A kereskedelem a megvásárolt áruk átalakítás nélküli viszonteladása, olyan tevékenység, amely összeköti a termelést a fogyasztással. Az áruforgalom hozzájárul a nemzetgazdaság eredményes működéséhez, a hatékony erőforrás-kihasználáshoz, a befektetések megtérüléséhez. Az adásvétel során a termelőktől beszerzett árukat tárolják, készletezik, majd értékesítik a felhasználóknak. A belkereskedelmi egységekre vonatkozó statisztika tartalmazza a Magyarországon működő belkereskedelmi egységek számát. A belkereskedelmi statisztikák másik területe az országos kiskereskedelmi forgalmat és annak volumenváltozását mutatja. A belkereskedelmi folyamatok alakulását a Helyzetkép a kiskereskedelemről című éves elemzésünkben mutatjuk be.
Fontosabb adatok
A kereskedelem, gépjárműjavítás részesedése a bruttó hozzáadott értékből
A mutató leírása
A belkereskedelem, gépjárműjavítás részesedése a nemzetgazdaság bruttó hozzáadott értékéből, folyó áron számolva.
A Magyarországon üzemeltetett, működési engedéllyel rendelkező, vagy a tevékenységüket bejelentési kötelezettség alapján végző kiskereskedelmi egységek számának alakulása.
A nemzetközi tendenciák alapján hazánkban is rohamosan nő az internetes vásárlás népszerűsége, egyre többen ismerik fel előnyeit és élnek ezzel a lehetőséggel. 2024 IV. negyedévében a lakosság 56%-a rendelt online, átlagosan 84,7 ezer forintot költöttek az internetes vásárlások során. Az e-vásárlók leggyakrabban ruházati cikkeket és cipőt szereztek be (64%), ezt követték a műszaki cikkek (48%), a rezsifizetés és különféle pénzügyek intézése (42%), valamint a lakásfelszerelési cikkek rendelése (31%).
A hazai kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene 2024-ben 2,6%-kal haladta meg az előző évit: az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 3,8, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 2,5%-kal nőtt, az üzemanyag-kiskereskedelemben 0,8%-kal mérséklődött az értékesítés volumene. 2024 júniusának végén a kiskereskedelmi üzletek száma 7,0%-kal, 7000-rel kevesebb volt, mint egy évvel korábban. Az üzletek átlagos alapterülete 4,7%-kal emelkedett ebben az időszakban.
Az interaktív ábragyűjtemény a legfrissebb hazai és nemzetközi környezet társadalmi és gazdasági trendjének alakulásáról nyújt naprakész tájékoztatást. A KSH Monitor ábráinak döntő része kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthető. Böngéssze a hetente többször is aktualizálásra kerülő KSH Monitor adatait!
2025. februárban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 0,2%-kal mérséklődött, naptárhatástól (és szökőnaphatástól) megtisztítva 3,3%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 3,5, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 5,0, az üzemanyag-kiskereskedelemben 0,4%-kal bővült az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,6%-kal maradt el az előző havitól. 2025. január–februárban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 4,0%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit.
2024 IV. negyedévében 23 ezer fővel dolgoztak kevesebben, mint egy évvel korábban, miközben a munkanélküliek száma 1,6 ezer fővel csökkent. 2024-ben a nettó átlagkereset 13,2%-kal emelkedett. A 9,1%-kal kevesebb születés és 0,5%-kal kevesebb halálozás eredőjeként a természetes fogyás 16%-kal meghaladta a 2023-ast. Az ipari termelés volumene a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 4,3%-kal csökkent. A kiskereskedelmi forgalom országosan 2,6%-kal bővült.
A TÉR-KÉP, 2023 című kiadvány a sorozat tizedik kötete. Az idei kiadvány kiemelt témaként a foglalkoztatási célú ingázás térségi sajátosságaival foglalkozik, hazánk térségei közül pedig a Tokaji borvidéket mutatja be külön fejezetben. A kiadvány többi fejezete rövid elemzések mellett tematikus térképek, diagramok és infografikák segítségével átfogó képet ad a Magyarországon és az Európai Unióban zajló térbeli folyamatokról, ismertetve az egyes térségek közötti társadalmi és gazdasági különbségeket.
A magyar gazdaság teljesítménye 2024 I–III. negyedévében 0,6%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. Bővült a háztartások fogyasztása, amit a reálkeresetek növekedése támogatott, miközben az infláció stabilizálódott, az I–III. negyedévben 3,7% volt. A legtöbb szolgáltatást nyújtó nemzetgazdasági ág és az építőipar teljesítménye meghaladta az egy évvel korábbit, miközben az iparé és a mezőgazdaságé elmaradt attól. A munkaerőpiacon a foglalkoztatási arány mellett a munkanélküliségi ráta is kis mértékben emelkedett.
Magyarország népessége 2024. január 1-jén 9 millió 585 ezer fő volt, amelynek közel 18%-a a fővárosban, csaknem 53%-a a többi városban, 30%-a a községekben élt. 2023-ban hazánk termék-külkereskedelmi aktívuma 2016 utáni legmagasabb értékét (9,0 milliárd euró) érte el, miközben a szolgáltatások többlete is mindenkori rekordszintre (11,0 milliárd euró) növekedett. A főbb szántóföldi növények termésmennyisége és termésátlaga egyaránt emelkedett, az árpa hozama (2,2 millió tonna) korábban nem tapasztalt értékre nőtt.
Az évkönyv Magyarország demográfiai, társadalmi és gazdasági folyamatairól, környezeti jellemzőiről, és ezek időbeli változásairól ad áttekintést mintegy 500 táblázat, grafikon és térkép több tízezer adata segítségével. Újdonság, hogy a kötet Turizmus, vendéglátás fejezetében megtalálhatók a turisztikai szálláshelyek bruttó árbevételei szállástípusonként. További változás, hogy a Területi adatok fejezet idén már a turisztikai térségek szerint mutatja be a területi adatokat, jobban kiemelve ezzel a turisztikai célpontokat.
A geopolitikai feszültségek 2023-ban is beárnyékolták a gazdasági folyamatokat, 0,9%-kal csökkent a bruttó hazai termék. Az inflációs nyomás fokozatosan enyhült, de az éves szinten 17,6%-os fogyasztóiár-növekedés a reálkeresetek és a fogyasztás csökkenéséhez vezetett, továbbá negatívan befolyásolta a beruházási döntéseket. A gazdasági nehézségek ellenére a foglalkoztatottság rekordmagasra emelkedett. 2023-ban tovább csökkent a halálozások és a születések száma, a szülőképes korú nők létszámának fogyása mellett.