Az adatok forrása:
Egyéni gazdaságok esetében a 2018. május 15. és június 15. között végrehajtott reprezentatív mezőgazdasági összeírás. A kérdőívek elektronikus kitöltésére május 15. és 23. között volt lehetőség. Az elektronikus kitöltés a kiemelt jelentőségű egyéni gazdaságok számára kötelező volt. Emellett a következő egyéni gazdaságok élhettek az elektronikus kitöltés lehetőségével:
- azok, akik az Agrárium 2016 mezőgazdasági összeírás során elértek egy speciális gazdaságküszöböt, vagy
- akiknek az e-mailcímével a korábbi összeírások során szerzett információkból rendelkeztünk, továbbá
- minden megyében kijelölésre került két-két körzet valamennyi háztartása.
A mintaválasztás módszertana: a felvétel mintájának kialakítása a 2010. évi általános mezőgazdasági összeírás (ÁMÖ) és az Agrárium 2016 alapján történt. Az ország 13 633 mezőgazdasági körzetéből 648 került kijelölésre, amelyeket teljeskörűen, házról házra járva írtak össze az összeírók.
A gazdaságküszöbre vonatkozó kérdés megválaszolása után az adott címen három eset fordulhatott elő:
- Teljes kérdőív került kitöltésre, ha az adott címen élők mezőgazdasági tevékenységre vonatkozó adatai elérik a gazdaságküszöböt. (Gazdaság.)
- Szűkített adattartalmú kérdőív került kitöltésre, ha az adott címen élők mezőgazdasági tevékenységre vonatkozó adatai nem érték el a gazdaságküszöböt. (gazdaságküszöb alatti háztartás) A használatukban lévő összes földterület nagyságát és/vagy az állatállományt kellett rögzíteni.
- Nem került kérdőív kitöltésre, ha az adott címen élők nem végeztek semmilyen mezőgazdasági tevékenységet. (Nem adatszolgáltató.)
A gazdaság olyan műszakilag-gazdaságilag önálló egység, amely egységes irányítás alatt áll, és mezőgazdasági terméket állít elő, és,
- a használatában lévő
- termőterület (szántó, konyhakert, gyümölcsös, szőlő, gyep (rét+legelő), erdő, halastó, nádas összesen) legalább 1500 m2, vagy
- gyümölcsös-, illetve szőlőterület összesen legalább 500 m2 (amely során az ültetvénynagyság kritériumának is meg kell felelni: a törzses gyümölcsfajok legalább 400 m2, bogyós gyümölcsfajok és szőlő legalább 200 m2), vagy
- szántóföldi, ültetvény jellegű terület összesen legalább 500 m2, vagy
- járható üvegház, illetve fóliasátor/ház területe összesen legalább 100 m2, vagy
- gombatermesztésre használt alapterület legalább 50 m2, vagy
- tartott
- egy nagyobb élő állatot (szarvasmarha, bivaly, sertés, ló, juh, kecske, emu, strucc, szamár, öszvér), vagy
- 50 db baromfit (tyúk, lúd, kacsa, pulyka, gyöngyös összesen), vagy
- 25 db házinyulat, vagy
- 25 db prémes állatot, vagy
- 25 db vágógalambot (a postagalambot nem kell figyelembe venni!), vagy
- 5 méhcsaládot.
A mintába így összesen 106 ezer háztartás, ezen belül 23,4 ezer gazdaság került, ami az összes egyéni gazdaság 5,5%-a.
A fentieken túl kijelölésre került egy úgynevezett kiemelt egyéni gazdaságokat tartalmazó kör. Kiválasztásuk a következő feltételek, küszöbértékek alapján történt: 150 szarvasmarha, 300 sertés, 25 ló, 500 juh, 40 kecske, 20 000 tyúk, 5000 lúd, 10 000 kacsa, 5000 pulyka, 120 gyöngyös, 300 házi nyúl, 200 vágógalamb, 300 méhcsalád, 50 strucc, 10 emu, 200 prémes állat, 250 hektár szántó, 17 hektár szőlő, 20 hektár gyümölcsös, 100 hektár erdő, 150 hektár gyep. A legalább egy feltétel megléte esetén kiválasztott kiemelt gazdaságok száma 3514 volt.
A becsült adatok tartalmazzák a gazdaságküszöböt el nem érő háztartások baromfi-, nyúl- és méhcsaládállományainak adatait. A legalább egy feltétel megléte esetén kiválasztott kiemelt gazdaságok száma 3423 volt.
A becsült adatok tartalmazzák a gazdaságküszöböt el nem érő háztartások baromfi-, nyúl- és méhcsalád állományainak adatait.
Az adatgyűjtés során:
Gazdasági szervezet: jogi és nem jogi személyiségű vállalkozás.
Egyéni gazdaság: mezőgazdasági tevékenységgel foglalkozó háztartás és adószámmal rendelkező egyéni vállalkozás.
Gazdaságok: egyéni gazdaságok és a gazdasági szervezetek.
Az állatállományt tartó gazdasági szervezetek megfigyelése teljeskörűen történt. Ez a kör kötelező jelleggel a KSH-Elektra rendszerén keresztül teljesítette adatszolgáltatási kötelezettségét.
Az állatállomány nagyságának megállapítása
Az egyéni gazdaságok adatainak teljeskörűsítése megyénként és rétegenként átlagbecsléssel történt. Ehhez hozzáadva a teljeskörűen megfigyelt, kiemelt egyéni gazdaságok adatai alapján került meghatározásra az egyéni gazdaságok állatállománya. Az egyéni gazdaságok adatai a gazdasági szervezetek teljes körű megfigyelésének adataihoz hozzáadva adták az ország állatállományát.