A munkanélküliség alakulása az Európai Unió tagállamaiban, 2026. március
Közzétéve: 2026. május 4.
2026 márciusában (a szezonálisan kiigazított adatok alapján) az Európai Unió munkanélküliségi rátája 6,0% volt, amely megegyezett mind az előző havi, mind a 2025. márciusi értékkel. A munkanélküliség szintje Csehországban (3,1%) és Bulgáriában (3,2%) volt a legalacsonyabb, míg Finnországban (10,4%) és Spanyolországban (10,3%) a legmagasabb.
2026 márciusában a munkanélküliségi ráta1 Magyarországon 4,4%-ot tett ki, az egy hónappal korábbihoz képest 0,2 százalékponttal mérséklődött, ugyanakkor az egy évvel azelőttinél 0,2 százalékponttal magasabb volt. A magyar munkanélküliségi mutató az unión belül a 10. legalacsonyabb helyet foglalta el. A V4-ek közül Szlovákiában a magyarországinál magasabb (5,6%), Csehországban és Lengyelországban pedig alacsonyabb (3,1, illetve 3,3%) munkanélküliségi szintet regisztráltak.
A munkanélküliek száma hazánkban – a szezonálisan kiigazított adatok alapján – 2026 márciusában 214 ezer fő volt. A 2026. január és 2026. március közötti időszakban a munkakeresés átlagos időtartama az egy évvel korábbihoz képest 13,1 hónapról 12,2 hónapra csökkent, a tartósan (legalább egy éve) munkanélküliek aránya pedig 37-ről 36%-ra mérséklődött.
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adminisztratív adatai szerint 2026. március végére a nyilvántartott álláskeresők létszáma az előző hónaphoz képest 1,3, az egy évvel azelőttihez viszonyítva pedig 4,1%-kal, 223 ezer főre mérséklődött.
A Magyar Nemzeti Bank 2026. márciusi előrejelzése a munkanélküliségi ráta értékét 2026-ban 4,6, 2027-ben 4,3%-ra valószínűsíti. Az OECD kalkulációja alapján a mutató lassú mérséklődésére lehet számítani, 2026 egészére 4,2, 2027-re pedig 4,0%-os értékkel. A Trading Economics előrejelzése2 szerint a hazai munkanélküliségi ráta 2026 III. negyedévére 4,0%-ra csökken, míg az IMF prognózisa 2026-ra 4,2, 2027-re 4,0%-os rátaértéket valószínűsít.
1. tábla
A munkanélküliség alakulása az Európai Unió tagállamaiban, 2026. március (szezonálisan kiigazított adatok alapján)*
Megnevezés
Munkanélküliségi ráta, %
Munkanélküliek száma, ezer fő
EU-átlag
6,0
13 226
Euróövezet
6,2
10 984
Belgium
6,3
349
Bulgária
3,2
97
Csehország
3,1
168
Dánia
6,9
228
Németország
4,0
1 760
Észtország
6,9
52
Írország
4,7
140
Görögország
9,0
436
Spanyolország
10,3
2 596
Franciaország
7,7
2 439
Horvátország
4,1
73
Olaszország
5,2
1 323
Ciprus
4,3
23
Lettország
6,4
61
Litvánia
6,5
102
Luxemburg
6,9
24
Magyarország
4,4
214
Málta
3,5
12
Hollandia
4,0
407
Ausztria
5,6
266
Lengyelország
3,3
591
Portugália
5,8
328
Románia
6,1
504
Szlovénia
3,9
40
Szlovákia
5,6
154
Finnország
10,4
301
Svédország
8,7
504
Forrás: Eurostat, Euro indicators – Unemployment, March 2026. Letöltés dátuma: 2026. április 30.
* Németország, Hollandia, Finnország és Svédország esetében a volatilisebb szezonálisan kiigazított adatok helyett a trendkomponens-adatok jelennek meg a táblában.
1. ábra
Lábjegyzetek
-
2026 márciusában a munkanélküliségi ráta a szezonálisan kiigazított adatok alapján 4,4%, a kiigazítatlan adatok szerint 4,5% volt Magyarországon. Az Eurostat Euro indicators oldala a havi munkanélküliségi jelentésében a 15–74 éves korosztályra vonatkozó, szezonálisan kiigazított adatokat használja, míg a KSH a Foglalkoztatottság és munkanélküliség című gyorstájékoztatójában a kiigazítatlan adatok jelennek meg. ↩
-
A Trading Economics adatai regisztrációt követően érhetők el. ↩
Közzétéve: 2026. május 4.
2026 márciusában (a szezonálisan kiigazított adatok alapján) az Európai Unió munkanélküliségi rátája 6,0% volt, amely megegyezett mind az előző havi, mind a 2025. márciusi értékkel. A munkanélküliség szintje Csehországban (3,1%) és Bulgáriában (3,2%) volt a legalacsonyabb, míg Finnországban (10,4%) és Spanyolországban (10,3%) a legmagasabb.
2026 márciusában a munkanélküliségi ráta1 Magyarországon 4,4%-ot tett ki, az egy hónappal korábbihoz képest 0,2 százalékponttal mérséklődött, ugyanakkor az egy évvel azelőttinél 0,2 százalékponttal magasabb volt. A magyar munkanélküliségi mutató az unión belül a 10. legalacsonyabb helyet foglalta el. A V4-ek közül Szlovákiában a magyarországinál magasabb (5,6%), Csehországban és Lengyelországban pedig alacsonyabb (3,1, illetve 3,3%) munkanélküliségi szintet regisztráltak.
A munkanélküliek száma hazánkban – a szezonálisan kiigazított adatok alapján – 2026 márciusában 214 ezer fő volt. A 2026. január és 2026. március közötti időszakban a munkakeresés átlagos időtartama az egy évvel korábbihoz képest 13,1 hónapról 12,2 hónapra csökkent, a tartósan (legalább egy éve) munkanélküliek aránya pedig 37-ről 36%-ra mérséklődött.
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adminisztratív adatai szerint 2026. március végére a nyilvántartott álláskeresők létszáma az előző hónaphoz képest 1,3, az egy évvel azelőttihez viszonyítva pedig 4,1%-kal, 223 ezer főre mérséklődött.
A Magyar Nemzeti Bank 2026. márciusi előrejelzése a munkanélküliségi ráta értékét 2026-ban 4,6, 2027-ben 4,3%-ra valószínűsíti. Az OECD kalkulációja alapján a mutató lassú mérséklődésére lehet számítani, 2026 egészére 4,2, 2027-re pedig 4,0%-os értékkel. A Trading Economics előrejelzése2 szerint a hazai munkanélküliségi ráta 2026 III. negyedévére 4,0%-ra csökken, míg az IMF prognózisa 2026-ra 4,2, 2027-re 4,0%-os rátaértéket valószínűsít.
A munkanélküliség alakulása az Európai Unió tagállamaiban, 2026. március (szezonálisan kiigazított adatok alapján)*
| Megnevezés | Munkanélküliségi ráta, % | Munkanélküliek száma, ezer fő |
|---|---|---|
| EU-átlag | 6,0 | 13 226 |
| Euróövezet | 6,2 | 10 984 |
| Belgium | 6,3 | 349 |
| Bulgária | 3,2 | 97 |
| Csehország | 3,1 | 168 |
| Dánia | 6,9 | 228 |
| Németország | 4,0 | 1 760 |
| Észtország | 6,9 | 52 |
| Írország | 4,7 | 140 |
| Görögország | 9,0 | 436 |
| Spanyolország | 10,3 | 2 596 |
| Franciaország | 7,7 | 2 439 |
| Horvátország | 4,1 | 73 |
| Olaszország | 5,2 | 1 323 |
| Ciprus | 4,3 | 23 |
| Lettország | 6,4 | 61 |
| Litvánia | 6,5 | 102 |
| Luxemburg | 6,9 | 24 |
| Magyarország | 4,4 | 214 |
| Málta | 3,5 | 12 |
| Hollandia | 4,0 | 407 |
| Ausztria | 5,6 | 266 |
| Lengyelország | 3,3 | 591 |
| Portugália | 5,8 | 328 |
| Románia | 6,1 | 504 |
| Szlovénia | 3,9 | 40 |
| Szlovákia | 5,6 | 154 |
| Finnország | 10,4 | 301 |
| Svédország | 8,7 | 504 |
* Németország, Hollandia, Finnország és Svédország esetében a volatilisebb szezonálisan kiigazított adatok helyett a trendkomponens-adatok jelennek meg a táblában.
Lábjegyzetek
-
2026 márciusában a munkanélküliségi ráta a szezonálisan kiigazított adatok alapján 4,4%, a kiigazítatlan adatok szerint 4,5% volt Magyarországon. Az Eurostat Euro indicators oldala a havi munkanélküliségi jelentésében a 15–74 éves korosztályra vonatkozó, szezonálisan kiigazított adatokat használja, míg a KSH a Foglalkoztatottság és munkanélküliség című gyorstájékoztatójában a kiigazítatlan adatok jelennek meg. ↩
-
A Trading Economics adatai regisztrációt követően érhetők el. ↩