Miközben a turisztikai ágazat 2021-ben kezdett kilábalni a világjárvány okozta sokkból, 2022-ben az orosz–ukrán háború és az energiaválság újabb csapást mért a helyreállási folyamatra, ami visszafogta a gazdasági növekedést.
A hazai turizmusra vonatkozó előzetes adatok szerint 2022-ben a nemzetgazdaság bruttó kibocsátásán belül a turizmusra jellemző tevékenységek aránya 6,0, a multiplikátor termelési hatásokat is figyelembe véve 8,8%-ot tett ki. A turisztikai kereslet és a turisztikai szálláshelyek friss adatai elérhetők KSH honlapján.
Enyhe bővülés után jelentősen nőtt a turisztikai kereslet
A külföldiek magyarországi turisztikai kiadásai 2022-ben 2188 milliárd forintot tettek ki, folyó áron 75%-kal többet, mint 2021-ben. A szabadidős és a vásárlási célú utazások száma több, mint duplájára emelkedett. A megnövekedett kiadások közel fele három ágazatban jelentkezett: a szálláshely-szolgáltatásban, a vendéglátásban, a sport- és szabadidős tevékenységben, szolgáltatásban.
2022-ben a magyar lakosság belföldi turisztikai kiadásai több, mint másfélszeresére emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest, és összesen 854 milliárd forintot tettek ki. A kiadások 82%-a a hazai, 18%-a a külföldi utazásokhoz kapcsolódott. A magyarországi turisztikai kiadások összege így 3042 milliárd forint volt, mintegy kétharmadával több, mint az előző évi, és 2,4%-kal meghaladta a 2019. évit.
2022-ben a turizmus 6,0%-kal járult hozzá a GDP-hez
A turizmusra jellemző ágazatok kibocsátása 2022-ben alapáron az előző évihez képest 37%-kal több, 8478 milliárd forint volt, a növekedés mértéke jelentősen meghaladta a teljes nemzetgazdaság bővülését. Az összes folyó termelőfelhasználás, azaz a termeléshez felhasznált termékek és szolgáltatások értéke piaci beszerzési áron 4985 milliárd forintot tett ki, így a turisztikai ágazatok összes hozzáadott értéke alapáron 3493 milliárd forint volt.
2022-ben a teljes nemzetgazdaság bruttó kibocsátásán belül a turizmusra jellemző tevékenységek aránya 6,0%-ra emelkedett, a multiplikátor termelési hatásokat is figyelembe véve 8,8% volt. A turizmushoz köthető ágazatok hozzáadott értéke a nemzetgazdaság egészének 6,2%-a volt, ez a továbbgyűrűző hatással együtt 9,1%-ot ért el. A turisztikai szektor két fő ágazata, a szálláshely-szolgáltatás és a vendéglátás együttesen a nemzeti hozzáadott érték mintegy 1,9%-át adta, szemben az előző évi 1,6%-kal.
A turizmusspecifikus tevékenységek egyes típusainál az általuk létrehozott összes teljesítményből a turisták által igénybe vett hányad nem egyforma. A becsült adatok alapján a szálláshely-szolgáltatás esetében ez az arány 74%-ra nőtt az előző évi 72%-ról. Kétharmadával emelkedett az utazásszervezés turisztikai aránya (47%) és a légiforgalom turisztikai aránya (32%). A vendéglátás területén is harmadával bővült a turisták által igénybe vett szolgáltatások hányada (24%).
A turisták által igénybe vett hányad az egyes turizmusspecifikus ágazatok tevékenységéből, 2022⁺
⁺ Előzetes adat.
A hazai foglalkoztatás mintegy tizedét adják a turizmushoz köthető ágazatok
2022-ben a turisztikai ágazatokban a foglalkoztatottak száma 398 ezer volt, 3,8%-kal több az előző évinél. Így a turisztikai ágazatokban foglalkoztatottak aránya a nemzetgazdaság egészéhez képest 8,9%-ot ért el, 0,2 százalékponttal többet, mint 2021-ben. A turizmusban betöltött állások túlnyomó többsége alkalmazotti státuszú volt.
2022-ben a turizmusban foglalkoztatottak mintegy harmada az előző évhez hasonlóan a vendéglátásban dolgozott, 12%-a pedig a közúti személyszállításban. A pandémia után a dolgozói létszám a legtöbb ágazatban nőtt 2021-hez képest, a legjelentősebben a szálláshely-szolgáltatásban, 30 ezerről 36 ezer főre. A vasúti és közúti személyszállítási ágazatban kevesebb, míg a vízi és légi esetén több munkavállalót jegyeztek be. A vendéglátásban 3 ezer fővel több munkaerőt regisztráltak. Emellett a dolgozói létszám bővült a sport- és szabadidős tevékenység, illetve az utazásszervezési ágazat esetében is, a kulturális ágazatban viszont ennek ellenkezője történt.
Átlagosan minden tizedik hazai vállalkozás a turizmushoz kötődik
2022-ben a turizmusra jellemző ágazatokban a regisztrált vállalkozások száma csekély mértékben csökkent (–0,4%) az előző évhez viszonyítva, számuk (194 ezer) az összes vállalkozás egytizedét adta. A szállodákat, panziókat üzemeltető vállalkozások száma kismértékben (+722 db) nőtt, míg a vendéglátásban csökkent (–951 db). A gyógyfürdő-szolgáltatáshoz köthető ágazatokban 695-tel több, míg a sport- és szabadidős tevékenységben 344-gyel kevesebb céget regisztráltak, mint egy évvel korábban.
A működő kereskedelmi célú szálláshelyeken belül a rövid időtartamú tartózkodás céljára szolgáló szálláshelyeket üzemeltető vállalkozások száma 5,8%-kal nőtt. A kempingek száma jelentősen, több mint negyedével (27%-kal) bővült, ennek következtében nőtt a szoba- és a férőhely-kapacitásuk is.
Az éttermek és vendéglátási egységeknél nőttek a beruházások a legnagyobb mértékben
2022-ben a turisztikai ágazatokban a turisztikai célú bruttó állóeszköz-felhalmozás értéke 1310 milliárd forintot tett ki, folyó áron 7,0%-kal többet, mint 2021-ben. Ezen belül csaknem minden területen növekedés következett be az egy évvel ezelőtti időszakhoz képest. A beruházások az éttermek és vendéglátási egységeknél (63%-kal) és a szálláshely-szolgáltatás területén (62%-kal) nőttek a legnagyobb mértékben az előző évhez képest. A kulturális intézmények és a légi személyszállítás esetében is jelentős emelkedés történt (39% és 13%). Csökkentek a beruházások a sport-, szabadidős vagy szórakozási lehetőségek és a szárazföldi személyszállítás esetében (–11%, –21%).
Nemzetközi folyamatok
Az UNWTO Barometer 2023 januári jelentése szerint a nemzetközi turistaforgalom 2022-ben a járvány előtti szint 63%-át érte el, Európával és a Közel-Kelettel az élen. Több mint 900 millió turista utazott világszerte, ami duplája a 2021-es számnak, de még mindig 37%-kal kevesebb, mint a 2019. évi.
Európába, a világ legnagyobb célterületére 585 millió turista érkezését regisztrálták, ami közel 80%-a a járvány előtti szintnek. A Közel-Keleten volt tapasztalható a legnagyobb növekedés a régiók között, amely elérte a 83%-os szintet. Afrika és Amerika a járvány előtti látogatók nagyjából 65%-át szerezte vissza, míg Ázsia és a csendes-óceáni térség csak 23%-ot ért el.
Az UNWTO Barometer 2023 májusi jelentése szerint a nemzetközi turizmus bevételei 2022-ben ismét elérték az 1 milliárd USD-t, reálértéken 50%-kal nőttek 2021-hez képest, ami a nemzetközi utazások jelentős fellendülésének tulajdonítható. A nemzetközi látogatók költései elérték a pandémia előtti szint 64%-át (2019-hez képest, reálértéken mérve). Régiók szerint Európa érte el a legjobb eredményt 2022-ben, közel 550 milliárd USD (520 milliárd EUR) idegenforgalmi bevétellel, ami a világjárvány előtti szint 87%-a. Afrika visszaszerezte a járvány előtti bevételeinek 75%-át, a Közel-Kelet a 70%-át, Amerika a 68%-át, az ázsiai desztinációk pedig a 28%-át. Az utóbbi alacsony értéknek egyik oka a határzárak hosszabb fenntartása volt.
További adatok, információk
Melléklet
Elérhetőségek:
kommunikacio@ksh.hu
Lépjen velünk kapcsolatba
Telefon: (+36-1) 345-6789
www.ksh.hu