A földterület 2024. június 1-jei, művelési ágakra vonatkozó adatainak gyűjtése a következő módon valósult meg:
- A gazdasági szervezetek adatszolgáltatási kötelezettségüket teljes körű kötelező elektronikus adatszolgáltatás keretében teljesítették (kapcsoló adatgyűjtés száma: OSAP 1082)
- Az egyéni gazdaságok esetében az adatok megállapítása mintavételes adatgyűjtéssel történt. Az adatfelvételhez két kérdőív kapcsolódik:
- OSAP 2218: Egyéni gazdaságok júniusi összeírása Az adatfelvétel két szakaszban történt: május 15. és 23. között lehetőség volt online önkitöltésre, május 24. és június 15. között összeírók segítségével hajtottuk végre a reprezentatív mezőgazdasági összeírást.
- OSAP 2417: Egyéni gazdaságok júniusi összeírása (kiemelt egyéni gazdaságok) Az adatgyűjtés a jelentős mezőgazdasági tevékenységet végző, kiemelt egyéni gazdaságok számára teljes körű volt, június 15-ig tartó kötelező online önkitöltéssel.
A mintába 4703 kiemelt jelentőségű egyéni gazdaság és 17 736 további egyéni gazdaság került, amelyek az Agrárium, 2023 mezőgazdasági gazdaságszerkezeti összeírásból és adminisztratív forrásból származó információk alapján kerültek kiválasztásra. A mintában így összesen 22 439 gazdaság szerepelt, a 2023 nyarán felmért összes egyéni gazdaság mintegy 11%-a.
A teljeskörűen megfigyelt gazdasági szervezetek, valamint a kiemelt egyéni gazdaságok adataihoz hozzáadva a további egyéni gazdaságok adatait (teljeskörűsítve vármegyénként és rétegenként átlagbecsléssel) kapjuk az ország mezőgazdasági területét. Azon gazdaságok területét, amelyek ismeretlen címre költöztek, megtagadták az adatszolgáltatást, vagy nem sikerült velük a kapcsolatfelvétel, az összeírás során donorpótlással becsültük, amihez hasonló mutatókkal rendelkező gazdaságok adatait használtuk fel.
A mezőgazdasági statisztikai adatgyűjtésekben az adatszolgáltatói terhek csökkentése érdekében a 2020-as agrárcenzussal egyidejűleg jelentős módszertani változásokat vezettünk be. Ennek részeként 2021 óta az évenkénti rendszeres júniusi adatgyűjtések során az adatszolgáltatóknak csak az egyes művelési ágakba tartozó összes használt területet kell megadniuk, a részletes vetésterületi adatok becslése a Magyar Államkincstár tárgyévi támogatásigénylési adatainak felhasználásával történik.
Az adatgyűjtés módszertani változása miatt 2020-tól csak a mezőgazdasági területre (szántó, konyhakert, gyümölcsös, szőlő, gyep) vonatkozó adatokat publikáljuk. A területi adatokat 2020 óta nem a gazdaság székhelyének vármegyéje, hanem a használt terület vármegyei elhelyezkedése alapján publikáljuk.