Az ipari termelés volumenváltozása az Európai Unió tagállamaiban, 2026. február
Közzétéve: 2026. április 27.
2026 februárjában az Európai Unió ipari termelésének volumene a naptárhatástól megtisztított adatok szerint 0,1%-kal mérséklődött az előző év azonos időszakihoz képest. A legerőteljesebb (17%-os) csökkenés Luxemburgot jellemezte. Ezzel együtt a tagországok többségében nagyobb volt az ipari kibocsátás az egy évvel korábbinál, a legnagyobb (7,7, illetve 7,4%-os) növekedés Svédországban és Belgiumban következett be.
2026. februárban hazánkban az ipari termelés volumene naptárhatástól megtisztítva 1,5%-kal kisebb volt az előző év azonos időszakinál.1 A visegrádi országokat tekintve az ipari teljesítmény Csehországban és Lengyelországban 1,3, illetve 0,3%-kal nőtt, Szlovákiában 2,9%-kal mérséklődött.
Az előző hónaphoz viszonyítva hazánkban 1,8%-kal csökkent, az unió egészében 0,4%-kal bővült az ipari kibocsátás. A tagországok közül a legnagyobb mértékben Írország (+5,7%) teljesítménye nőtt, a leginkább Máltáé (–6,0%) esett vissza.
Magyarországon 2026. februárban az ipari termelés volumene a kiigazítatlan adatok szerint 1,5%-kal alatta maradt az egy évvel korábbinak. A feldolgozóipari alágak többségében csökkent a volumen (0,1–41,4%-kal), a legnagyobb mértékben a kokszgyártás, kőolajfeldolgozás területén. A feldolgozóipari termelés 26%-át adó járműgyártás volumene 4,0%-kal mérséklődött. A másik két nagy súlyú alág közül az élelmiszeripar volumene szintén csökkent (0,4%-kal), ugyanakkor a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 24,3%-kal bővült az előző év azonos időszakihoz képest. A 10%-os feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása 12,1%-kal haladta meg 2025 februárjának alacsony bázisszintjét.
A Trading Economics előrejelzése2 szerint 2026 II. és IV. negyedéve között hazánkban az egy évvel korábbihoz képest negyedévenként 2,8–3,5%-kal növekedni fog az ipari termelés.
1. tábla
Az ipari termelés volumenváltozása az Európai Unióban, 2026. február
Megnevezés
Változás
2021 havi átlagáhoza)
az előző hónaphoza)
az előző év azonos hónapjáhozb)
képest, %
EU-átlag
–0,3
0,4
–0,1
Euróövezet
–2,1
0,4
–0,6
Belgium
–6,4
1,4
7,4
Bulgária
–11,6
0,9
–8,0
Csehország
3,2
1,3
1,3
Dánia
31,3
–1,6
5,8
Németország
–8,3
–0,1
0,3
Észtország
–8,0
–0,8
–0,5
Írország
14,9
5,7
–10,0
Görögország
16,0
–2,1
1,8
Spanyolország
0,7
0,0
–1,4
Franciaország
2,1
–0,8
–0,5
Horvátország
2,9
–0,8
1,2
Olaszország
–6,4
0,1
0,5
Ciprus
13,0
–1,6
0,8
Lettország
–0,4
–1,3
4,0
Litvánia
12,7
1,0
4,7
Luxemburg
–23,6
–4,6
–17,0
Magyarország
–7,8
–1,8
–1,5
Málta
15,1
–6,0
–3,4
Hollandia
1,1
–1,4
0,2
Ausztria
4,2
–0,2
1,1
Lengyelország
12,3
0,2
0,3
Portugália
–2,2
–0,1
–4,0
Románia
–5,8
–0,3
–1,7
Szlovénia
–7,8
–0,1
–2,5
Szlovákia
–4,0
0,3
–2,9
Finnország
4,5
3,3
5,7
Svédország
8,6
3,2
7,7
a) Szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok.
b) Naptárhatással kiigazított adatok.
Forrás: Euro indicators – Industrial production, February 2026. Letöltés dátuma: 2026. április 15.
1. ábra
2. ábra
Lábjegyzetek
-
Módszertani eltérés miatt a Központi Statisztikai Hivatal Ipar (második becslés) című gyorstájékoztatójában szereplő, az ipari termelés volumenváltozására vonatkozó adatok eltérhetnek az Eurostat által publikáltaktól. Magyarországon a hazai módszertan szerint februárban – az Eurostat által publikálttal egyezően – az ipari termelés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos hónapjához képest 1,5%-kal, szezonálisan és naptárhatással kiigazítva az előző hónaphoz mérten 1,8%-kal csökkent. ↩
-
A Trading Economics adatai regisztrációt követően érhetők el. ↩
Közzétéve: 2026. április 27.
2026 februárjában az Európai Unió ipari termelésének volumene a naptárhatástól megtisztított adatok szerint 0,1%-kal mérséklődött az előző év azonos időszakihoz képest. A legerőteljesebb (17%-os) csökkenés Luxemburgot jellemezte. Ezzel együtt a tagországok többségében nagyobb volt az ipari kibocsátás az egy évvel korábbinál, a legnagyobb (7,7, illetve 7,4%-os) növekedés Svédországban és Belgiumban következett be.
2026. februárban hazánkban az ipari termelés volumene naptárhatástól megtisztítva 1,5%-kal kisebb volt az előző év azonos időszakinál.1 A visegrádi országokat tekintve az ipari teljesítmény Csehországban és Lengyelországban 1,3, illetve 0,3%-kal nőtt, Szlovákiában 2,9%-kal mérséklődött.
Az előző hónaphoz viszonyítva hazánkban 1,8%-kal csökkent, az unió egészében 0,4%-kal bővült az ipari kibocsátás. A tagországok közül a legnagyobb mértékben Írország (+5,7%) teljesítménye nőtt, a leginkább Máltáé (–6,0%) esett vissza.
Magyarországon 2026. februárban az ipari termelés volumene a kiigazítatlan adatok szerint 1,5%-kal alatta maradt az egy évvel korábbinak. A feldolgozóipari alágak többségében csökkent a volumen (0,1–41,4%-kal), a legnagyobb mértékben a kokszgyártás, kőolajfeldolgozás területén. A feldolgozóipari termelés 26%-át adó járműgyártás volumene 4,0%-kal mérséklődött. A másik két nagy súlyú alág közül az élelmiszeripar volumene szintén csökkent (0,4%-kal), ugyanakkor a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 24,3%-kal bővült az előző év azonos időszakihoz képest. A 10%-os feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása 12,1%-kal haladta meg 2025 februárjának alacsony bázisszintjét.
A Trading Economics előrejelzése2 szerint 2026 II. és IV. negyedéve között hazánkban az egy évvel korábbihoz képest negyedévenként 2,8–3,5%-kal növekedni fog az ipari termelés.
| Megnevezés | Változás | ||
|---|---|---|---|
| 2021 havi átlagáhoza) | az előző hónaphoza) | az előző év azonos hónapjáhozb) | |
| képest, % | |||
| EU-átlag | –0,3 | 0,4 | –0,1 |
| Euróövezet | –2,1 | 0,4 | –0,6 |
| Belgium | –6,4 | 1,4 | 7,4 |
| Bulgária | –11,6 | 0,9 | –8,0 |
| Csehország | 3,2 | 1,3 | 1,3 |
| Dánia | 31,3 | –1,6 | 5,8 |
| Németország | –8,3 | –0,1 | 0,3 |
| Észtország | –8,0 | –0,8 | –0,5 |
| Írország | 14,9 | 5,7 | –10,0 |
| Görögország | 16,0 | –2,1 | 1,8 |
| Spanyolország | 0,7 | 0,0 | –1,4 |
| Franciaország | 2,1 | –0,8 | –0,5 |
| Horvátország | 2,9 | –0,8 | 1,2 |
| Olaszország | –6,4 | 0,1 | 0,5 |
| Ciprus | 13,0 | –1,6 | 0,8 |
| Lettország | –0,4 | –1,3 | 4,0 |
| Litvánia | 12,7 | 1,0 | 4,7 |
| Luxemburg | –23,6 | –4,6 | –17,0 |
| Magyarország | –7,8 | –1,8 | –1,5 |
| Málta | 15,1 | –6,0 | –3,4 |
| Hollandia | 1,1 | –1,4 | 0,2 |
| Ausztria | 4,2 | –0,2 | 1,1 |
| Lengyelország | 12,3 | 0,2 | 0,3 |
| Portugália | –2,2 | –0,1 | –4,0 |
| Románia | –5,8 | –0,3 | –1,7 |
| Szlovénia | –7,8 | –0,1 | –2,5 |
| Szlovákia | –4,0 | 0,3 | –2,9 |
| Finnország | 4,5 | 3,3 | 5,7 |
| Svédország | 8,6 | 3,2 | 7,7 |
b) Naptárhatással kiigazított adatok.
Forrás: Euro indicators – Industrial production, February 2026. Letöltés dátuma: 2026. április 15.
Lábjegyzetek
-
Módszertani eltérés miatt a Központi Statisztikai Hivatal Ipar (második becslés) című gyorstájékoztatójában szereplő, az ipari termelés volumenváltozására vonatkozó adatok eltérhetnek az Eurostat által publikáltaktól. Magyarországon a hazai módszertan szerint februárban – az Eurostat által publikálttal egyezően – az ipari termelés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos hónapjához képest 1,5%-kal, szezonálisan és naptárhatással kiigazítva az előző hónaphoz mérten 1,8%-kal csökkent. ↩
-
A Trading Economics adatai regisztrációt követően érhetők el. ↩