hogyan nyeri el a hivatalos statisztika védjegyét egy, a KSH által közzétett információ? A minőségügyi keretrendszer gyakorlati működésének műhelytitkai és a felhasználó által nyomon követhető jelei.
Adatvédelem a gyakorlatban – a táblázatos és a mikroadat-állományok felfedés elleni védelmének folyamata
Előadó: Földesi Erika, Hegedüs Anna
Időpont: 2024.11.05. (kedd) 10:45–12:15
Milyen módszertani megoldásokat alkalmaz a törvényi kötelezettségeknek megfelelve a KSH az adatállományok felfedés elleni védelme során, a közzététel előtt? A témához kapcsolódó fogalmak tisztázása, például, hogy a személyes adatok leválasztása az adatvédelmi eljárásnak miért csak egy kis töredéke.
Turizmusstatisztika
Előadó: Máténé dr. Bella Klaudia
Időpont: 2024.11.06. (szerda) 09:00–10:30
A turizmusstatisztika módszertani alapjai, az adatgyűjtések sajátosságai, valamint az elérhető adatok áttekintése.
Szociális statisztika
Előadó: Nagy Renáta, Kovács Beáta, Balka-Szücs Anita
Időpont: 2024.11.06. (szerda) 10:45–12:15
A szociális statisztika lényeges területeinek és adatforrásainak bemutatása.
Területi adatok és térstatisztika
Előadó: Schinkovits Attila
Időpont: 2024.11.07. (csütörtök) 09:00–10:30
A KSH honlapján elérhető területi adatkörök, a területi adatokat tartalmazó adatbázisok, alkalmazások, a különféle területi osztályozásokkal és lehatárolásokkal kapcsolatos feladatok rövid bemutatása.
Beruházásstatisztika
Előadó: Méhes Ida
Időpont: 2024.11.07. (csütörtök) 10:45–12:15
Adatforrások, adatfeldolgozási technikák és publikációs formák a beruházásstatisztikában.
2. hét – Gazdaságstatisztika
Nemzeti számlák
Előadó: Dr. Cseh Tímea
Időpont: 2024.11.12. (kedd) 09:00–10:30
A nemzeti és szektorszámlák előállítása és módszertana, valamint a nemzeti számlák kapcsolata a forrás-felhasználás táblákkal.
Infláció
Előadó: Gajzágó Imre
Időpont: 2024.11.12. (kedd) 10:45–12:15
Hogyan számolható ki a mutató, a számítás során milyen problémák és kihívások adódhatnak? Ezeket a jelenleg alkalmazott módszertan hogyan kezeli? Hol érhetők el a publikált adatok, információk?
Kiskereskedelem-statisztika
Előadó: Máténé dr. Bella Klaudia
Időpont: 2024.11.13. (szerda) 09:00–10:30
A kiskereskedelem-statisztika módszertani bemutatása, adatforrások, adat-előállítás, outputok és elérhető adatok ismertetése.
Regiszteralapú gazdaságstatisztika (gazdasági szervezetek és alapadataik)
Előadó: Pinkasz András
Időpont: 2024.11.13. (szerda) 10:45–12:15
A Gazdasági Szervezetek Regisztere adminisztratív és statisztikai forrásairól és felhasználása: minden gazdaságstatisztikának ugyanazon regiszter (rész)sokaságából és ismérveiből kell kiindulnia, ez biztosítja az egyes statisztikai területek konzisztenciáját.
Környezeti mutatószámok a fenntartható fejlődés értékelésében
Előadó: Andrási Zsolt, Szilágyi Gábor
Időpont: 2024.11.14. (csütörtök) 09:00–10:30
A fenntartható fejlődés mérését szolgáló indikátorok bemutatása, különös tekintettel a környezeti számlák rendszeréhez kapcsolódó, többek között a természeti tőkével, a környezet állapotával és védelmével foglalkozó mutatókra.
Mezőgazdasági statisztika
Előadó: Tóth Péter
Időpont: 2024.11.14. (csütörtök) 10:45–12:15
Az agrárstatisztika módszertani alapjai, adatforrások, az adatgyűjtések, adatátvételek, az adat-előállítás sajátosságai, valamint az elérhető adatok áttekintése.
3. hét – Társadalomstatisztika
Munkaerőpiac (foglalkoztatás, munkanélküliség, keresetek, üres álláshelyek)
Előadó: Kadlecsik Roland
Időpont: 2024.11.19. (kedd) 09:00–10:30
Hogyan jellemezhető a munkaerőpiac a statisztika nyelvén? Milyen információk érhetők el a témában, mik a főbb indikátorok jellemzői, hogyan állnak elő? Melyek a főbb jellemzői a munkaerőpiacnak?
Helyzetkép az oktatásról és a kultúráról
Előadó: Janák Katalin, Bárdosi Mónika, Boros István
Időpont: 2024.11.19. (kedd) 10:45–12:15
Az oktatási, szakképzési rendszerrel kapcsolatos statisztikák és a nemzetközi felvételek, indikátorok ismertetése, a kulturális adatok gyűjtése hagyományainak és jelenlegi helyzetének bemutatása, az új időmérleg-felvétel módszertanának rövid összefoglalása.
A háztartások életszínvonalának mérése, a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés nemzetközi vizsgálata
Előadó: Kollár Krisztina
Időpont: 2024.11.20. (szerda) 09:00–10:30
A háztartások jövedelmi helyzetének, fogyasztási színvonalának mérése, a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés európai indikátorrendszere, a legfrissebb eredmények, különös tekintettel a sérülékeny csoportokra
Ingatlanpiaci mutatók számítási módszerei, elérése, felhasználása
Előadó: Székely Gáborné, Oláhné Vári Anikó
Időpont: 2024.11.20. (szerda) 10:45–12:15
A lakáspiaci mutatók mellett más ingatlanpiaci mutatószámok bemutatása.
Népesség, népmozgalom, migráció
Előadó: Kelemen Dávid, Lajtai Mátyás, Urbán Ferenc
Időpont: 2024.11.21. (csütörtök) 09:00–10:30
A népesség, a népmozgalmi események mérése, a legfrissebb adatok, trendek bemutatása.
Egészség- és egészségügyi statisztika
Előadó: Pásztorné Stokker Erzsébet, Sinka Soma Sebestyén
Időpont: 2024.11.21. (csütörtök) 10:45–12:15
Az egészség fogalma, az egészségügyi statisztika tárgykörei, adatforrásai, főbb hazai és nemzetközi kiadványok, az Európai lakossági egészségfelmérés és a nemzeti egészségügyi számlák bemutatása.
Kapcsolat:
Kérjük, kérdés esetén forduljon hozzánk bizalommal: statakademia@ksh.hu.