Gyakori kérdések és válaszok
- Mi az Európai lakossági egészségfelmérés?
- Az Európai lakossági egészségfelmérés (ELEF) egy uniós szinten harmonizált kérdőív segítségével, a 15 év feletti lakosság országosan reprezentatív mintáján, személyes kikérdezéssel végzett felmérés. A felmérés eredményeként nemzetközileg is összehasonlítható adatokat kapunk a lakosság egészségére, az egészséget meghatározó tényezőkre, az egészségügyi ellátórendszerrel való elégedettségre vonatkozóan.
- Miért van szükség az egészségfelmérésre?
- Az egészségfelmérések nemcsak azok egészségéről szolgáltatnak adatokat, akik igénybe veszik az egészségügyi ellátórendszert, hanem a lakosság teljes köréről. Az egészségfelmérések segítségével megállapíthatók az egészségi állapot és az azt esetlegesen befolyásoló háttértényezők közötti összefüggések, mivel ezekről egyszerre nyerhetünk adatokat. Az ötévente ismétlődő felmérések lehetővé teszik a lakosság egészségi állapotában bekövetkező változások nyomon követését is.
- Ki végzi az Európai lakossági egészségfelmérést?
- Az Európai lakossági egészségfelmérést az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) megbízásából a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) végzi. A kérdezésben a KSH 350 kiképzett, névre szóló igazolvánnyal rendelkező kérdezőbiztosa vesz részt.
- Ki finanszírozza az Európai lakossági egészségfelmérést?
- Az Európai lakossági egészségfelmérés költségeinek 80%-át az Eurostat finanszírozza. A felmérés társtámogatója az Egészségügyi Minisztérium, az adatszolgáltatók számára a sanofi-aventis, a Cerbona, a Herbária és a Magyar Turizmus Zrt. biztosít ajándékokat, nyereményeket.
- Volt már régebben is ilyen felmérés?
- Lakossági egészségfelmérés volt már korábban is Magyarországon, legutóbb 2003-ban. Európai szinten összehasonlítható adatokat eredményező, a felnőtt lakosságot országosan reprezentáló felmérésre azonban eddig még nem került sor. Ugyancsak újdonságnak számít a felmérés rendszeressége: az eddigi egészségfelmérések eseti jelleggel születtek, az ELEF azonban 5 évente ismétlődő felmérés (legközelebb 2014-ben kerül végrehajtásra).
- Mennyi időt vesz igénybe a kérdőív kitöltése?
- A kérdőív kitöltése átlagosan egy órát vesz igénybe.
- Hogyan választották ki a felmérésben résztvevőket?
- A felmérésben résztvevőket tudományos statisztikai módszerrel, többlépcsős rétegzett véletlen mintavétellel választottuk ki. Így az ország teljes, 15 év feletti lakosságát reprezentálja országos és regionális szinten a 449 településről kiválasztott 7000 ember.
- Kötelező-e a felmérésben való részvétel?
- A felmérésben való részvétel önkéntes. Mindazonáltal arra kérünk mindenkit, hogy ne tagadja meg a válaszadást, hiszen válaszaival nemcsak saját magát, hanem az egész országot képviseli. Minél többen válaszolnak a kérdésekre, annál megbízhatóbbnak tekinthetők a felmérésből származó becslések.
- Ki ismerheti meg a kérdésekre adott válaszaimat?
- A felmérésben résztvevők válaszait természetesen az adatvédelmi törvénynek megfelelően kezeljük, azaz a név és a cím nem lesz összekapcsolható a válaszokkal.
- Mikor lesznek elérhetők a felmérés adatai?
- A felmérés mikroadatait 2010 májusában kell eljuttatni az Eurostatnak. A KSH munkatársai előzetes elemzéseket készítenek majd 2010 tavaszán. A kutatók számára csak azt követően válnak elérhetővé az adatok, hogy az Eurostat jóváhagyta, validálta azokat.
- Hogyan hasznosulnak a felmérésből származó információk?
- A felmérésből származó információk lehetővé teszik az egészségpolitikai döntéshozók számára a problémás területek körülhatárolását, a prioritások meghatározását, ezáltal hozzájárulhatnak a helyes döntések meghozatalához.