Kísérleti statisztikák fejlesztése, előállítása és közzététele a Központi Statisztikai Hivatalban

Mit jelent a kísérleti statisztika kifejezés?

Maga a megnevezés, a kísérleti jelleg, arra utal, hogy ezek a statisztikák új adatforrások, illetve innovatív módszerek felhasználásával készülnek.
A kísérleti statisztika folyamatos fejlesztés és tesztelés során hivatalos statisztikává válhat, de megmaradhat olyan kísérleti statisztikának is, amely kiegészíti a standard módon közzétett statisztikákat.

A kísérleti statisztikák előállításának sok előnye lehet: időben kitöltik a tudáshiányt, új elemzések és mutatók hajtóerejeként szolgálnak, továbbá fontos információs támogatást nyújthatnak a szakpolitikák számára.

A kísérleti statisztikák közzétételének célja, hogy a nyilvánosság számára olyan adatokat kínáljanak, amelyek a kísérleti jellegből adódó korlátok ellenére a felhasználók számára relevánsak lehetnek. Ezen adatok közzététele azt is lehetővé teszi, hogy az új statisztikák korai szakaszában is már visszajelzés érkezhessen a felhasználóktól.

Miben tér el a kísérleti statisztika a hivatalos statisztikától?

Hivatalos statisztikát csak a Hivatalos Statisztikai Szolgálat (HSSZ) tagjai állítanak elő. A hivatalos statisztikai tevékenységet a 2017. január 1-jén hatályba lépett 2016. évi CLV. törvény és a végrehajtására kiadott 184/2017. (VII. 5.) számú kormányrendelet szabályozza. A Hivatalos Statisztikai Szolgálat tagjai a Gyakorlati kódex elvei alapján állítják elő a hivatalos statisztikát.

A hivatalos statisztikai tevékenység a hivatalos tájékoztatást és a társadalom általános tájékozottságát statisztikai adatok nyilvánosságra hozatalával szolgáló, tényekre alapozott döntéshozatalt támogató, törvényben szabályozott közfeladat.

A jogszabályok szerint hivatalos statisztikát csak a HSSZ állíthat elő, de nem csak ilyen statisztikákat hozhatnak létre. Ugyan a kísérleti statisztikákat is a HSSZ állítja elő, mégsem minősülnek hivatalos statisztikának, mivel csak részlegesen felelnek meg a Gyakorlati kódex elveinek. A következő táblázat bemutatja, hogy az egyes elvek teljesülése szerint hogyan értékelhető a kísérleti statisztikák minősége.

A Gyakorlati kódex elvei A kísérleti statisztika teljesíti-e az adott elvet? Indokolás
Az intézményi környezet elvei (1–6.):
  • szakmai függetlenség
  • pártatlanság, objektivitás
  • felhasználó-központúság
  • koordináció és együttműködés
  • megfelelő szervezeti erőforrások és képességek
  • hatékony működés
Igen A kísérleti statisztikát is a hivatalos statisztikai szolgálat állítja elő, azaz olyan szervezet, amely megfelel az ilyen intézményekre vonatkozó előírásoknak, elveknek.
Statisztikai folyamatok
7. Minőség iránti elkötelezettség:
a statisztikai termékek és folyamatok minőségének rendszeres és szisztematikus tervezése, mérése, értékelése és fejlesztése
Részben A kísérleti statisztika legtöbbször folyamatos fejlesztés alatt áll, a technológiai és szervezeti megoldásokba nem mindig illeszkednek teljesen, így nem feltétlenül teljesülnek a minőségi követelmények, a harmonizációs szabályok és az ellenőrzés szükséges lépései.
8. Megalapozott módszertan:
Folyamatosan a legjobb módszertanokat fejlesztik és alkalmazzák a statisztikai adat-előállítási folyamatban.
Részben A kísérleti statisztika célja – ahol ez lehetséges – megadott standardokhoz alkalmazkodni. Viszont lehetséges olyan kísérleti statisztika kialakítása is, amely folyamatos kísérleti stádiumban üzemel.
9. Adatvédelem:
A statisztikai szervezetek a statisztikai célból kezelt egyedi adataik védelmét a vonatkozó jogszabályi feltételeknek megfelelően biztosítják.
Igen A kísérleti statisztikát előállító statisztikai szervezet az adatvédelmet szolgáló jogi, működési, módszertani és informatikai biztonsági szabályokat fejleszt és alkalmaz teljes működése során – függetlenül az előállított statisztikai termék jellegétől.
Statisztikai termékek
10. Relevancia:
a statisztika jelenlegi és lehetséges felhasználói igényeknek való megfelelésének mértéke
Részben A kísérleti statisztikai termék kiemelt célja a felhasználói igények kielégítése, azonban ezek nem minden esetben ismertek teljesen, illetve még későbbi időszakban is visszahatva alakíthatják az adott terméket.
11. Pontosság és megbízhatóság:
a becsült és a nem ismert valós értékek közelségének mértéke
Nem Ebben a szakaszban még nem mérhető, illetve változékony lehet.
12. Időszerűség és időbeli pontosság:
A hivatalos statisztikákat a lehető leggyorsabban és a meghirdetett időpontban teszik közzé.
Igen Törekszik a valós idejű tájékoztatásra. Kiemelt célja a minél gyorsabb adatközlés. Az újszerű adatforrásokból és innovatív módszertanokból esetlegesen adódó váratlan problémák miatt nem mindig garantálható a tervezett időre történő közzététel.
13. Koherencia és összehasonlíthatóság:
A hivatalos statisztikák önmagukban és időben konzisztensek, valamint területi egységek között összehasonlíthatók, ideértve a nemzetközi összehasonlíthatóságot is.
Nem Átmenetileg nem teljesülhet, ha a kísérleti statisztika célja egy ismert mutató új módszerrel történő becslése. Tartósan nem teljesül, ha új mutató képzése jelenti a kísérleti statisztikát.
14. Hozzáférhetőség, érthetőség:
A hivatalos statisztikákat közérthető módon teszik közzé, olyan formában és csatornákon, amelyek a lehető legtöbb felhasználó számára a lehető legnagyobb fokú hasznosulást biztosítják.
Igen Kiemelt cél az eredmények hozzáférési feltételeinek biztosítása és a felhasználók legszélesebb körének bevonása, párbeszéd kialakítása. Az egyértelműség, a részletes dokumentáltság szintén kiemelt cél, ám eleinte legtöbbször csak részlegesen teljesíthető.

A kísérleti statisztikáról összefoglalóan

A kísérleti statisztikák jelölése

Kísérleti statisztikákat külön logóval látja el a KSH a publikáció/tájékoztatás során: Kísérleti statisztikák jelzése

A megkülönböztető jelölés oka, hogy a kísérleti statisztikák a harmonizáció, a lefedettség és a módszertan tekintetében még nem értek el teljes érettséget, a feldolgozási folyamat nem épült ki teljes mértékben, illetve fejlesztési szakaszban van. Így tehát mindig egy jól látható logóval kerülnek megjelölésre, és részletes módszertani megjegyzések kísérik őket.